Sreda, 10. 10. 2012, 15.30
8 let, 8 mesecev
Na okrožnem sodišču odpustili nezakonito
Bralcem Planet Siol.net ni neznana tragična zgodba nekdanje pravosodne sodelavke, zdaj pa odvetnice Irene Ferme, ki so jo na sodišču, kjer je bila neprekinjeno zaposlena od leta 1995, novembra 2009 odpustili, ker je zavrnila preventivni zdravstveni pregled pri slovenskih zdravnikih. Fermetova je namreč po porodu doživela hudo tragedijo in kot pravi sama, le ameriškim zdravnikom se ima zahvaliti, da danes sploh hodi.
Fermetova je po tistem, ko je dobila redno odpoved, pravico poiskala na delovnem in socialnem sodišču, saj po njenem prepričanju tovrstna kršitev ni bila takšna, da svojega dela ne bi mogla opravljati. To je sprva ugotovilo, da je odpoved zakonita, višje sodišče pa je odločilo drugače in njenim pritožba delno ugodilo.
Kot ugotavlja senat višje sodišča, Fermetova od leta 1995, odkar je bila zaposlena za nedoločen čas, pa vse do leta 2008, ko je bila zaradi neudeleževanja na pregledih pisno opozorjena na odpoved pogodbe, ni bila deležna preventivnih zdravstvenih pregledov. Glede na to, da je Fermetova delo opravljala brez težav, odpoved pogodbe po mnenju senata višjega sodišča ne utemeljuje resnih razlogov, ki bi delovno razmerje onemogočali.
Po stališču sodišča bi morala Fermetova dostaviti delodajalcu potrdilo tujega zdravnika, vendar pa ji delodajalec ni dal za to nobene možnosti. "Samo suhoparno in brezosebno je peljal proti meni postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi, kot je značilno za ravnanje proti žrtvam mobinga. Listinsko dokumentirano je, da je za tem stala podpredsednica sodišča Andreja Sedej Grčar, ki pa je zavestno opuščala po drugi strani službeni nadzor nad tistimi, ki so očitno ovirali delovni proces na oddelku, recimo ob prijavi neustrezne evidence spisov, ko je prišlo tudi do izginotja spisa, ob nenadnem pojavu viška spisov pri meni, kar sva nesporno ugotovili in dokumentirali z mojo takratno in tudi zelo vestno strojepisko. Nasprotno, vpisničarka in njena pomočnica sta v tistem času namesto izgube službe celo napredovali. Šlo je tudi za napeljevanja k nezakonitemu delu, recimo odredbe posameznih sodnic, naj nadaljujem postopek kljub oškodovančevemu umiku predloga za pregon, česar seveda nisem storila, saj sem v prvi vrsti zavarovala ugled sodišča," je prepričana Fermetova.
Je pa zavrnilo zahtevek na ugotovitev mobinga, in sicer zato, ker Fermetova od nekdanjega delodajalca ne terja odškodnine za mobing. "Denarne odškodnine ne bom uveljavljala, ker nočem, da bi se kakorkoli kadarkoli vrednotilo ali poskušalo vrednotiti z denarjem to, kar sem pri svojem nekdanjem delodajalcu prestala. Dejansko nočem, da bi se to ocenjevalo niti s centi niti z milijoni, zato denarne odškodnine ne zahtevam in je tudi nikoli ne bom zahtevala," pravi Fermetova, ki je sicer zoper ta del sodbe vložila predlog za dopustitev revizije na vrhovno sodišče, ker želi doseči ugotovitev "obstoja mobinga v mojem primeru s sodbo in doseči na ta način moralno zadoščenje za prestano".
Na predsednika okrožnega sodišča Antona Panjana smo naslovili vprašanji, zakaj Fermetovi še niso nakazali s sodbo naloženih zneskov oziroma kdaj nameravajo to storiti in ali namerava kakorkoli ukrepati zoper tiste, ki so odgovorni za nezakonito odpoved. Odgovore še čakamo.