Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Torek,
25. 6. 2013,
17.37

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 6. 2013, 17.37

8 let, 8 mesecev

Ocenili smo: Sony Xperia L

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bela testna opeka me je ob preverjanju specifikacij in vsebine spomnila na omiljeno Xperio Ray, ki njega dni sicer ni mogla tekmovati z največjimi, a sta jo reševala soliden performans in cena.

Vse, kar imajo največji, je v Xperii L okleščeno do najnižjega skupnega imenovalca – telefona z Androidom za mase, s katerim Sony razmeroma uspešno nadaljuje linijo, ki sta jo lani najbolje predstavili Xperia J in P. Solidne, a v primerjavi z današnjimi prvaki precej skromne specifikacije, sicer sovpadajo s cenovno nalepko, saj je L brez vezave pri enem izmed operaterjev namreč na voljo že za tri evrske stotake.

Kdo ga je treščil ob drevo? Nizkocenovno poreklo sicer takoj izda zunanjost. Če bi obstajal magnet, ki bi privlačil ceneno plastiko, bi se Xperia L vanj zapičila tako silovito kot Excalibur. Tekstura pokrova baterije je sicer bolj groba od pročelja, kar naj bi preprečilo drsenje iz dlani, a so za to bolj kot izvirno inženirstvo poskrbeli vroči poletni dnevi, saj se je telefon zaradi potu kar zalepil na prste. Prijem naj bi okrepila tudi polovična zakrivljenost, a je razlika v primerjavi z normalnimi, ravnimi sorodniki resnično zanemarljiva.

Plastike je enostavno preveč – na sprednji ploskvi je neizkoriščenega prostora namreč ogromno, Sony bi nanjo brez težav stlačil tudi konkretno večji zaslon, a bi s tem najbrž presegel zastavljen proračun – kupci se bodo morali zadovoljiti s 4,3-palčnim z ločljivostjo zgolj 480 x 854 pikslov. Ta zaradi omenjene postavke sicer nima večjih težav, saj je ravno zaradi skromnejših dimenzij slika dovolj ostra v vseh pogojih, so pa zelo ozki vidni koti, saj se razen v primeru nastavljene najvišje svetlosti od strani vsebine skoraj ne vidi. Še en očitek – vidna površina je med uporabo telefona večino časa skrajšana za kakšen centimeter, saj virtualni gumbi za vračanje na prejšnjo in skok na naslovno stran ter pregled oken zavzemajo kar spodnji del zaslona.

Ostanimo še malo pri zunanjosti. Če ob trdnem prijemu s prsti ali dlanjo prekrijemo osrednji zvočnik, kar se dogaja precej pogosto, je zvok med predvajanjem multimedijskih vsebin pokvečen, udušen ali pa popolnoma nerazločen. Še dve kritiki sta namenjeni gumbom – stikalo za vklop je namreč postavljeno odločno prenizko in dobesedno štrli iz telefona, fotografski gumb še malce nižje pa je neumno namenjen samo aktiviranju sprožilca in osvetlitvi z bliskavico, ne pa tudi zagonu aplikacije fotoaparata.

Vse vendarle ni tako črno - vsaj malo sem se vendarle namuznil ob lučki na spodnjem robu, ki barvo spreminja v skladu z odtenkom vsebine zaslona.

Pred dvema letoma bi zanj ubijal Ker je telefon Xperia L prvenstveno namenjen novincem na Androidni sceni, bi si upal trditi, da bo dvo-jedrni procesor Krait (ta je del tranzistorskega skupka Qualcomm MSM8230 Snapdragon – na ploščici se drenjata procesor in grafika Adreno 305) pod pritiskom kar pogosto, saj ti uporabniki praviloma nameščajo eno aplikacijo za drugo, dokler ne pride do prisilnih zaustavitev programov in kolapsa operacijskega sistema. Počasi namreč vstopamo v obdobje, ko tudi dve procesorski jedri nista več privzet sinonim za večopravilnost.

Naložen je operacijski sistem Android 4.1, kar je dob … solidno in slabo obenem – solidno zato, ker bo nameščeni Jelly Bean najbrž kmalu mogoče nadgraditi na različico 4.2, slabo pa zato, ker OS skupaj s Sonyjevimi programčki zasede več kot dva gigabajta notranjega shranjevalnega pomnilnika. Uporabniku zato ostane slabih 6 gigabajtov, je pa prostor za spravilo datotek na srečo mogoče razširiti s kartico SD.

