Sreda, 7. 11. 2012, 18.39
8 let, 8 mesecev
DnA: križa(nka)rski pohod na androidne telefone
"Podobnih aplikacij se na servisu Google Play sicer kar tare, a ne v slovenskem jeziku," je bil prvi komentar absolventov fakultete za računalništvo na vprašanje o tem, zakaj ravno križanke, ne še en klon Scrabbla ali Bejeweleda.
Kako razširiti besedišče generatorja? Dejan in Andraž računata na povezovanje s slovenskimi tiskanimi mediji, ki objavljajo lastne križanke, in dostopanje do njihove baze podatkov, v zameno pa bi v svoji Križanki izpostavila njihove oglase. To je sicer zelo pogosta praksa neodvisnih razvijalcev aplikacij za mobilne naprave, saj je to za številne edini način, kako brez založnika priti do sredstev za začetek ali nadaljevanje dela.
Kako težko je izdelati aplikacijo za Googlov odprtokodni mobilni OS, če si se zadnja leta uril za računalničarja? "Programiranje za platformo Android ni bistveno težje od pisanja skupkov kode za računalniška okolja, a je treba upoštevati več dejavnikov," sta pojasnila člana DnA. "Novonapisani program za Windows, Linux in ostale operacijske sisteme na računalniku ali deluje ali ne deluje, na telefonih pa se pojavljajo druge motnje. Lahko nas nekdo pokliče, lahko prejmemo sporočilo, morda zmanjka baterije … Mobilne aplikacije, sploh nedokončane, se takrat vedejo bistveno drugače kot računalniške."
Načrti za izboljšanje Križanke v prihodnosti? Možnost izbiranja križank po kategorijah, ustvarjanje lastnih z namenskim spletnim vmesnikom in ne nazadnje tudi občasna implementacija nagradnih križank.
Dvojec se je na TSStartup sicer prijavil predvsem zaradi koristnega zapravljanja časa, saj sta trenutno oba absolventa, pa tudi v upanju, da njuno delo pade v oči morebitnim vlagateljem, ki jim bo vseh 11 skupin projekte predstavilo po 15. januarju. Z dodatnimi sredstvi bo doseganje že zdaj zastavljenih ciljev zagotovo lažje.