Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
17. 10. 2011,
17.05

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 10. 2011, 17.05

8 let, 4 mesece

40. obletnica kolektivne pogodbe v obrti in podjetništvu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Obrtniki in podjetniki so v Ljubljani obeležili 40. obletnico podpisa kolektivne pogodbe v obrti in podjetništvu.

Slovesnosti se je udeležil tudi predsednik republike Danilo Türk in opozoril na pomen socialnega dialoga. "V tej državi potrebujemo dialog, dialog in še enkrat dialog," je dejal in dodal, da je to garancija naše prihodnosti.

Türk k socialnemu dialogu nagovarja tudi politične stranke Türk je spomnil, da se bližajo predčasne parlamentarne volitve. "Od strank, ki bodo sodelovale v predvolilni kampanji, v polni meri pričakujem, da bodo že v predvolilni kampanji stopile v stik s socialnimi partnerji in da bodo v konkretnih pogovorih pokazale, na kakšen način si predstavljajo nadaljevanje, razvoj socialnega dialoga, s kakšnimi prioritetami, s kakšnimi rešitvami," je povedal.

"Čas bolj kot kdaj koli doslej kliče k odgovornem sodelovanju" Predsednik republike meni, da je dialog eksistenčna potreba naše družbe in nuja, če želimo uspešno pristopiti k reformam. "Čas je primernejši in kliče bolj kot kdaj koli doslej po odgovornem sodelovanju v pripravah na poln socialni dialog, ki nas čaka, če želimo našo domovino pripeljati na tiste razvojne ravni, ki jih zaslužijo prebivalci Slovenije," je povedal.

Opozoril je, da si ne smemo privoščiti nobenih zamud. "Če bo v predvolilni kampanji uspelo narediti kakšen korak ali dva naprej, potem bo tudi moje delo pri izbiri mandatarja lažje," je povedal predsednik republike in dodal, da moramo gledati na takšne izbire in rešitve, ki bodo zagotovile višjo raven dialoga, večjo konkurenčnost, boljšo socialno varnost in boljšo raven skupnega razvoja.

Jančar: Zaposleni na področju obrti in podjetništva vedno z veljavno kolektivno pogodbo Predsednik Sindikata obrtnih delavcev Slovenije Peter Jančar pa je povedal, da so socialni partnerji na področju obrti in podjetništva od prve kolektivne pogodbe vse do danes kontinuirano razvijali socialni dialog in skrbeli, da zaposleni v obrti in podjetništvu kljub vzponom in padcem niti en dan niso ostali brez veljavne kolektivne pogodbe.

Sindikat je z Združenjem delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije GIZ minuli teden zaključil pogajanja o spremembah in dopolnitvah kolektivne pogodbe in o podaljšanju njene veljavnosti do konca prihodnjega leta. Dopolnjeno pogodbo bodo lahko podpisali še letos, je povedal Jančar in dodal: "Edina prava pot je pot dialoga, medsebojnega spoštovanja, korektnega kolektivnega dogovarjanja in izvajanja dogovorjenega."

Škapin: Malo gospodarstvo se sooča s številnim težavami, delodajalci zahtevajo spremembe Predsednik združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Milan Škapin je dodal, da kolektivne pogodbe urejajo normative, ki jih delodajalci do zaposlenih včasih tudi presegajo, saj se zavedajo, da je le strokovno usposobljen in zadovoljen delavec garancija za uresničitev vizij delodajalca. "A prišli so časi, ko je za ohranjanje konkurenčnosti nemogoče zadovoljiti delavce in hkrati še velike apetite države," je dejal.

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je po Škapinovih besedah veliko govorila o reformah, a gospodarstvo žal beleži padec konkurenčnosti. Malo gospodarstvo ima težave z nelikvidnostjo, primanjkuje mu virov financiranja, širi se delo na črno, uspešnost pri črpanju evropskih sredstev je prenizka, potrebni sta fleksibilnejša delovnopravna zakonodaja in racionalnejša davčna politika - to je le nekaj najbolj perečih težav, zaradi katerih delodajalci zahtevajo spremembe.

Svetlo točko Škapin vidi v predčasnih volitvah, pri čemer je izrazil upanje, da bo imel Türk pri izbiri prihodnjega mandatarja srečno roko.

Ne spreglejte