Ena najboljših lastnosti telefona je izjemno hitro iskanje aktivnih brezžičnih povezav, saj sem bil na splet v večini primerov priključen tri sekunde po vklopu sprejemnika Wi-Fi (v primeru slabe povezave je postopek seveda ustrezno bolj zamuden). Enako velja za mobilna omrežja, je pa res, da aktivacija enega ali drugega na baterijo ne vpliva blagodejno, saj ta ob normalni uporabi zdrži komaj en dan. To bi pričakoval bodisi od telefona s superiornim zaslonom (beri: Samsungov Super AMOLED+) bodisi od popolno iztrošenega kosa telekomunikacijske elektronike, ne pa od sveže zadeve iz škatle.

Hitrost odpiranja spletnih strani sicer variira glede na brskalnik – odlična izbira za začetnike je privzeto nameščeni Chrome, še boljša pa (pozor, subjektivnost na vidiku!) odlična Opera Classic.

Dotaknimo se še multimedijskih sposobnosti Xperie L. V optimalnih pogojih (beri: ko zvočnika ne prekrivajo prsti oziroma dlan) je zvok kristalno čist in fenomenalno podroben, drsnik za glasnost pa se na srečo ustavi, še preden se pri mnogih ostalih telefonih tega cenovnega razreda začne hreščanje. Bolj kot Androidova galerija je za pregledovanje filmčkov in sličic privlačen Sonyjev Album, vozlišče za video vsebine vseh vrst, kjer je mogoče prek Wi-Fi (Direct) predvajati sliko z drugih naprav, pa je aplikacija Filmi – seveda se tako imenuje le, če je vmesnik v slovenskem jeziku (kar bi na našem tržišču načeloma tudi moral biti).

Kako se obnese kot fotoaparat in videokamera? Ne preveč dobro. Najvišja ločljivost za snemanje videa je 720p pri 30 slikah na sekundo, pri čemer ima kamera precej težav z izostritvijo slike in sledenjem premikajočemu se objektu. Zajem zvoka je sicer več kot zadovoljiv, saj zmore L zadušiti zvoke iz ozadja in se osredotočiti zgolj na subjekt.

Fotoaparat razpolaga z osmimi megapiksli, kar je dandanes pravzaprav srednja žalost. Kot sem že omenil, je gumb na ohišju namenjen le sprožilcu in osvetlitvi s "flešem", privajanje na različne nivoje svetlobe je počasno, občasno prihaja do laga, nikjer ni opcije za makro. Na voljo je nastavljanje običajnih parametrov (ISO, belina, osvetlitev, merjenje, bliskavica), dobrodošla dodatka sta zajem slike v načinu HDR in fotografiranje med snemanjem videa (a le v ločljivosti enega megapiksla). Preverite foto-galerijo in vzorčni videoposnetek.

Glavni privlak – cena Povzetek napisanega: za približno 300 evrov dobite škatlico s telefonom, ki bi se pred poltretjim letom z lahkoto uvrstil v sam vrh ponudbe pametnih sodobnikov, danes pa predstavlja dobro začetno točko za vse nadobudne bodoče pristaše Androida. Žal je tako, da ne izstopa prav v ničemer, a tega ciljna skupina uporabnikov po mojem mnenju pravzaprav ne bo opazila, saj osnovne stvari počne prav solidno, za kaj več pa bo mošnjiček treba razvezati precej bolj.

Splošna ocena: 7

Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.

Tehnične karakteristike: Dimenzije: 128.7 x 65 x 9.7 mm Teža: 137 g Zaslon: LCD, LED-osvetlitev, na dotik, 16 milijonov barv, ločljivost 480 x 854 pik, HD Reality Display Procesor: Qualcomm MSM8230 Snapdragon Krait, 1 GHz, dve jedri Grafični procesor: Adreno 305 Delovni pomnilnik: 1 GB RAM Shranjevanje podatkov: 8 GB, reža za kartico micro SD (do 32 GB) Povezljivost: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, HSDPA 14.4mbps, HSUPA 5.8mbps, NFC, Bluetooth Operacijski sistem: Android JB 4.1. Priključki: microUSB, audio Fotoaparat: 8 MP, ločljivost 3264 x 2448 pikslov, LED-bliskavica, Video: 720p@30fps Baterija: Li-Ion 1750 mAh Ostalo: MicroSIM reža

Ne spreglejte