Sreda, 4. 3. 2015, 14.03
8 let, 8 mesecev
Legalne droge, odišavljene z osvežilcem zraka
Hrvaško je prejšnji mesec pretresla smrt 15-letnika, ki je umrl po tistem, ko je pokadil cigareto, "obogateno" z osvežilcem zraka. Mešanica posušenega tobaka, rastlin in osvežilca zraka je droga, imenovana Galaxy. Ker je še ni na seznamu prepovedanih drog, pomeni, da je legalna. Ne samo na Hrvaškem, tudi v Sloveniji.
V drogi Galaxy lahko namesto osvežilca zraka najdemo primesi kopalne soli ali gnojila. Brez težav je dostopna tudi na spletnih straneh, kjer je mogoče dobiti podobne substance pod imeni Bunga bunga, Spice, Gold, Solar.
Vedno več novih sintetičnih drog je problem celotnega evropskega prostora, pojasnjuje Milan Krek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Današnji trg drog je namreč bistveno bolj dinamičen kot v preteklosti ter manj strukturiran okoli snovi, ki izvirajo iz rastlin in prepotujejo velike razdalje do potrošniških trgov v Evropi.
Vsako leto na trg pride okoli 100 novih substanc. Evropejce bi moralo skrbeti, da od prenehanja gojenja maka v Makedoniji Evropa ni proizvajala drog razen marihuane, zdaj pa postaja ena vodilnih proizvajalk sintetičnih drog, ki jih nato preprodajo po vsem svetu. Tudi zaradi tehnološkega razvoja kemične industrije, kjer je Evropa zelo močna, dodaja Krek.
"Evropske države se trudijo, da te sestavine takoj uvrstijo na seznam prepovedanih drog, a problem je, ker se takoj pojavijo nove. Samo lani je na trg prišlo več kot sto novih drog," pravi sogovornik. V Evropi "pametnega" odgovora, kako se spopasti s tem pojavom, nimajo: "Poskušamo ga reševati primerno času, prostoru in razmeram, a je resnično težko slediti."
Največja težava, poudarja Krek, je regijsko pojavljanje, kjer obstajajo manjši laboratoriji, ki proizvedejo določeno količino droge, nato pa izginejo.
Ker je tovrstna droga poceni, je pisana na kožo populaciji današnjih mladostnikov, ki odraščajo v težkih ekonomskih razmerah, opozarja Krek. Zaradi vedno novega pojavljanja različnih substanc pa se je zoper te droge težko "boriti".
Te droge povečajo utrip srca, kar je lahko usodno za športnike, torej telesno aktivne ljudi. "Pri aktivnih osebah srce tudi ob hoji na Triglav deluje tako, kot bi vso pot tekel," pojasni Krek in doda, da je treba ljudi, uporabnike opozoriti, da teh drog ne uporabljajo.
"Za nove substance v obstoječem zdravstvenem sistemu EU nimamo zdravila, protistrupa. Nikoli ne veš, kaj dobiš in koliko stranskih produktov je še v določeni substanci, zato se je treba tovrstni zlorabi drog izogibati," poziva Krek.