Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 12. 2007,
19.02

Osveženo pred

8 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 12. 2007, 19.02

8 let, 1 mesec

Pingvinom na Antarktiki grozi izumrtje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Globalno segrevanje grozi pingvinom na Antarktiki, saj se je njihova populacija v štirih vrstah v zadnjih 25 letih zmanjšala kar za 66 odstotkov.

V poročilu z naslovom Antarktični pingvini in podnebne spremembe, ki ga je izdal Svetovni sklad za naravo (WWF), je pojasnjeno, kako se zaradi globalnega segrevanja tali dragocena ledena površina, kjer nekatere vrste pingvinov vzgajajo svoje mladiče, druge pa se zaradi krčenja ledu soočajo s pomanjkanjem hrane. Segrevanje je na Antarktiki petkrat hitrejše kot drugje na Zemlji Antarktika se segreva petkrat hitreje, kot je povprečna stopnja segrevanja na Zemlji, poleg tega pa se je tudi ogromen Južni ocean, ki obdaja Antarktiko, segrel vse do globine 3000 metrov. Ledena površina ob zahodnem antarktičnem polotoku pokriva 40 odstotkov površine manj kot pred 26 leti, kar je privedlo da pomanjkanja zalog hrane čopastih pingvinov, so zapisali v poročilu.

Predstavniki WWF so v poročilu navedli, da se je število čopastih pingvinov na Antarktiki zmanjšalo za od 30 do 66 odstotkov, in dodali, da vrsta dolgorepih pingvinov doživlja podobno usodo. Po njihovih besedah so se nekatere kolonije cesarskih pingvinov v zadnje pol stoletja razpolovile, pingvini pa morajo zaradi toplejših zim in močnih vetrov svoj naraščaj vzrejati na vse tanjšem ledu. Na severozahodu antarktičnega polotoka, kjer je segrevanje najbolj intenzivno, se je število dolgorepih pingvinov v zadnje četrt stoletja zmanjšalo kar za 65 odstotkov.

Zaradi pretankega ledu mnogo jajc in mladičev odplavi morje Organizacija WWF v poročilu navaja, da se led že nekaj let prehitro predira, zato veliko jajc in malih pingvinov odplavi morje, še preden so ti pripravljeni na samostojno preživetje. Višje temperature povzročajo bolj vlažno podnebje, kar pa prinaša več snega. Znanstveniki zato opozarjajo, da bi nekatere vrste pingvinov lahko izgubile habitate za vzgajanje svojih mladičev, saj ti potrebujejo območja, kjer ni snega.

Ne spreglejte