Vodenje družbe Aha Mura, ki je s 1. oktobrom nastala z združitvijo družb Aha Moda ter Mura in partnerji, zaposlovala pa bo okoli 3000 delavcev, je prevzel Matjaž Hudopisk.
Dosedanji direktor Mure in partnerjev Milan Mörec, kateremu v novi družbi ponujajo mesto svetovalca direktorja, se o ponudbi še ni odločil.
Mojca Lukančič, solastnica skupine Aha, v katero sodi Aha Mura, se je za Hudopiska odločila, ker ga pozna kot ambicioznega, umirjenega in preudarnega. Dvanajst let je delal v podjetju Prevent Global, kjer šivajo in krojijo za avtomobilsko industrijo, zadnji dve leti pa je bil zaposlen v skupini Aha v Nemčiji.
"Pri mlajših ljudeh je laže pričakovati izjemne napore, Mörca pa cenim kot človeka in strokovnjaka, zato smo ga prosili, da bi z nami ostal kot svetovalec, da bi znanje in izkušnje prenašal na naslednika," je povedala Lukančičeva.
V Srbiji bodo šivali tudi za Boss
S 1. oktobrom je Aha Mura začela šivati tudi v novem srbskem obratu. V podjetju Prvi maj v Pirotu, katerega opremo in tri proizvodne dvorane so kupili 7. septembra letos za 2,09 milijona evrov, je zaposlenih 640 delavcev. Šivajo za tradicionalne kupce, ki jih je imelo prejšnje podjetje, za Boss pa naj bi začeli šivati decembra, saj morajo za to kupiti novo opremo. To pomeni, da Boss nekaterih oblačil ne bo več izdeloval v Romuniji, pač pa v Srbiji, kot se je zavezal s petletno pogodbo, pa bo zasedel polovico zmogljivosti obrata.
Lukančičeva pravi, da je nakup v Pirotu preventivna poteza, ki je - če tega ne bi storili zdaj, ko ima Mura še dela za 1600 ljudi - čez pet let ne bi mogli potegniti. "Vse posle tukaj bomo ohranili in jih z obratom v Pirotu razširili ter postali največji izdelovalec konfekcije v Evropi, kar je velikega strateškega pomena," dodaja Lukančičeva.
Lastno blagovno znamko Mura širi tudi v Avstrijo, Francijo in Rusijo
V Murski Soboti je zdaj zaposlenih okoli 1560 delavcev, če bo Aha Mura v Srbiji zaposlila 1328 delavcev, bo od tamkajšnje vlade dobila 6,6 milijona evrov. To mora storiti v petih letih, med tem pa naj bi prestrukturirali podjetje v Murski Soboti, tako da bi opravljali več storitev z višjo dodano vrednostjo, kot so izdelki po meri, razvoj izdelkov, modeliranje, logistika in podobno.
Pogodbe z Bossom jim za pet let jamčijo enako število storitev kot do zdaj v Murski Soboti, lastno blagovno znamko pa Mura ta hip širi tudi na avstrijski, francoski in ruski trg.