Morda najboljša Androidna tablica, Asus Transformer Prime, je dobila še boljšega naslednika. Ta s svojimi karakteristikami cilja na sam tablični prestol, po katerem se zdolgočaseno valja Applov iPad.
Občutek večvrednosti
Na prvi pogled ga boste težko ločili od njegovega predhodnika. Na pročelju tablice se še vedno nahaja 10,1-palčni zaslon, obrobljen z bleščečim črnim okvirjem, hrbtno stran pa objema ohišje iz brušenega aluminija (na voljo v kovinsko sivi ali dekadentni šampanjsko zlati barvi), sredi katerega se skoraj neopazno skriva Asusov logotip, obkrožen z že tradicionalnimi koncentričnimi krogi, ki pridodajo ploščici izgled krepkosti in trdnosti. Žal v veliki meri res ostane le pri izgledu, saj je na pogled ekskluzivno ohišje vse prej kot odporno na naključne praske, ki se pri vsakodnevni uporabi pojavijo vse prehitro.
Kljub tej nevšečnosti je naprava skupno vzeto zelo robustna, tako da so morebitne skrbi, da bi med uporabo kar na lepem razpadla, popolnoma odveč. Prva bolj opazna razlika od starejšega brata je plastičen rob, ki prekriva vrhnji del hrbtne ploskve. Po besedah razvijalcev pri Asusu, ta služi boljši prepustnosti brezžičnega in GPS signala, kar se potrdi tudi v praksi, saj obe povezavi delujeta brezhibno tudi, ko oddajajoči signali niso najmočnejši.
Po sledeh prenosnikov
Po velikosti in teži je tablica primerljiva s svojim prednikom, ji pa pri slednji nekoliko zavda opcijska priklopna tipkovnica, ki jo s skupno težo dobrega kilograma postavi že v bližino nekaterih ultrabookov. Kvalitetna tipkovnica se sicer na poti izkaže za koristnega spremljevalca, saj je v precejšno pomoč pri brskanju po spletu in hitremu odgovarjanju na e-poštna sporočila, močno pa na njej odsvetujem pisanje obširnejših tekstovnih sestavkov.
Pri takšnem početju se znajo vaši prsti kaj hitro znajti v krču, saj so tipke preveč natlačene in preplitve. Kljub odporu na maratonske pisateljske večere, pa tablično-tipkovnična naveza tajvanskega proizvajalca računalniške opreme velja za eno boljših, če ne celo najboljšo na trgu.
Nevidni bombončki...
Priklopna postaja v svoji notranjosti skriva tudi dodatno baterijo, ki siceršnjim osmim, kolikor jih ob zmerni uporabi brez pomoči električne vtičnice zmore tablica, pridoda še štiri ure neožičenega delovanja, pohvalno besedo pa si računalo zasluži tudi na račun spodobnega števila priključkov in načinov povezljivosti. Tablični del tako vsebuje izhod za slušalke oz. mikrofon, priključek micro-HDMI, razširitveno spominsko režo microSD ter sprejemnika Bluetooth v3.0 in Wi-fi, na stranicah tipkovnice pa najdemo še vrata USB 2.0 ter čitalnik SD kartic.
...in karies
Na drugi strani pa gre pošteno okarati postavitev enega in edinega zvočnika na zadnjo (?!?) stran deščice. To pomeni, da bodo ob zvokih poskočnih viž lahko uživali vsi razen vas, saj je pot zvoka usmerjena vstran. Pri držanju tablice boste nemalokrat trobilo tudi prekrili z roko in tako še dodatno zadušili zvočne valove. Res so se potrudili najti najslabšo možno lokacijo.
Realistična virtualnost
Najsvetlejša in najbolj opevana zvezda naprave je nedvomno polnopravni visokoločljivostni LED zaslon, katerega ločljivost se bohoti s kar 1920 x 1200 slikovnimi pikami. Sicer še vedno ne dosega vesoljske številke iPadove nenadkriljive Retine (2048 x 1536), ampak razlika je očesu povprečnega uporabnika neopazna. Sploh pa zaenkrat velja, da je na Googlovi spletni tržnici bore malo aplikacij, ki bi takšno gosto posejanost pikslov s pridom izkoriščale.
Pohvali se lahko tudi z odlično barvno nasičenostjo, svetilnostjo ter izjemno širokim vidnim kotom. Filme boste na primer lahko brez težav zrli tudi iz ležeče lege naprave. Edino kar vam utegne malo zagreniti očesu dopadljivo izkušnjo, je močna odsevnost zaslona. Tekoči kristali so namreč prekriti z debelim in praktično neuničljivim zaščitnim "goriljim steklom" druge generacije, kar naredi zaslon tako odseven, da ga lahko ob katerikoli priliki uporabite tudi kot ogledalo.
Ko pa bi si na zaslonu rajši od svojega odseva želeli videti dejansko vsebino slike, pa je tu več kot dobrodošla funkcija Super IPS+. Z vklopom dotične posebne sposobnosti se bo svetilnost dvignila na 600 nitov (merilna enota za svetilnost oz. intenziteto vidne svetlobe - podrobnejšo razlago vam bo podal najbližji iskalnik), odsev bo izginil, tekst e-knjige pa bo lepo razločen in berljiv tudi na zaslepljujoči sončni svetlobi. Volk sit, koza cela.
