Posebne razmere zahtevajo posebne tehnike. Kamor ne pridejo avtomobili ali poltovornjaki, se zlahka prebijejo kamele.
Videli smo jih tudi pri nas – Googlove avtomobile, ki vozijo vzdolž in počez po ulicah in cestah s kupom kamer, ki ustvarjajo posnetke za storitev Ulični pogled/Street View, storitev, ki že zajema posnetke iz približno 230 držav. A ko so želeli na podoben način posneti puščavo Liwa v Združenih arabskih emiratih, običajen način zajemanja posnetkov ni več prišel v poštev.
Rešitev je na dlani, pravzaprav hrbtu
Kdo pa se po puščavi giblje najbolj suvereno? Kamele, seveda. Namesto da bi stolp s kamerami namestili na streho kakšnega vozila, so v puščavo poslali kamele, ki se menda niso preveč pritoževale nad nenavadnim tovorom na hrbtu. V Googlu niso zapravili priložnosti sporočiti, da je tovrsten zajem pridobivanja pristnih posnetkov puščave tudi okoljsko najmanj obremenilen.
Ni pričakovati pritožb o kršenju zasebnosti
Po snemanju puščave Liwa tudi ni pričakovati, da bodo v Googlu deležni očitkov o motenju zasebnosti, ki so ponekod v Evropi kar deževali in dosegali teatralne razmere. Ni šlo le za očitke, da gre za nepooblaščeno snemanje ljudi, registrskih označb avtomobilov in podobno, obtoževali so jih tudi iskanja nezavarovanih brezžičnih omrežij, s čimer naj bi z nezaščitenih računalnikov pridobili (hote ali nehote) nekatere osebne podatke, kot so elektronski naslovi in gesla.
"Učili se bomo iz svojih napak," je bil Googlov odgovor.
Sipine, oaze, fatamorgane …
Puščava Liwa ponuja izjemne prizore, ki so zdaj prek Googlove storitve na ogled tudi na zaslonih naprav, povezanih z internetom. Valovita peščena pokrajina, ki jo sproti preoblikuje veter, s sipinami, katerih višina dosega tudi do 45 metrov, največja oaza na Arabskem polotoku, kjer se je pred tremi tisočletji začelo poseljevanje tega območja, danes pa so v njej med drugim tudi nasadi dateljnov, so le nekateri utrinki s tega območja.