Sreda, 27. 8. 2014, 14.17
7 let, 9 mesecev
Bodo v prihodnje upokojenci lahko tudi samostojni podjetniki?
Dozdajšnji zakoni o pokojninskem in invalidskem zavarovanju temeljijo na nezdružljivosti dela oziroma opravljanja dejavnosti in prejemanja pokojnine. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1), ki je bil veljaven do 31. decembra 2012, pozna nekaj izjem glede nezdružljivosti, ki pa jih zdaj veljavni zakon (ZPIZ-2) ne pozna.
Pri tem je zavod odkril, da bi moralo biti 658 upokojencev v skladu z zakonodajo že vključenih v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova opravljanja samostojne pridobitne dejavnosti.
Od teh 658 upokojencev je bilo v 15 odstotkih (torej pri okoli stotih) primerov izdana odločba o obvezni vključitvi v pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kot je na novinarski konferenci poudaril generalni direktor zavoda Marijan Papež, pa bodo tem upokojencem – po "posebnem angažmaju ministrice za delo Anje Kopač Mrak" – omogočili, da vrnejo le polovico pokojnine, razen če je v letu, ko je opravljal dejavnost, dobiček presegal minimalno plačo.
Ministrica Kopač Mrakova je poudarila, da v času sprejemanja ZPIZ-2 nobenemu od socialnih partnerjev v Ekonomsko socialnem svetu (ESS) ni bila sporna nezdružljivost opravljanja s. p. in prejemanja pokojnine.
Vendar, kot poudarja ministrica, potem bo treba izenačiti statuse oziroma njihovo združljivost za vse kategorije, tudi za zaposlene. Potem se bo treba pogovarjati tudi o plačevanju socialnih prispevkov, kajti na ministrstvu z neplačevanjem socialnih prispevkov ne želijo ustvarjati nelojalne konkurence na trgu. V evropskih državah so glede tega različne rešitve: v večini imajo plačevanje prispevkov, nekatere države imajo tudi omejitve glede višine dohodka, ki ga lahko prejmeš.