Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 5. 2013,
16.35

Osveženo pred

7 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 5. 2013, 16.35

7 let, 8 mesecev

Bratuškova in Kovšca: Pred nami je težka naloga (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premierka Alenka Bratušek je malemu gospodarstvu predstavila reformne ukrepe, ki jih je vlada poslala v Bruselj in katerih ključni prioriteti sta oživitev gospodarstva in konsolidacija javnih financ.

Kot je premierka Alenka Bratušek poudarila na Forumu obrti in podjetništva, sicer namenjenega predstavitvi zahtev malega gospodarstva vladi, je pred Slovenijo verjetno najtežja naloga doslej. Zapisane ukrepe iz programa stabilnosti in nacionalnega reformnega programa (NRP) pa da moramo izpeljati zaradi sebe in ne zaradi Evrope. Oba dokumenta "sta res šla v Bruselj", ampak pogovori o tem, kaj Slovenija potrebuje, niso zaključeni, vlada pa bo z veseljem pri tem sodelovala tudi z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije (OZS).

Bratuškova izpostavila sanacijo bančnega sistema in razdolževanje podjetij Pri zagonu gospodarstva so pomembni sanacija bančnega sistema ter razdolževanje in prestrukturiranje podjetij, izboljšati pa je treba korporativno upravljanje državnega premoženja in izpeljati privatizacijo državnega premoženja. "To je kompromis, ki ga lahko v tem trenutku začnemo in izpeljemo do konca," je dejala in dodala, da je bila v preteklosti kredibilnost Slovenije zelo omajana, ker se je veliko stvari začelo, ne pa tudi končalo. Cilj vlade pri privatizaciji je poiskati strateške partnerje za primerno ceno - Bratuškova verjame, da so to sposobni doseči, zato so predlagali tak nabor podjetij.

Prve slabe terjatve iz bank na slabo banko v juniju Po oceni vlade bodo prve slabe terjatve iz bank na slabo banko prenesli v juniju, je dejala in dodala, da v tem trenutku finančno ministrstvo, Banka Slovenije in vse tri državne banke (NLB, NKBM in Abanka) delajo z roko v roko.

Vlada kriznega davka še ni dala "čisto z mize" Konsolidacija javnih financ bo izpeljana s kombinacijo zvišanja prihodkov in znižanja odhodkov. Med ukrepi na prihodkovni strani sta najbolj pomembna višja stopnja DDV in davek na nepremičnine. Kriznega davka vlada po njenih pojasnilih še ni dala "čisto z mize", saj je ta odvisen od tega, ali bo vladi v pogajanjih z javnim sektorjem uspelo dogovoriti znižanje odhodkov.

Zvišanje DDV bo najmanj prizadelo izvoznike Bratuškova se zaveda, da za gospodarstvo ni dober dvig kateregakoli davka, je pa vlada izbrala tistega, ki najmanj negativno vpliva na gospodarstvo, torej dvig DDV. Z zvišanjem stopnje DDV je gonilna sila slovenskega gospodarstva, torej izvozniki, najmanj prizadeta in to je bil ključni element pri odločitvi, je dejala premierka.

OZS od vlade pričakuje ugodnejše davčno okolje Predsednik OZS Alojz Kovšca je premierki in vladni ekipi, ki je sodelovala na forumu, predstavil letošnje zahteve malega gospodarstva. Te so letos v večji meri nanašajo na ugodnejše davčno okolje in s tem povezano bolj konkurenčno gospodarstvo. Od vlade pričakujejo tudi sistemsko pomoč pri prodoru malega gospodarstva na tuje trge, je poudaril Kovšca.

Malim in srednjim podjetjem bi lahko pomagala SID banka Predsednica vlade mu je odgovorila, da se s SID banko pogovarjajo o uvedbi finančnega instrumenta, ki bi omogočil malim in srednjim podjetjem pridobiti ugodna posojila za nastope ali prodore na tuje trge. Po mnenju Bratuškove so zelo blizu dogovora, pogovarjajo pa se o masi denarja v višini približno 500 milijonov evrov.

Kovšča: Pred nami je težka naloga OZS si želi biti konstruktiven partner vladi že v času snovanja zakonov in ne le v zaključni fazi, ko so možni le kozmetični popravki, je dejal Kovšca in dodal: "Zbornica je lahko dober partner le takrat, ko se jo usliši in ne le posluša". "Pred nami je težka naloga," je ocenil Kovšča in izrazil pričakovanje malega gospodarstva, da mu vlada prisluhne ter ponujene rešitve preuči in čim prej umesti v zakonodajo.

Kovšca ni mogel mimo nedavno uveljavljene novele obrtnega zakona, ki ukinja obvezno članstvo v OZS. Kot je spomnil, se zavzemajo za javnopravni zbornični model z obveznim članstvom. "Ne glede na novo obliko organiziranosti se bomo trudili zastopati javni interes malega gospodarstva, tudi tistih, ki ne bodo naši člani," je poudaril.

Ideje bodo pregledali Bratuškova je zagotovila, da bodo pregledali "ideje" malega gospodarstva. Nekaj jih je uresničljivih na krajši rok, nekaj na daljši, verjetno pa je tudi kakšna, ki bo v tem trenutku težko uresničljiva, je še dejala.

Židan: Slovenija je v preteklosti preveč obljubljala in premalo naredila Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je ocenil, da je Slovenija v preteklosti preveč obljubljala in premalo naredila. Vlada si po njegovih pojasnilih želi do konca leta narediti več, kot je zapisano v programu stabilnosti in NRP.

Za gospodarskega ministra Stanka Stepišnika je OZS pomembna, ker zaposluje več kot 100.000 ljudi, malo gospodarstvo pa s plačilom davkov in prispevkov prispeva v proračun. Po njegovem mnenju bi morali obrtniki in podjetniki nekaj tega denarja dobiti nazaj, skozi razpise in finančne spodbude.

Virant: Ministrstvo je partner OZS pri odpravi administrativnih ovir Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je obrtnikom in podjetnikom zagotovil, da je ministrstvo partner OZS pri odpravi administrativnih ovir. Ukrepi za zmanjšanje teh ovir namreč ne prinašajo nobenih posledic za proračun, so pa koristna za gospodarstvo.

Predsednik DZ Janko Veber pa je na forumu pojasnil, da DZ ne sprejema programa stabilnosti in NRP, da pa je njegova pristojnost sprejemanje zakonov, ki bodo temeljili na izhodiščih obeh dokumentov. Bo pa po njegovih napovedih predvidoma Bratuškova v DZ predstavila dokumenta.

Ne spreglejte