Četrtek, 12. 11. 2015, 16.00
7 let, 9 mesecev
Se bolj obrestuje pošiljanje prošenj na sto podjetij ali zgolj izbranim?
"Sama prošnje nikoli ne bi poslala na sto naslovov. Ker vem, da tudi če dobim deset zaposlitev, jih pet zagotovo ne bom sprejela, ker niso zame. Razen če je res nujno, da sprejmeš delo, ki te ne zanima. A take zaposlitve nikoli ni dobro sprejeti, ker si lahko narediš le packo v življenjepisu, ki je ne znaš upravičiti," meni kadrovska svetovalka iz podjetja Kariera Radmila Dimitrijevič.
Kot poudarja, je bolje napisati in poslati deset odličnih prošenj in življenjepisov kot sto takih, ki jih spravimo skupaj samo zato, da jih pošljemo.
"Če iskalca zanima programiranje, naj poišče in se javi tistim podjetjem, ki iščejo programerje in ki njega zanimajo. V življenjepisu naj svojo željo po tem delu izrecno poudari in omeni izkušnje, tudi če se je s tem ukvarjal le na fakulteti, naj to poudari."
Kot pravi, podjetja namreč kadrujejo in iščejo tudi takrat, ko nimajo objavljenih prostih delovnih mest in mogoče celo takrat, ko sami niti ne vedo.
"Lahko, da se je ali se bo ravno v tistem času sprostilo delovno mesto in nujno potrebujejo novega sodelavca. S tem, ko se sami ponudimo, kadrovski službi pravzaprav naredimo uslugo, ker jim ni treba čez proces iskanja, seveda, če ste ustrezni," pravi kadrovnica in dodaja, da iskalec s tem samo pokaže veliko angažiranost in samoiniciativnost.
Težava je v tem, da je Slovenija majhna in se vse hitro izve. Zato je za iskalce novih kariernih priložnosti, ki so zaposleni, bolj primerno, da se prijavijo na različnih portalih, kot sta LinkedIn in Moje delo, kjer ima dostop veliko delodajalcev.
"Vsak naj se trži, ker samo tako lahko pride do nove poslovne priložnosti," dodaja kadrovska svetovalka.