Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
7. 5. 2013,
14.37

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 7. 5. 2013, 14.37

8 let, 8 mesecev

Pingpong na sodišču

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje suspendiranemu celjskemu sodniku Milku Škobrnetu, Esadu Ramiću in Marjanu Salobirju, ki so obdolženi sprejemanja podkupnine.

Na tokratni obravnavi se je nadaljevalo zaslišanje ključne priče Esada Čehajića v tem postopku, ki se je začelo na zadnji glavni obravnavi 25. marca. A še preden so stranke začele postavljati vprašanja, se je Čehajić glasno vprašal, ali naj sploh odgovarja na vprašanja, češ da doživlja grožnje in pritiske. Kakšnih groženj je deležen, vsebinsko ni pojasnil, je pa povedal, da ga je po zaslišanju na sodišču poklical kriminalist Stane Pungerčar, ki naj bi zahteval, kaj na sodišču lahko in česa ne sme povedati.

Priča: Grozili so mi Tako naj bi mu že pred prvim zaslišanjem naročil, da naj pove, da takrat, ko so ga zaradi tiralice ustavili na mejnem prehodu Obrežje, pove, da je bil na hrvaški strani meje, ko je Pungerčar prišel na kraj, in ne na slovenski, "kot je res", da je bilo to zvečer in ne dopoldne, kot je to trdil Čehajić. Povedal je še, da se je s Pungerčarjem srečeval veliko, tudi do štirikrat na teden, medtem ko je Pungerčar trdil, da sta se srečala nekajkrat, ker on vsebinsko ni delal na primeru, glede katerega teče postopek, je pa on sprejel kazensko ovadbo Čehajića, v kateri je obremenil sodnika Milka Škobrneta, Esada Ramića in Marjana Salobirja.

Ni šlo za podkupnino, denar je bil za odvetnika Čehajić je na prejšnji obravnavi s svojo izjavo, da on nikoli ni govoril o podkupnini, temveč da je bil denar, najprej pet tisoč, nato štiri tisoč evrov, namenjen odvetnikom, ki bi uredili vse potrebno, da se tiralica zoper njega umakne, na nek način razbremenil sodnika. Tudi o tem je bilo veliko govora. Zato je tako tožilko kot sodnico in obrambo zanimalo, zakaj se je o tem prvič izjasnil šele 25. marca in ne prej.

"Svojo ovadbo sem napisal na desetih, dvanajstih straneh, potem pa sem nekaj zadev izločil, kdo pa bo bral tako dolgo prijavo. Poleg tega sem jaz podal prijavo, Pungerčar pa me je potem poklical, da nekaj ni v redu in da bo on sestavil ovadbo tako, kot je treba, da bo šla skozi. Stane je rekel, da bo bolje, če bo pisalo podkupnina, sam tega nikoli nisem trdil," je razlagala priča in dodala, da mu ni povedal, zakaj je tako bolje. Vztrajal je, da mu je Pungerčar naročal, kaj lahko pove in česa ne. V ovadbi naj bi pisalo, da je denar izročil Škobrnetu, "kar ne drži, osebno sem denar izročil Ramiću". Na vprašanje obdolženega Škobrneta, zakaj naj bi dajal podkupnino za umik tiralice, ki je ni bilo več in je že bila preklicana, je odgovoril, da je to rekel Pungerčar.

Bomba, umor in grožnje Na sodišče je bil danes ponovno vabljen tudi Pungerčar, ki je pojasnil, da je bil zadolžen predvsem za to, da je skrbel za Čehajićevo varnost. "Oba s partnerico sta izrazila bojazen glede postopka na sodišču v Celju, češ da se počutita ogrožena, zato smo se dogovorili, da me takoj obvesti, če se kaj zgodi. In dejansko je prišlo do nastavitve bombe pri Čehajevićevih otrocih. Svetoval sem mu, da obvesti celjske policiste. Ta postopek ogroženosti je še vedno odprt, saj je doživel tudi grožnjo z umorom, policisti pa so v Mariboru prijeli osumljence," je razlagal Pungerčar.

Kriminalist: Nikoli mu nisem govoril, kako naj priča Sodnica tokrat ni dovolila nobenih vprašanj Pungerčarju, ki niso bila izrecno vezana na besede Čehajića. Tako je priča pojasnila, da se je s Čehajićem, ki je bil nato "rekrutiran" v tajnega policijskega delavca, opremljenega z dvema mikrofonoma, dobil nekajkrat, medtem ko je Čehajić trdil, da so bili stiki redni, tudi do štirikrat na teden. Da mu je pojasnil, da bo s prijavo o domnevnem podkupovanju sebe obremenil dveh kaznivih dejanj, "sem pa ga opozoril, da ne sme govoriti o dejavnostih, ki jih je izvajal kot tajni policijski delavec". "Nikoli nisem dajal usmeritev, kaj naj pove na sodišču," je trdila priča.

Na skoraj vsa vprašanja je Pungerčar odgovarjal, da besede Čehajića ne držijo. Škobrne je zato pripomnil, kako je lahko Pungerčar ocenil, da je Čehajić verodostojen, če pa danes govori, da laže. Čehajić je trdil tudi, da je Pungerčar dvakrat popravljal njegovo kazensko ovadbo, medtem ko je Pungerčar trdil, da so kazensko ovadbo samo dopolnili, ker se je Čehajić spomnil, da ima še dodatno listinsko dokumentacijo.

V dvorani je sicer vladala napetost, saj je Škobrnetov odvetnik Tomaž Bromše sodnici očital, da tožilki dopušča več kot obrambi, na kar je sodnica odvrnila, da ga bo denarno kaznovala, če bo namigoval na njeno pristranskost in pri tem ne bo zahteval njene izločitve, tožilka pa je ugovarjala, ker se je Salobir med zaslišanjem večkrat glasno zasmejal. Obramba je tako predlagala soočenje obeh prič, čemur je tožilka Blanka Žgajnar nasprotovala. Kot je povedala, je kriminalist – čeprav je sodnik Škobrne hotel omajati njegovo verodostojnost z obsodilno sodbo okrajnega sodišča v Novem mestu zaradi zlorabe položaja –, čeprav ga je sama predlagala kot pričo ravno zaradi razhajanja z izjavami Čehajića, verodostojen, zato se ji soočenje ni zdelo pomembno. Med soočenjem sta eden drugemu očitala, da lažeta.

Naj spomnimo, da obtožnica nekdanjemu vodji laške komunale Marjanu Salobirju, celjskemu podjetniku Esadu Ramiću in suspendiranemu celjskemu sodniku Milku Škobrnetu očita nadaljevano kaznivo dejanje prejemanja podkupnine v zameno za odpravo pripora in mednarodne tiralice Esadu Čehajiću.

Ne spreglejte