Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
3. 9. 2012,
7.06

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 3. 9. 2012, 7.06

9 let, 2 meseca

Tožilec za Kordeža predlaga sedem let in pol zaporne kazni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sojenje nekdanjemu predsedniku uprave Merkurja Binetu Kordežu, ki je z nekaterimi sodelavci na zatožno klop sedel maja, počasi dobiva epilog. Sodba bo znana v sredo ob 12. uri.

Danes so bili na vrsti končni govori. Kot prvi je besedo dobil tožilec Jože Kozina, ki je prepričan, da so očitki v obtožbi, ki jo je pretekli konec tedna nekoliko spremenil in konkretiziral protipravno pridobljeno premoženjsko korist, dokazani.

Obtožnica Binetu Kordežu, nekdanji nadzornici Merkurja in direktorici Merfina Marti Bertoncelj, nekdanji Merkurjevi izvršni direktorici za finance Janji Krašovec, članu Kordeževe uprave Milanu Jelovčanu ter koroškemu gradbenemu podjetju Kograd Igem in njegovemu direktorju Otu Brglezu očita, da so pri preprodaji trgovskega centra Merkur Primskovo oškodovali za deset milijonov evrov, Merfinu oziroma njihovim družbenikom pa pridobili protipravno premoženjsko korist.

Tožilec za Kordeža zahteva enotno kazen sedem let in pol zapora in denarno kazen 50.000 evrov. Po predlogu tožilstva naj se Kordežu protipravno pridobljeno korist zaseže iz fonda instituta začasnega zavarovanja. Za Jelovčana najmanj dve leti zapora in 20.000 evrov denarne kazni, za Krašovčevo najmanj eno leto zapora in 10.000 denarne kazni, enako za Brgleza. Za Kograd tožilec zahteva 70.000 denarne kazni.

Kot je znano, je sodišče zaradi zdravstvenih težav pretekli teden postopek zoper Bertoncljevo začasno ustavilo; od 19. avgusta je obdolžena hospitalizirana v jeseniški bolnišnici in ni sposobna spremljati obravnave.

Obramba je sodišču predlagala oprostilne sodbe Zagovornik Kordeža Janez Hočevar je med drugim poudaril, da je šlo pri prevzemanju Merkurja za povsem pregleden posel, ki ne pomeni kaznivega dejanja. Hočevar meni, da je predlog tožilstva za kazen krut. Kot pravi, smo v Sloveniji 15 let podpirali prevzeme podjetij, danes pa so problematizirani, če ne celo kriminalizirani. "Ne moremo kar na križ pribiti nekaj direktorjev, ki so imeli slabe rezultate. Nas je protitajkunska gonja tako preslepila, da bomo te ljudi preprosto linčali," se je retorično vprašal Hočevar, ki je sodišču za svojo stranko predlagal oprostilno sodbo. "Obdolženi ni človek, ki bi karkoli skrival. V Merkurju je bil direktor 20 let in je bil večkrat pohvaljen za svoje dejavnosti," je še dodal Hočevar.

Prav tako je obramba zahtevala oprostilno sodbo za Jelovčana. Po mnenju obrambe bi bila obsodba Jelovčana namreč krivična, saj je bil v upravi zadolžen za področje informatike in organizacije, pogodbe pa je podpisoval le v odsotnosti preostalih članov uprave. Jelovčan je sicer v svojem zagovoru ob začetku sojenja poudaril, da je bil prepričan, da so bile pogodbe, ki so mu jih prinesli v podpis, zakonite.

Zagovornica Kraševčeve Darja Roblek je tudi za svojo stranko zahtevala oprostilno sodbo ter poudarila, da obdolženi s prevzemom Merkurja niso storili kaznivega dejanja. Obtožnica Krašovčevi namreč očita pomoč pri zlorabi položaja, zato bi moralo tožilstvo po njenih besedah Krašovčevi dokazati namen izvedbe kaznivega dejanja. Takšnega naklepa pa pri Krašovčevi ni bilo, je poudarila zagovornica. Roblekova je sodnemu senatu predlagala tudi, da se Krašovčevo oprosti plačila stroškov sojenja, saj je obdolžena brezposelna.

Prav tako so zagovorniki poudarili, da Brglez ni storil očitanih dejanj. Po mnenju obrambe je namreč nakup trgovskega centra Primskovo za Kograd Igem pomenil izredno zanimivo možnost, vendar pa so nato nastale gospodarske razmere koroškemu podjetju narekovale, da ga proda.

Kordež: Moje premoženje ni bistveno večje kot premoženje večine Slovencev Očitke iz obtožnice so zavrnili tudi obdolženi. Poudarili so, da je bila prodaja trgovskega centra Primskovo izvedena pregledno in v dobro Merkurja. Kordež je v sklepni besedi med drugim poudaril, da navedbe tožilstva v obtožbi temeljijo na ekonomskih netočnostih – obdolženi niso imeli namena izvrševati kaznivih dejanj, saj bi si 10 milijonov evrov ali več lahko izplačali tudi z dividendami. "Vse moje premoženje izhaja iz 30-letnega dela in ni bistveno večje kot premoženje večine Slovencev. V projekt sem verjel, na koncu pa sem tudi sam izgubil vse," je pojasnjeval Kordež. "Upam, da bodo imeli pri presojanju sodišča težo argumenti, ne to, kar nekdo pričakuje, ker moramo najti krivca za vse, kar se v Sloveniji dogaja," je še dodal.

Ne spreglejte