Torek, 25. 6. 2013, 17.37
8 let, 8 mesecev
Ocenili smo: Sony Xperia L
Vse, kar imajo največji, je v Xperii L okleščeno do najnižjega skupnega imenovalca – telefona z Androidom za mase, s katerim Sony razmeroma uspešno nadaljuje linijo, ki sta jo lani najbolje predstavili Xperia J in P. Solidne, a v primerjavi z današnjimi prvaki precej skromne specifikacije, sicer sovpadajo s cenovno nalepko, saj je L brez vezave pri enem izmed operaterjev namreč na voljo že za tri evrske stotake.
Plastike je enostavno preveč – na sprednji ploskvi je neizkoriščenega prostora namreč ogromno, Sony bi nanjo brez težav stlačil tudi konkretno večji zaslon, a bi s tem najbrž presegel zastavljen proračun – kupci se bodo morali zadovoljiti s 4,3-palčnim z ločljivostjo zgolj 480 x 854 pikslov. Ta zaradi omenjene postavke sicer nima večjih težav, saj je ravno zaradi skromnejših dimenzij slika dovolj ostra v vseh pogojih, so pa zelo ozki vidni koti, saj se razen v primeru nastavljene najvišje svetlosti od strani vsebine skoraj ne vidi. Še en očitek – vidna površina je med uporabo telefona večino časa skrajšana za kakšen centimeter, saj virtualni gumbi za vračanje na prejšnjo in skok na naslovno stran ter pregled oken zavzemajo kar spodnji del zaslona.
Ostanimo še malo pri zunanjosti. Če ob trdnem prijemu s prsti ali dlanjo prekrijemo osrednji zvočnik, kar se dogaja precej pogosto, je zvok med predvajanjem multimedijskih vsebin pokvečen, udušen ali pa popolnoma nerazločen. Še dve kritiki sta namenjeni gumbom – stikalo za vklop je namreč postavljeno odločno prenizko in dobesedno štrli iz telefona, fotografski gumb še malce nižje pa je neumno namenjen samo aktiviranju sprožilca in osvetlitvi z bliskavico, ne pa tudi zagonu aplikacije fotoaparata.
Vse vendarle ni tako črno - vsaj malo sem se vendarle namuznil ob lučki na spodnjem robu, ki barvo spreminja v skladu z odtenkom vsebine zaslona.
Naložen je operacijski sistem Android 4.1, kar je dob … solidno in slabo obenem – solidno zato, ker bo nameščeni Jelly Bean najbrž kmalu mogoče nadgraditi na različico 4.2, slabo pa zato, ker OS skupaj s Sonyjevimi programčki zasede več kot dva gigabajta notranjega shranjevalnega pomnilnika. Uporabniku zato ostane slabih 6 gigabajtov, je pa prostor za spravilo datotek na srečo mogoče razširiti s kartico SD.
Ena najboljših lastnosti telefona je izjemno hitro iskanje aktivnih brezžičnih povezav, saj sem bil na splet v večini primerov priključen tri sekunde po vklopu sprejemnika Wi-Fi (v primeru slabe povezave je postopek seveda ustrezno bolj zamuden). Enako velja za mobilna omrežja, je pa res, da aktivacija enega ali drugega na baterijo ne vpliva blagodejno, saj ta ob normalni uporabi zdrži komaj en dan. To bi pričakoval bodisi od telefona s superiornim zaslonom (beri: Samsungov Super AMOLED+) bodisi od popolno iztrošenega kosa telekomunikacijske elektronike, ne pa od sveže zadeve iz škatle.
Hitrost odpiranja spletnih strani sicer variira glede na brskalnik – odlična izbira za začetnike je privzeto nameščeni Chrome, še boljša pa (pozor, subjektivnost na vidiku!) odlična Opera Classic.
Dotaknimo se še multimedijskih sposobnosti Xperie L. V optimalnih pogojih (beri: ko zvočnika ne prekrivajo prsti oziroma dlan) je zvok kristalno čist in fenomenalno podroben, drsnik za glasnost pa se na srečo ustavi, še preden se pri mnogih ostalih telefonih tega cenovnega razreda začne hreščanje. Bolj kot Androidova galerija je za pregledovanje filmčkov in sličic privlačen Sonyjev Album, vozlišče za video vsebine vseh vrst, kjer je mogoče prek Wi-Fi (Direct) predvajati sliko z drugih naprav, pa je aplikacija Filmi – seveda se tako imenuje le, če je vmesnik v slovenskem jeziku (kar bi na našem tržišču načeloma tudi moral biti).
Fotoaparat razpolaga z osmimi megapiksli, kar je dandanes pravzaprav srednja žalost. Kot sem že omenil, je gumb na ohišju namenjen le sprožilcu in osvetlitvi s "flešem", privajanje na različne nivoje svetlobe je počasno, občasno prihaja do laga, nikjer ni opcije za makro. Na voljo je nastavljanje običajnih parametrov (ISO, belina, osvetlitev, merjenje, bliskavica), dobrodošla dodatka sta zajem slike v načinu HDR in fotografiranje med snemanjem videa (a le v ločljivosti enega megapiksla). Preverite foto-galerijo in vzorčni videoposnetek.
Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.