Delodajalci v Sloveniji so optimistični. 15 odstotkov jih napoveduje, da bodo število zaposlenih povečali. Največ služb bo v panogi oskrbe z elektriko, vodo in plinom, in sicer v osrednji Sloveniji.
Slovenski delodajalci so glede zaposlovanja v drugem četrtletju leta 2016 optimistični, kaže raziskava družbe Manpower. Po sezonski prilagoditvi podatkov neto napoved zaposlovanja znaša devet odstotkov. V primerjavi s prejšnjim četrtletjem je neto napoved zaposlovanja izboljšanja za pet odstotnih točk, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa je nespremenjena.
15 odstotkov delodajalcev bo zaposlovalo
Raziskava, ki so jo opravili pri 620 delodajalcih v Sloveniji, kaže, da bo 15 odstotkov delodajalcev v obdobju med aprilom in junijem letos povečal število zaposlenih, dva odstotka jih pričakuje upad, 76 odstotkov delodajalcev pa sprememb ne pričakuje. Rast zaposlitvenih možnosti sicer napovedujejo delodajalci v vseh desetih v raziskavo zajetih gospodarskih panogah v Sloveniji.
Kje bo zaposlitev največ in kje najmanj
V primerjavi s prejšnjim četrtletjem se napovedi zaposlovanja izboljšujejo v sedmih panogah, v panogi oskrbe z elektriko, vodo in plinom delodajalci napovedujejo najmočnejši zaposlitveni utrip v drugem četrtletju z neto napovedjo zaposlovanja +12 odstotkov, medtem ko o najšibkejših možnostih zaposlovanja poročajo iz panog javnega sektorja in socialnih storitev ter trgovine na debelo in drobno, kjer pa neto napoved zaposlovanja (za obe panogi) znaša +3 odstotke, kaže raziskava.
V panogah finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin ter transporta, logistike in komunikacij se obeta zanesljiva rast zaposlovanja, neto napoved zaposlovanja za obe panogi pa znaša +11 odstotkov. O spodbudnih znakih za iskalce zaposlitve poročajo tudi delodajalci v panogi rudarstva in kamnin z neto napovedjo zaposlovanja, ki znaša +8 odstotkov. Napoved zaposlovanja za gradbeno panogo znaša +7 odstotkov in za proizvodno panogo +6 odstotkov, kar je na dokaj nizkem nivoju, če upoštevamo, da so bile v letu 2015 izmerjene visoke napovedi nad +10 odstotkov.
Največ zaposlitev bo v osrednji Sloveniji
Delodajalci v vseh štirih zajetih slovenskih regijah pričakujejo, da bodo v obdobju drugega četrtletja 2016 zaposlovali. O najmočnejšem zaposlitvenem utripu poročajo delodajalci v osrednji regiji, kjer neto napoved zaposlovanja znaša +9 odstotkov. Zmeren zaposlitveni utrip pričakujejo tudi delodajalci v jugovzhodni in jugozahodni regiji (za obe regiji velja neto napoved zaposlovanja +7 odstotkov). Delodajalci v severovzhodni regiji pa poročajo o neto napovedi zaposlovanja, ki znaša +6 odstotkov.
Najbolj bodo zaposlovala velika podjetja
Zaposlitveni utrip bo glede na rezultate raziskave najmočnejši v skupini velikih podjetij (več kot 250 zaposlenih), kjer neto napoved zaposlovanja znaša +13 odstotkov, najmanjši pa v skupini mikro podjetij (manj kot deset zaposlenih), kjer neto napoved znaša +5 odstotkov.