Torek, 27. 12. 2011, 11.01
9 let
Sony Ericsson Live with Walkman

Sony Ericsson Live with Walkman ne more skrivati, da je namenjen predvsem žepom in ušesom mladih uporabnikov. Predvsem bela različica, ki smo jo testirali mi, se z detajli v fluorescentno oranžni barvi (pri črni različici so zeleni) ne bo znašla v rokah kakšnega poslovneža. Je pa ta telefon simpatičen modni dodatek za mladostnike in za tiste, ki so mladi po srcu in prepričanju. Njegove dimenzije so ravno prave, da lepo leže v roko, zmoti le nekoliko manj kakovostno ohišje telefona, predvsem plastičen pokrovček za baterijo, ki je škripal pri že skoraj popolnoma novem telefonu. Kdo ve, kaj se z njim zgodi, ko ima za sabo že nekaj kilometrine …
Oznaka walkman na ves glas kriči, da bo ta telefon prej kot kateri koli drug izpodrinil vaš predvajalnik mp3. A to ni popolnoma res. Live with Walkman namreč na področju predvajanja glasbe ne prinaša nobenih revolucionarnih funkcij, ki jih ne bi našli že na drugih mobilnikih Sony Ericsson. Nova sta le gumb na vrhu telefona, ki deluje kot bližnjica do predvajalnika glasbe, in obroba vhoda za slušalke, ki utripa v ritmu glasbe, ko je predvajalnik vklopljen. Še ena pripomba: priložena je spominska kartica z 2 gigabajtoma prostora. Dovolj za tiste, ki glasbo pogosto poslušajo na "repeat", za druge pa bo hitro postala pretesna.
Čeprav ne prinaša veliko novega, je Live with Walkman povsem soliden predvajalnik glasbe. Nad zvokom nimamo pripomb, tudi uporabniški vmesnik je preprost in uporaben, ima pa tudi nekaj bombončkov, kot sta možnost iskanja besedil na Googlu in iskanje izvajalcev na YouTube ali Wikipediji. Manj navdušeni smo bili nad priloženimi slušalkami, ki kar niso hotele ostati v ušesih in smo jih zato hitro zamenjali s svojimi "rednimi". Sicer pa imajo slušalke na kablu vgrajen gumbek, s katerim lahko predvajanje ustavimo, nadaljujemo ali preskočimo na naslednjo pesem. Dodali bi lahko tudi gumb za prilagajanje glasnosti, tako pa je treba seči po telefon, ki ima ta gumba ob strani.
Kamera ima pet milijonov pik ločljivosti in je opremljena z bliskavico LED, zmore samodejno ostrenje in prepoznavo svetlobnih razmer … Recimo. Fotografije so namreč ob dobri svetlobi prav dobre, takoj, ko se malce stemni, pa je njihova kakovost precej slabša in je tudi bliskavica nič kaj ne izboljša. Fotoaparat sicer omogoča tudi snemanje panoramskih fotografij, za katere potrebujete precej mirno roko, pa tudi fotografij 3D. A zaslon ne podpira tehnologije 3D, zato boste za prikazovanje 3D-fotografij morali poiskati kakšno drugo napravo. Tudi videoposnetki (sicer v visoki ločljivosti) niso nič posebnega. Pravzaprav so precej tresoči, zum med snemanjem pa je preveč sunkovit.
3,2-palčni zaslon TFT z ločljivostjo 320 x 480 pik in 16 milijoni barv ni med največjimi, a svojo nalogo opravi zadovoljivo. Slika je jasna, manjka ji le nekoliko svetlosti, kar bo predstavljalo težavo, ko se bomo znova premaknili v bolj sončne mesece. Tudi tri virtualne tipkovnice (QWERTY v vodoravnem ter numerična in QWERTY v navpičnem položaju) zaradi manjših dimenzij zaslona ne trpijo preveč, predvsem mladi, gibčni prsti bodo na njih tipkali brez težav.
Glede na to, da Live with Walkman spada v nižji cenovni razred (dobrih 200 evrov v prosti prodaji), sta njegovi strojna in programska oprema kar nadpovprečni – Android 2.3 in gigaherčni procesor sta karakteristiki običajno precej dražjih mobilnikov. Zadovoljni smo bili tudi z baterijo, iz katere smo lahko z zmerno uporabo iztisnili dva dneva življenja, če boste telefon res uporabljali kot predvajalnik glasbe, pa bo vendarle potrebno vsakodnevno polnjenje.