Asusov drugi tablični računalnik s procesorjem Tegra 3 bi v svetu brez iPada na račun zmogljivosti, dizajna in ugodne cene hitro postal favorit množic.
TF300T je lepa tablica, ohišje je na otip isto kot pri aluminijastem Primu, a izdelano iz precej manj žlahtne plastike. Razpored gumbov in rež je enak, prav tako tudi velikost zaslona, ki prikazuje sliko ločljivosti 1280 x 800. Spet gre za IPS, a tokrat brez plusa – razlika je v maksimalni svetlosti. Čeprav je pri najvišji vrednosti slika čudovita in vidni kot širok, je v primerjavi s Primovim zaslonom zgolj povprečen.
Asusove oblikovne rešitve so torej tudi tokrat povsem na mestu, pograjal pa bi le umestitev zvočnika, ki se prevečkrat znajde pod uporabnikovo desno dlanjo. Zvok je sicer glasen in čist, a je treba za popolno akustično izkustvo tablico držati v malce neudobnem položaju ali pa kar z eno roko.
Pošastna Tegra
Štiri jedra Tegre 3 v testirancu tiktakajo pri nekoliko nižji delovni frekvenci kot tista v dražjem Primu (1.2 GHz proti 1.4 GHz), a je primanjkljaj praktično neopazen, tablica pa še vedno hitrejša od večine naprav na tržišču (Samsungov Galaxy Tab 2 10.1 v večini testov prehiti za več kot sto odstotkov). Ducat aktivnih aplikacij obenem ni nikakršen bavbav, predvajanje HD-videa in zumiranje spletnih strani ter datotek PDF pa gladko.
Še vedno se sicer pojavlja občasno polžje delovanje ob odpiranju in zapiranju aplikacij, a po uporabi prenekatere zmogljive androidne naprave in soočanju s podobnimi kapricami lahko sklenem, da težava leži v še vedno neizpiljenem operacijskem sistemu.
Aplikacije
Asus je uspel Ice Cream Sandwich, spisan za mobilne telefone, in privzete aplikacije povsem prilagoditi večjemu zaslonu – izpostavili bi odličen vmesnik za Gmail, za katerega se lahko privrženci iOS obrišejo pod nosom. Nadalje se je proizvajalec izprsil in tablici priložil nekaj nestandardnih programčkov: pisarniški paket Polaris Office, DLNA aplikacijo MyNet, s katero lahko na Transformerju predvajate vsebino z drugih naprav, ki podpirajo protokol DLNA (shrambe NAS, digitalni fotoaparati), SuperNote za delanje zapiskov in WebStorage, ki ponuja shranjevanje podatkov na spletni prostor.
ICS-ov spletni brskalnik še vedno ne pozna zavihkov (le več oken, odprtih hkrati), zato zahtevnejšim uporabnikom svetujemo namestitev brezplačne mobilne Opere oziroma Chroma. Oba najdete v trgovini Google Play, kakor se po novem imenuje Android Market.
Kako se obnese kot fotoaparat?
Zajem slik je resnično intuitiven, saj so vse pomembnejše funkcije – ostrenje, iskanje motiva in "škljoc" – združene v enem pritisku sprožilca. Lahko se sicer poigrate z nastavljanjem svetlosti in osnovnimi učinki ter filtri, a slike zaradi tega ne bodo nič kakovostnejše. Kljub standardnim osmim megapikslom je tablično fotografiranje še v povojih, kar dokazuje spodnja galerija slik. Tipalo je preveč občutljivo na svetlobo in le zmerna dnevna (beri: oblačno vreme) daje solidne rezultate. Ob uporabi bliskavice zamazanost in prekomerna svetlost še poglobita, prekomerno zumiranje pa se odraža v grozljivem šumu. Tablet ima kamero tudi na sprednji ploskvi, a premore le 1,2 megapiksla in je, če boste našli somišljenika, namenjena videoklicem.
Kako se obnese kot kamera?
Snemanje videa je mogoče tudi v kakovosti 1080p, a je za resnično uporabne posnetke dovolj že 720p. Ob dinamičnem zajemu slike se ta prekomerno zatika, barve pa so zamazane. Pogrešali smo dušilec zvoka vetra, saj je na nekaterih zunanjih posnetkih mogoče slišati le "pšššššššššššš".
Od tablice do netbooka
Transformer TF300T je na voljo za približno 430 evrov, kar je glede na zmogljivost zelo ugodna cena. Za slabega stotaka več dobite v paketu še priklopno tipkovnico, ki ga podobno kot Prima spremeni v mini prenosni računalnik. Sedalo tablici zaradi dodatne baterije podaljša dolgoživost delovanja – v načinu Performance je mrknila šele po dobrih dvanajstih urah (brez tipkovnice po sedmih). Izberete lahko tudi modusa Balanced oziroma Power saving, ki porabita manj sistemskih sredstev in posledično varčujeta z energijo.
Poleg baterijske kapacitete se tipkovnica izkaže z lažjim vnašanjem besedila in solidno navigacijo z drsno ploščico, funkcijskimi gumbi za dostop do nastavitev, nadzorovanjem glasnosti in preklapljanjem med aplikacijami ter z dodatno režo za SD-pomnilnik in USB-priključkom.
Novi Eee Pad je primeren za zahtevne uporabnike, ki želijo več kot solidno tablico, a ne marajo za manjšo razliko v svetlosti zaslona in megahercih v primerjavi s superiornim Transformerjem Prime, iz vseh težavic pa ga rešuje res odlično razmerje zmogljivost/cena.
Ocena:8
Specifikacije:
Dimenzije: 263 x 180 x 9,9 mm
Teža: 640 g (samo tablica), 1120 g (s tipkovnico)
Zaslon: 10.1" LED IPS (1280 x 800) s podporo za upravljanje z 10 prsti
Procesor: Tegra3, 1.2 GHz 4-jedrni
Grafika: GeForce ULP
Delovni spomin: 1 GB
Trdi disk: 32 GB, podpora SD in micro SD
Povezljivost: WLAN 802.11 b/g/n 2,4 GHz, DLNA, GPS, Bluetooth 2.1, micro HDMI, USB
Senzorji: Žiroskop, G-senzor, kompas, svetlobni senzor
Operacijski sistem: Android Ice Cream Sandwich 4.0.3.