Petek, 16. 3. 2012, 19.28
7 let, 11 mesecev
Acta v presojo Sodišču EU v prihodnjih dneh
To je v Bruslju povedal komisar za trgovino Karel De Gucht. Komisar pričakuje, da bodo vse članice unije pred sprejetjem dokončne odločitve o Acti počakale na odločitev sodišča.
O Acti je bilo danes na tem zasedanju govora pod točko razno. Viri pri danskem predsedstvu so pred zasedanjem pojasnili, da je namen preučiti stanje v procesu ratifikacije sporazuma in dobiti "jasno sliko o tem, kje smo in kam gremo".
De Gucht se je sicer na novinarski konferenci odzval tudi na navedbe iz Evropskega parlamenta, da je Acta "mrtva". "V parlamentu je izrečenih veliko stvari, to je tudi njegov namen," je dejal in dodal, da se je treba držati postopkov.
EU je Acto izpogajala z ZDA, Japonsko, Kanado, Singapurjem, Avstralijo, Južno Korejo, Marokom, Mehiko, Švico in Novo Zelandijo. Evropska komisija in 22 članic EU so nato sporazum podpisale konec januarja v Tokiu. Podpisali ga niso Ciper, Nemčija, Estonija, Slovaška in Nizozemska.
Poleg tega je podpis Acte sprožil val protestov - 2,5 milijona ljudi z vsega sveta je podpisalo peticijo proti ratifikaciji sporazuma. Več držav, tudi Slovenija, je ratifikacijo Acte zamrznilo.
Vodja vladnega urada za komuniciranje Anže Logar je v četrtek po odločitvi o zamrznitvi pojasnil, da se je vlada tako odločila, ker želi počakati, kako se bo razpletla razprava o Acti na ravni EU.
V komisiji sicer sporazum branijo pred temi očitki in poudarjajo, da Evropejcem ne prinaša nič novega, temveč le povzema že obstoječa evropska pravila, saj je glavni namen Acte "izvoz" evropskih standardov v tretje države.