Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
21. 11. 2012,
12.00

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 21. 11. 2012, 12.00

9 let

Za gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne razvili izobraževalni projekt na daljavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Družba se ne sme deliti na tiste, ki znajo in zmorejo, ampak moramo svet narediti brez razlik, je na zaključni konferenci projekta ACTrain poudaril generalni direktor URI Soča Robert Cugelj.

Na konferenci so predstavili izobraževalni projekt na daljavo za gluhe, naglušne, slepe in slabovidne.

Gre za video-interaktivno usposabljanje na daljavo v oblikovanju keramičnih izdelkov s pomočjo interaktivne spletne aplikacije Proteus. Brezplačna aplikacija je posebej prilagojena za gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne osebe, na voljo pa je usposabljanje v slovenskem, angleškem, italijanskem, grškem in nemškem jeziku ter v štirih znakovnih jezikih (slovenski, italijanski, grški in avstrijski).

Pri razvoju aplikacije so sodelovali strokovnjaki iz Slovenije, Avstrije, Grčije in Italije, partnerja pri projektu sta tako tudi URI Soča in storitveno in invalidsko podjetje Ozara. Projekt ACTrain sicer financira Evropska komisija, izveden pa je bil v okviru programa Vseživljenjsko učenje, Leonardo da Vinci in akcije Razvoj inovacij.

Po besedah Cuglja gre za tehnološko zelo zahteven projekt, ki bo omogočil enake možnosti izobraževanja za gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne. Dejal je, da bodo omogočili dostop do aplikacije Proteus na evropski ravni.

Direktor podjetja Ozara Alen Kočivnik je v nagovoru dejal, da je bil projekt zahteven, ker so morali v aplikaciji združiti rešitve za dve različni skupini ljudi. Dodal je, da program ni popoln, vendar se bodo še naprej trudili, da bo čim boljši.

"Finančna in gospodarska kriza vplivata tudi na možnosti zaposlovanja invalidov v Sloveniji," pa je na konferenci povedal Cveto Uršič z direktorata za invalide na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Pri tem je dejal, da mora država sprejeti ukrepe, s katerimi bi preprečila nastanek tveganja za ranljive skupine. Pozdravil je razvoj aplikacije, saj postajata po njegovih besedah vseživljenjsko učenje in izobraževanje vedno bolj pomembna, tudi za invalide.

Sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Matjaž Juhart je v nagovoru pojasnil, da je slovenski jezik za gluho osebo v Sloveniji tuji jezik ter da v zakonih in konvencijah jasno piše, da ima gluha oseba pravico do izražanja in pridobivanja informacij v znakovnem jeziku. Poudaril je, da imajo gluhi in naglušni v praksi pogosto težave z dostopnostjo primernega izobraževanja in vseživljenjskega učenja in dodal, da so gluhi v svetu in v Sloveniji skupina z najnižjo izobrazbo.

Po njegovem mnenju razvoj tehnologije omogoča boljšo dostopnost izobraževanja v znakovnem jeziku, vendar bi bilo financiranje projektov, kot je Proteus, treba urediti sistemsko. Pri tem je opozoril, da je vlada ukinila prevajanje v znakovni jezik na nekaterih spletnih straneh večjih institucij in organov.

Tudi po mnenju predsednika Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije Tomaža Wraberja je razvoj informacijsko-komunikacijskih tehnologij v pomoč pri izobraževanju gluhih in slepih, vendar pa se ne strinja s stalnim spreminjanjem programov, namenjenim slepim. Pojasnil je, da se morajo ob spremembi ponovno privaditi na novosti, kar jim lahko vzame precej časa.

Ne spreglejte