Naj se trese Zemlja
Da slika ne bi bila lepa zgolj v statičnem stanju, Asusovi inženirji tudi pri strojni moči niso skoparili. Če se odločimo za operacijski poseg naprave, bomo v njenem drobovju našli nVidijin Tegra 3 T33 čip s štirimi sredicami, ki v polno izkoriščenem načinu dosega hitrost 1,6 gigaherca, pri enojedrnem pa še malenkost več, 1,7 gigaherca. Ob bok zmogljivemu procesorju stojita še 1 GB modul hitrega DDR3 delovnega pomnilnika ter 32 oz. 64 GB notranjega spomina.
Vse te superiorne specifikacije poskrbijo, da upravljanje na androidnem operacijskem sistemu Ice Cream Sandwich (4.0.3) poteka brez večjih zatikanj, ne zatajijo pa niti pri poganjanju grafično zahtevnejših in naprednejših iger. Celostna izkušnja sicer še vedno ni tako organska in dinamična kot na Applovih napravah, ki so na področju optimizacije nesporni zmagovalec, vseeno pa vas pri rokovanju ne bi smelo nič pretirano zmotiti. Le zagon računala bi se lahko zgodil malo hitreje.
Kako se obnese kot fotoaparat?
Fotografiranje je na lestvici pomembnosti pri tablicah navadno postavljeno malce v ozadje, saj jih, roko na srce, malokdo resnično uporablja za ovekovečenje nepozabnih trenutkov. Deloma zato, ker so za takšno početje nerodne, pa tudi zato ker vas naključni mimoidoči lahko kaj hitro označi za postavljača in važiča, ki želi na vsak način pritegniti pozornost nase in na svojo neprecenljivo lastnino.
Kakorkoli že, 'Neskončnež' se kljub sekundarnemu pomenu fotosprožilca, solidno izkaže tudi pri tem početju. Revolucije sicer ne gre iskati, saj gre v bistvu za enak 8-megatočkovni fotoaparat kot ga ima TF300, le da je skrajna odprtost zaslonke sedaj višja (f/2.2) in da mu je pridodana LED bliskavica za boljše posnetke ob slabši osvetlitvi. Opremljen je tudi s senzorjem BSI ter standardnim avtomatskim fokusiranjem, ki deluje dobro. Slike vsekakor niso popolne (nekaj primerkov si lahko ogledate v pričujoči fotogaleriji), njihova kvaliteta pa bo več kot zadostovala za fotografiranje nedeljskih družinskih piknikov. Lahko tudi v panoramskem načinu.
Kako se obnese kot kamera?
Podobna štorija velja za kamero. Ta je sposobna posneti video v polni HD ločljivosti (1080p) pri 30 slikah na sekundo, posnetki pa ostanejo barviti in ostri tudi pri predvajanju na velikem dnevnosobnem televizijskem ekranu. Za namene videotelefonije je kamera ponovno nameščena tudi na sprednji strani. Njena ločljivost sedaj znaša kar dva megapiksla, tako da boste v obrazne nepravilnosti prijateljev lahko zrli v visoki ločljivosti.
Težka izbira je postala še težja
Tablični trg postaja vedno bolj konkurenčen in izbira za uporabnika postaja iz dneva v dan težja. Produktov je nemalo, domala vsak od njih pa se kiti z neko posebno lastnostjo, ki ga ločuje od konkurence. Bogato ponudbo najdemo že v naši deželici, čez mejo pa je nabor zanimivih deščic še neprimerno obširnejši.
Nespornega zmagovalca je zatorej težko določiti, saj bo vsak posameznik izbiral glede na atribute, ki se mu zdijo najbolj pomembni. Kljub temu je vseeno težko verjetno, da v svoj finalni izbor ne bi uvrstil treh velikih, komercialnih iPada in Nota ter pod radarjem letečega TF700. S prihodom slednjega so, če ne drugega, iz igre izločeni vsaj prejšnji Asusovi modeli.
Salomonska sodba za konec se torej glasi: vsakemu svoje. Aplikacijski odvisneži bodo na svoj račun prišli z jabolčnim iPloščkom, internetni deskarji bodo najbolj uživali z Asusovim transformerskim čudesom, prisegajoči na kompaktnost pa bodo posegli po Samsungovi tablici.
Končna ocena: 9
Legenda ocen:
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem.
2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje.
3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem.
4 – Še veliko mu manjka.
5 – Za silo bi bilo.
6 – Še kar.
7 – Na pravi poti.
8 – Dober izbor.
9 – Odlična naprava.
10 – Brez njega mi živeti ni.
Specifikacije:
Dimenzije: 263 mm x 180,8 mm x 10.4 mm
Teža: 598 g
Procesor: štirijedrni 1,6 GHz nVidia Tegra 3 T33
Delovni pomnilnik: 1 GB DDR3, 1600 MHz
Shranjevanje podatkov: 32/64 GB
Operacijski sistem: Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich
Omrežje: Bluetooth v3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n @ 2,4 GHz
Zaslon: 10,1-palčni Super IPS+ LED (1920 x 1200) z zaščito Gorilla Glass 2
Fotoaparat: zadaj 8 MP, spredaj 2.0 MP (dela panoramske posnetke)
Kamera: HD snemanje v ločljivosti 1080p
Baterija: 2x Li-polimer, 25 Wh (tablica) + 19,5 Wh (priklopna postaja s tipkovnico), do 9 oz. 14 ur
Priključki, vhodi, izhodi: 1x micro-HDMI 1.4a, 1x stereo audio izhod, reža za microSD, 2 dva mikrofona; na bazni postaji še 1x USB 2.0, čitalnik za pomnilniške SD kartice
Senzorji: GPS, žiroskop, merilnik pospeška, senzor osvetlitve, digitalni kompas