Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Četrtek,
6. 12. 2012,
10.22

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 12. 2012, 10.22

9 let

Visoka kazen za proizvajalce komponent za televizorje

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Skupaj poldrugo milijardo evrov kazni bo moralo odšteti šest velikih proizvajalcev elektronike zaradi kartelnega dogovarjanja o cenah nekaterih (zastarelih) komponent za televizorje.

Evropski komisar za konkurenco Joaquín Almunia je ugotovil, da so se Philips in LG, ki sta prejela najvišji kazni, kakor tudi Panasonic, Samsung, Toshiba in Techicolor kartelno dogovarjali o cenah zaslonov televizorjev in še nekaterih prikazovalnih komponent, ki temeljijo na zdaj že zastareli tehnologiji katodnih cevi. Kot poroča The New York Times, so visoki predstavniki teh podjetij tovrstne dogovore dobro desetletje sklepali med na videz neformalnimi srečanji na golfigriščih, predvsem v Aziji. Za vodilne na nekoliko nižjih ravneh so operativna srečanja potekala v Aziji in v evropskih mestih, med katerimi so Glasgow, Pariz, Rim, Amsterdam in Budimpešta.

Na golfu sklepali velike dogovore V Bruslju pojasnjujejo, da je bila to do zdaj najbolj organizirana manipulacija trga, ki so jo obravnavali, saj so se "golfisti" med drugim dogovorili tudi za delitev trga, dodeljevanje uporabnikov in izmenjavo pomembnih poslovnih in tržnih informacij.

Skupni znesek predstavlja najvišjo posamezno kazen, ki jo je Evropska komisija izrekla za nezakonito postavljanje cen. Najvišjo kazen pred tem so izrekli leta 2008 v višini 1,4 milijarde evrov, in sicer proizvajalcem avtomobilskega stekla. Evropska komisija sicer lahko izreče kazen v višini ene desetine letnega prihodka, a za razliko od ameriških kolegov nimajo pristojnosti kazenskega pregona.

"Morda so celo upočasnili prehod na sodobnejše izdelke" "S tajnimi dogovori so poskusili nadzorovati padec trga za te vrste cevi, nepošteni dobički iz teh dogovorov pa so morda celo upočasnili prehod iz katodnih cevi na sodobnejše izdelke, kot so zasloni LCD ali plazma," je včeraj v Bruslju svojo odločitev utemeljil evropski komisar za konkurenco. "V kartelih so združene najhujše oblike protikonkurenčnega ravnanja, te so strogo prepovedane podjetjem, ki poslujejo v Evropi. Evropski proizvajalci in potrošniki so utrpeli resno škodo, ker katodne cevi lahko predstavljajo tudi do 70 odstotkov cene zaslona."

Ne spreglejte