V Veliki Britaniji (VB) so predstavili super-računalnik, ki bi lahko pomagal odgovoriti na največja vprašanja sodobne znanosti.
Z močjo 12.000 namiznih osebnih računalnikov je velikanski računalnik po imenu HECToR (High Scale Computing Terascale Resource) najhitrejši računalnik v VB in eden najbolj zmogljivih v Evropi. Vsako sekundo lahko po poročanju Reutersa opravi 63 milijonov kalkulacij, kar bo znanstvenikom v veliko pomoč pri raziskovanju vsega od klimatskih sprememb do novih zdravil.
V velikosti 60 omar za obleke
Računalnik je nameščen v 60 sobah v velikosti omare za obleke v naprednem računalniškem centru Univerze Edinburgh. Orjak pa je stal 150,8 milijona evrov. »HECToR nam bo omogočil raziskave, katere na drugačen način ni mogoče opraviti,« je dejala Jane Nicholson iz Raziskovalnega sveta za inženirske in fizikalne znanosti.
Raziskovalci bodo s pomočjo HECToR-ja preučevali oceanske tokove, gradili drobcene dele za napredne računalnike in letalom povečevali nevidnost za radarje. Med drugimi projekti so tudi raziskave semikonduktorjev, varčnejših avtomobilskih motorjev in novih materialov. Pri teh projektih bodo sodelovali znanstveniki s področij od kozmologije in atomske fizike do simulacij naravnih katastrof ter zdravstva.
Blue Gene/L še vedno največji
Super-računalnik HECToR je naredilo ameriško podjetje Cray. Kljub svoji superiornosti še vedno zaostaja za največjim računalnikom na svetu »Blue Gene/L«, katerega uporabljajo za raziskovanje jedrskega orožja. Zaradi računalnika tako ni potrebno opravljati podzemnih jedrskih poskusov.