Četrtek, 2. 6. 2011, 8.11
8 let, 5 mesecev
Če nam uspe, se bodo vsi čudili

Promet na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana se povečuje, še večjo perspektivo ljubljanskemu letališču pa odpirata arabski in azijski svet, pravi Zmago Skobir. Morda že letos, še verjetneje pa v prvem četrtletju prihodnjega leta lahko na Brniku pričakujemo novega nizkocenovnega letalskega prevoznika, morda celo irski Ryanair.
Ste zadovoljni z letošnjim poslovnimi rezultati? Promet na letališču Brnik okreva. V prvih treh mesecih smo na Brniku oskrbeli približno enako potnikov kot v enakem lanskem obdobju – skoraj 240 tisoč, kar je malenkost manj kot lani. Adria Airways je letos opravila manj poletov, kar pomeni tudi manj potnikov na letališču, kar je posledica racionalizacije Adrie, pa tudi posledica "operacije" Priština, od koder letijo neposredno v nekatera mesta zahodne Evrope. Zato imamo na ljubljanskem letališču manj prometa, čeprav slovenski nacionalni letalski prevoznik na Brniku še vedno ustvari okoli tri četrtine fizičnega prometa letališča, kar pomeni dobrih 40 odstotkov denarnega priliva.
Kaj pa tuji letalski prevozniki v prvih treh mesecih tega leta? Tuji letalski prevozniki so v prvih mesecih tega leta ustvarili dobro četrtino več prometa! Finančno pa je Aerodrom Ljubljana v prvih treh mesecih ustvaril 16 odstotkov več poslovnih prihodkov kot v enakem obdobju lani prav na račun tujih prevoznikov, ki letijo na Brnik. Tovorni promet se je letos povečal za 28 odstotkov, večino, okoli 70 odstotkov, pa ustvarijo tudi "cargo" prevozniki. Letošnji poslovni rezultati so tudi sicer spodbudni, saj smo za poldrugi odstotek zmanjšali tudi skupne stroške.
Torej bo letošnje poslovanje podjetja Aerodrom Ljubljana boljše kot lani. Kakšna so vaša pričakovanja? Verjamem, da bomo bolje poslovali kot lani – to je moja ocena. Precej bo seveda odvisno od sanacije Adrie Airways in njenega poslovnega izida!
Tuji letalski prevozniki ustvarijo večino prihodka letališča. Ali to pomeni, da se bo sedmim prevoznikom letos pridružil še kakšen, morda nizkocenovni? Že nekaj časa se veliko govori o Ryanairu … Zelo resno se pogovarjamo s številnimi nizkocenovniki, pogovarjamo se zares tudi z Ryanairom. Ta je malo spremenil svojo filozofijo letalskih destinacij in samega poslovanja. Ker je Nemčija uvedla posebne državne takse, to zelo moti tudi Ryanair. Težava postaja tudi dejstvo, da so na malih letališčih, kamor leti irski prevoznik, počasi začeli spoznavati, da ne morejo preživeti s prakso, da Ryanair proti plačilu leti na takšna letališča. Skratka, spremembe se dogajajo in se bodo še dogajale. Imamo EasyJet, ki leti iz Ljubljane v London in Pariz in resno razmišlja še o novih linijah. Zakaj torej ne bi priletel še Ryanair? Naša želja je, da bomo vsem prevoznikom ponudili enake pogoje, mi bi radi dvignili storilnost letališča! Na letališču imamo tri dnevne konice, potem pa imamo prazne pasove, ki bi jih radi ponudili. Zavedamo pa se, da Ljubljana res potrebuje nove letalske destinacije in na tem bomo vztrajali!
