Torek, 10. 9. 2013, 8.51
8 let, 8 mesecev
Foto: Televizijska nebesa na sejmu IFA 2013
Organizatorji letošnje IFE so postavili nov rekord, saj jim je v gigantsko berlinsko sejmišče uspelo stlačiti največje število pikslov do zdaj. Ločljivost 4K, ki proizvajalcem televizijskih sprejemnikov omogoča, da v omejujoče diagonale svojih izdelkov v grobem stlačijo od osem do devet milijonov pikslov, kar je štirikrat več od trenutno še vedno aktualnih zaslonov Full HD.
Prvi nas je dan pred odprtjem vrat sejma javnosti na tiskovno konferenco povabil Samsung. Veliki šef južnokorejske korporacije JK Shin je manj kot 24 ur po prvem kazanju telefona Note 3 in ure Galaxy Gear z zadovoljstvom zopet spremljal osuple obraze novinarjev, ko je tančica razkrila 55- in 65-palčna televizorja z ukrivljenim zaslonom, ki prikazuje sliko v ločljivosti UHD (Ultra HD oziroma 4K). Govora sicer ni bilo ne o cenah ne o datumu prihoda na police (podoben TV-sprejemnik z OLED matriko Samsung sicer že prodaja za 8000 evrov, a je razločnost slike "omejena" na 1080p), bosta pa ravna modela UHD enakih dimenzij (55" in 65") iz serije F9000 tekoče račune olajšala za 4000 oziroma 6000 evrov.
Oči prisotnih predstavnikov medijev so se dodatno orosile ob prikazu 98-palčnega modela, ki zmore vsebine prikazati enako kakovostno kot manjša modela iz družine zaslonov z ultra visoko ločljivostjo, huronski aplavz pa je sledil predstavitvi domnevno največjega tovrstnega TV-ja na svetu, kar 110-palčnega velikana. Izdatka za nakup enega ali drugega ni omenjal nihče, bi pa glede na cene podobnih izdelkov konkurence upali trditi, da je primerljiv s cenama dobrega in še malenkost boljšega audija.
Nov Samsungov televizijski asortiment sicer ne prinaša le občutnega dviga kakovosti slike, temveč je vse TV-sprejemnike v liniji UHD mogoče upravljati prostoročno, za kar skrbita senzor za zaznavanje gibanja v slogu Kinecta, ki je nameščen na vrhu naprav, in intuitiven vmesnik, prek katerega je mogoče dostopati do televizijskih programov, videa na zahtevo, interneta, iger in drugih vsebin. Zadeva se bo s posodobitvami strojne opreme, ki jih bo v prihodnje mogoče opraviti kar z manjšo menjavo zunanje komponente, prilagajala zahtevam odjemalcev, po demonstraciji in praktičnem preizkusu v Samsungovi viziji sodobne dnevne sobe pa lahko zaključim, da bodo daljincem kmalu šteti dnevi.
Čeprav je Samsungova 110-palčna pošast tipa UHD prejela lento za največjo tovrstno napravo na sejmu IFA 2013, je med ukrivljeneži slavil fantastični LG-jev 77-palčni dosežek, ki ločljivost 4K za nameček prikazuje na organski LED matriki (OLED), kar pomeni, da je slika absolutno fantastična. Cena giganta ostaja neznanka, je pa glede na to, da je 55-palčni bratec LG 55EA9800 domnevno vreden kar 15 tisoč ameriških dolarjev oziroma slabih 11500 evrov, mogoče sklepati, da bo še nekaj časa ostal zunaj dosega navadnih smrtnikov.
3D je bil na LG-jevih zaslonih OLED v 4K videti več kot impresivno, morda je druga vplivna blagovna znamka iz Južne Koreje delo na tem področju opravila celo najbolje med vsemi razstavljavci. Očitno je res nekaj na oglaševanju neskončnih kontrastov, saj tako intenzivnih barv, ki te v dogajanje na zaslonu potegnejo bolj kot kdajkoli prej, nisem videl še nikoli. O privlačnosti združka televizijskih prvin OLED, 4K in 3D je pričala tudi množica obiskovalcev, ki je okupirala LG-jeve stojnice.
Kaj pa drugi? Phillips je prisotnim predstavil obdobje, ko so bili televizorji videti kot mikrovalovne pečice, in pokazal, kako dobro znajo na Nizozemskem spariti tehnologiji 4K in ozadno osvetljevanje Ambilight. Dobro je bila sprejeta tudi nova generacija akustičnih rešitev za postavitev hišnega kina.
4K je zaobjel tudi Sony, a je bolj kot brezštevilni TV-ji pozornost pritegnil projektor Sony 4K SXRD, ki zmore ultra visoko ločljivost narisati na primerno platno. Z milijoni in milijoni slikovnih pik niso skoparili pri Toshibi, Panasonicu in Vestelu, lonček pa so pristavili še številni azijski proizvajalci, ki pa si poti na slovensko tržišče najbrž ne bodo utrli nikoli.