Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Torek,
17. 3. 2015,
7.32

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 17. 3. 2015, 7.32

7 let, 3 mesece

CODE_n: prijazno okolje za digitalne pionirje

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tudi letos CeBIT gosti 50 digitalnih mladih podjetij z vsega sveta, ki so se v okviru pobude CODE_n izkazala kot najobetavnejša. Med njimi je tudi slovenski ULU.

Poleg mladih ustvarjalcev veliko pozornosti pleni tudi projekt Robochop, za katerega so prepričani, da odlično ponazarja koncept interneta stvari. Opisujejo ga kot izjemno robotsko postavitev, ki za nekoga morda še vedno abstraktno idejo Industrije 4.0 prinaša v okvire resničnih življenjskih situacij. Štirje velikanski roboti predstavljajo jedro oblikovanja majhnih kosov pohištva, upravljajo pa jih lahko uporabniki spleta z vsega sveta prek 3D-aplikacije na spletnem mestu www.RoboChop.com.

Predstavitve, predavanja, okrogle mize, srečanja … Večji del hale 16, ki so jo organizatorji namenili temu projektu, pa ne prinaša le razstave obetavnih idej, temveč tudi izjemno priložnost za pogovore in izmenjavo idej med njihovimi snovalci, pa tudi z vsemi zainteresiranimi obiskovalci. Vseh pet dni letošnjega CeBIT potekajo predavanja, okrogle mize, srečanja in celo koncerti, ki pretok informacij in idej le še spodbujajo.

Na letošnje tekmovanje CODE_n se je prijavilo okrog 400 mladih podjetij z vsega sveta, ki so morala prepričati ne le s svojimi dobrimi idejami, temveč tudi s poslovnimi modeli, s katerimi bi te svoje odlične in ustvarjalne zamisli želela preleviti v uspešno poslovanje.

Industrija 4.0, pametno mesto, mobilnost prihodnosti, digitalno življenje Izbranih 50 najobetavnejših se predstavlja v štirih tematskih sklopih: Industrija 4.0, pametno mesto, mobilnost prihodnosti in digitalno življenje. Največ globalnega duha so zaznali v kategoriji pametnega mesta, saj je v njej 11 mladih podjetij iz kar desetih različnih držav, s ponosom pa poudarjajo, da je v kategoriji Industrija 4.0 med trinajstimi izbranimi mladimi podjetji kar devet nemških.

Finalisti letošnjega tekmovanja CODE_n med drugim prihajajo tudi iz Avstralije, Belgije, Finske, Francije, Grčije, Hrvaške, Irske, Kanade, Latvije, Madžarske, Nizozemske, Norveške, Poljske, Portugalske, Španije, Velike Britanije, ZDA in – Slovenije.

ULU povezuje voznika, vozilo ter prodajalce in ponudnike storitev Projekt ULU, ustanovil ga je Jošt Faganel, opisujejo kot celovito platformo za povezovanje avtomobilov z internetom z namenom odpiranja neskončnih možnosti tako za voznike teh avtomobilov kakor tudi za zavarovalnice, prodajalce avtomobilov, lizinške hiše, ponudnike storitev spremljanja vozil in druge poslovne subjekte. Priklop je hiter z vmesnikom in, kot so zapisali na svojih spletnih straneh, "poenostavlja zahtevnost".

Sistem s telematskimi in drugimi komponentami spremlja in analizira številne podatke, povezane z vožnjo in stvarmi okrog nje, vključno z vremenskimi razmerami in seveda tudi položajem vozila. Z natančnim profiliranjem vožnje in voznika lahko ta pridobi najprimernejše ponudbe ter še na druge načine čim boljšo, varnejšo in ugodnejšo mobilnost.

Ne spreglejte