V Sloveniji se povečujejo število uporabnikov, količina pogovorov v mobilnih omrežjih in število internetnih priključkov. Zmanjšuje pa se količina pogovorov v stacionarnih omrežjih.
V prvem četrtletju letošnjega leta so uporabniki slovenskih mobilnih operaterjev poslali skoraj 537 milijonov kratkih sporočil, kar je 27 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Poslanih je bilo tudi 17 odstotkov več multimedijskih sporočil – 11 milijonov. Kar 92 odstotkov SMS-ov in 88 odstotkov MMS-ov so poslali zasebni uporabniki, razkrivajo podatki državnega statističnega urada.
Uporabniki so opravili skupno več kot 16 milijonov ur pogovorov, kar je tri odstotke več kot v enakem obdobju lani. Tri četrtine tega so opravili zasebni uporabniki. Le dva odstotka odhodnega prometa mobilne telefonije je bilo mednarodnega – 10 odstotkov manj kot v prvem četrtletju leta 2012.
Uporabnikov mobilnih omrežij je bilo ob koncu prvega četrtletja skoraj 2.244.000, kar je štiri odstotke več kot ob koncu prvega četrtletja lani. Od tega je bilo 72 odstotkov naročnikov.
Upad na področju fiksne telefonije
Na področju fiksne telefonije je bilo v prvih treh mesecih več kot 4,6 milijona ur odhodnega govornega prometa, kar je za štiri odstotke manj kot v enakem obdobju lani. Skoraj dve tretjini pogovorov so ustvarila gospodinjstva, le osem odstotkov pogovorov pa je bilo mednarodnih. Domači odhodni govorni promet se je prav tako zmanjšal za štiri odstotke, mednarodni promet pa za šest odstotkov.
Število priključkov internetne stacionarne telefonije (VoIP) se je v prvem tromesečju glede na enako obdobje lani povečalo za devet odstotkov. VoIP-priključki obsegajo že 54 odstotkov vseh fiksnih telefonskih priključkov v Sloveniji. Teh je po podatkih statističnega urada več kot 762.000, od tega jih je 74 odstotkov v zasebni lasti.
Število širokopasovnih priključkov raste
Narašča tudi število širokopasovnih priključkov za dostop do svetovnega spleta. Ob koncu prvega letošnjega četrtletja jih je bilo v Sloveniji za tri odstotke več kot ob koncu enakega obdobja lani. Konec marca jih je bilo tako 518.000, kar 85 odstotkov so jih za dostop do interneta uporabljali zasebni uporabniki.