Kaj to pomeni? Več letov iz skandinavskih držav, Škotske, severne Nemčije? Ja, Škotska z Manchestrom postaja vse bolj zanimiva in vabljiva. Španski trg pa še vedno ostaja "neobdelan" čeprav se ga je Adria Airways že lotila z Madridom in Barcelono, mi smo poskusili z Vuelenig Airlines, ampak ti trgi so vsekakor atraktivni in predstavljajo priložnost. Mi imamo samo eno veliko težavo – smo omejen majhen trg. Ko pride tuji letalski prevoznik, vedno najprej vpraša, kaj lahko slovenski trg ponudi njim, torej ne koliko turistov lahko k nam pripelje, ampak koliko jih iz Ljubljane lahko tudi odpelje. Zelo smo odvisni od velikih trgov. Še vsaj med dvesto in tristo tisoč potnikov bi lahko pripeljali na ljubljansko letališče.
Ker se začenjajo poletni meseci, lahko že pričakujemo nekega novega rednega prevoznika z novo linijo – morda celo nizkocenovnega Ryanair? V letošnji poletni sezoni gotovo ne, lahko pa se zgodi, da novi tuji prevoznik začne "vzorčno" leteti že v letošnji zimski sezoni, realno pa marca ali aprila prihodnje leto!
Ampak to ni edino železo v ognju? Ne, nikakor. Drugi projekt je "cargo" – tovorni promet, povezan je seveda tudi s potniškim prometom za Daljni vzhod. Katar je za ljubljansko letališče še vedno "živa" priložnost, s Kuvajtom bo v teh mesecih stekel prvi turistični projekt, ne bo sicer vzpostavljen direkten let, se pa dogovarjamo za let prek Carigrada in Frankfurta v povezavi z našo Adrio Airways. Dogovori in paketi so narejeni. Podobno razmišljamo tudi s Katarjem … Če pa bi bilo teh gostov dva, tri tisoč ali več, potem bi v letu 2013 lahko razmišljali o direktni letalski povezavi. Vse bolj se odpiramo arabskemu trgu … Prva priložnost je seveda turizem, druga pa zagotovo Balkan, ki je edini res pravi adut slovenske Adrie Airways … Veliki arabski prevozniki na Zahodni Balkan ne letijo, govorimo pa potencialno o 30-milijonskem trgu. Možnosti so velike …
… tudi na področju "carga" oziroma prevoza tovora! Zagotovo in regionalni "cargo hub" v Ljubljani bomo naredili. Vsi, od Azijcev (Indija) do Arabcev, so nam pritrdili, da se jim zdi to izjemno zanimivo in atraktivno. Takega tovornega središča ni od Dunaja do Milana. Imamo Intereuropo, dober kamionski prevoz, avtocestni križ je pokrit, skratka, smo zelo hitro v zahodni Evropi in na Balkanu in potem naprej v vzhodni Evropi. Azijski partnerji so nam priznali, da imajo vzhodno Evropo, kamor se zdaj vse bolj in bolj seli tudi tehnologija – Poljska, Slovaška, Češka, Ukrajina in nekdanje sovjetske republike –, izjemno slabo pokrito. To je velika priložnost! Ne bomo nekakšen mega "cargo hub", ampak zelo zelo soliden regionalni "hub": tehnologijo imamo, infrastrukturna mreža je narejena, treba je le znati prodati! Vendar se pri tako velikih projektih, ko bi en velik "cargo" prevoznik letel prek Ljubljane, takoj oglasijo druga letališča in letalske alianse, zakaj prav prek Ljubljane, in potem se začne borba! Gre pa izključno za računico in čas … Ali se torej izplača in ali dobim boljše in cenejše?
Začetek bo torej "cargo hub", potem pa še potniki … Ja, ta možnost se ponuja! Veliko pa bi morali spremeniti.
Kdaj pa bi te smeli načrti lahko "meso postali"? Jaz verjamem, da je to mogoče v dveh letih! Z Indijci oziroma z Air India še prej, če se bo zadeva pokrila. Je pa seveda nehvaležno govoriti o tem, potem pa spet poslušati, "ste se pogovarjali, pa nič" … Če bi uspelo ali bo uspelo, da bomo postali tovorni in konec koncev tudi potniški regionalni "hub", potem bomo vse sosede prehiteli in spraševati se bodo začeli, zakaj letijo v Ljubljano …