Ob predstavitvi Applovega novinca iPad je ostalo nekoliko spregledano, da je v njegovem osrčju procesor A4, ki so ga ustvarili sami.
Ta premik je zelo pomemben, saj so izdelavo procesorjev do zdaj zaupali specializiranim podjetjem.
Nekateri ga obožujejo (med njimi so tudi tisti, ki bi oboževali karkoli iz Applove hiše), drugi pa mu očitajo, da je Applova najnovejša pridobitev le povečana različica opevanega iPhona. Pod pokrovom pa je iPad morda nekoliko sramežljivo, a zato nič manj pomembno, napovedal še eno ključno spremembo, s katero želi Apple zajadrati v njemu doslej tuje vode: procesor A4 je prvi, ki ga je Apple (vsaj delno) razvil sam, in je tako napovedal, da svojo prihodnost v svetu mobilnih naprav misli graditi s čim manj odvisnosti od drugih.
Delni ali popolni razvoj?
Proizvajalci mobilnih telefonov in prenosnih naprav se praviloma odločajo za nakup procesorjev pri specializiranih proizvajalcih, celo sam Apple za prenosne in namizne računalnike uporablja procesorje proizvajalca Intel, medtem ko Samsung dobavlja procesorje za iPhone. Nekateri poznavalci sicer namigujejo, da bi utegnil tudi za proizvodnjo čipa A4 – vsaj v temeljni zasnovi – biti Samsung (še ena podobnost med iPhonom in iPadom?) in da Apple tako narejen osnovni čip le »navija« in prilagaja svojim potrebam.
Naj vse ostane v hiši
Applov vstop v svet procesorjev pa je morda znanilec novega trenda – ali vsaj poskus v to smer. Za Apple to ni le zgolj manjšanje odvisnosti, temveč tudi pomemben korak v varovanju svojih razvojnih načrtov in dosežkov, saj ostaja razvoj tudi tega ključnega dejavnika – ali vsaj večji del – zdaj kar v lastni hiši. Dolgoročno bi Apple lahko začel opremljati tudi druge svoje izdelke z lastnimi čipi.
Jobs je prepričan, da gre za vrhunski čip
Seveda pa ima ta korak tudi nekatere stranske učinke: ker je Apple še razmeroma neizkušen na tem področju, mora nameniti precej časa in ljudi za razvoj, a ne nazadnje »jabolko« s tem ohranja delovna mesta nekaterih cenjenih strokovnjakov. Prvi mož Appla Steve Jobs ne želi razkrivati podrobnosti o procesorju A4, a je prepričan, da gre za vrhunski čip, ki navdušuje predvsem z zelo dolgim časom avtonomije – do 10 ur. Ali bodo tudi uporabniki delili enako navdušenje – ne le nad čipom, temveč tudi nad napravo, katere A4 je ključni del – pa bo znano že v kratkem.