Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča poteka pravda, v kateri oče pred Globalom umrlega Gorazda Čamernika zaradi pretrpljenih duševnih bolečin zahteva 130.000 evrov odškodnine.
Danilo Čamernik je civilno tožbo vložil proti pravnomočno obsojenima Davidu Bukovcu in Seadu Suljanoviću, njunemu vodji v družbi Vip Varovanje Danijelu Praštalu, Zavarovalnici Maribor in Republiki Sloveniji. V tožbi vsem očita prispevek k smrti pokojnega Gorazda in za duševne bolečine zahteva odškodnino.
S solzami v očeh je pred sodnico stopil oče leta 2010 v pretepu pred Globalom umrlega Gorazda. Sodnici je pojasnil, da sta se s sinom izvrstno razumela, zanj je skrbel že od malega, ga previjal in vozil v vrtec, spodbujal pri športu in glasbi. Njegova smrt ga je tako zaznamovala, da je bil od tragičnega dogodka, torej od 7. oktobra 2007, ko je sin po pretepu padel v komo, pa do novembra 2011 na bolniškem staležu, zdaj pa je zaradi psihičnih težav invalidsko upokojen.
Čamernik: 17-krat sta ga udarila od zadaj
"Ko so me obvestili, nisem mogel dojeti, kaj se je zgodilo, saj se moj sin ni pretepal, ni se prepiral. Zdelo se mi je, da gre za klasično poškodbo, saj poškodbe niso bile vidne. Ta dva, netrenirana, sta ga tepla samo od zadaj, tega ne bom nikoli pozabil. Dobil je enajst udarcev od zadaj, to jima najbolj zamerim, raje bi videl, da bi ga po kmečko udarila, ne pa tako od zadaj, z boksarjem," je pripovedoval.
Sesul se mu je svet, saj, kot pravi, niso življenja vzeli le sinu, temveč tudi njemu. Kot glasbenik, ki je igral v ansamblu, harmonike ne more vzeti več v roke, "pa sem bil včasih vesel moški. Zjutraj se zbudim z mislijo na ta dogodek. Na tako krut način, kot sem jaz izgubil sina, ga je malokdo," je prepričan Čamernik, ki je povedal, da že pet let posluša na tone laži.
Od dogodka na bolniški, od novembra 2011 invalidsko upokojen
Zaradi psihičnih težav je obiskoval psihiatra, dvakrat so ga za približno tri tedne hospitalizirali na psihiatriji Polje, občasno pa še vedno vzame kakšno pomirjevalo. Smrt sina je povzročila tudi razpad družine, saj sta se z ženo razvezala. Kot je pojasnil, pred dogodkom nista imela težav, potem pa sta sinovo smrt prebolevala na različne načine. Okrcal je zdravnico v kliničnem centru, ki naj bi njemu in ženi neprimerno sporočila, da je sin umrl, "češ deset minut imate, da se odločite, ali bo daroval organe", pa tudi policiste, ki za Suljanovićem, ki je po dogodku zbežal v BiH, niso razpisali tiralice. Prepričan je namreč, da je med Suljanovićem in policisti nastal nek dogovor.
"Ne bi rad dajal vtisa, da mi gre za denar, ker denar ne more kupiti življenja mojega sina. Sina mi dajte nazaj, pa vam jaz dam vse svoje imetje," je povedal.
Še preden je na oder za priče stopil Čamernik, smo si prisotni v dvorani ogledali fotografije s kraja dogodka, ki jih je posnela kamera na Slovenski cesti v Ljubljani, in pa videoposnetek izpred Globala, kjer je viden prihod skupine mladih, med katerimi je bil pokojni 20-letnik, ter pogovor med njim in Davidom Bukovcem, varnostnikom pred vhodom v Global. Čamernik si posnetkov ni želel ogledati, zato je dvorano zapustil. Kot je pojasnil, jih ni videl niti v kazenskem postopku zoper Suljanovića in Bukovca, ker je to zanj prehudo.
Gorazd verbalno užalil Bukovca
"Spuščal sem goste, ko je prišla skupina, ki se mi je zdela premlada za v Global. Ukaz je bil, da mlajših od 22 let ne smemo spuščati, zato sem zahteval osebne izkaznice," je uvodoma v svojem zagovoru povedal David Bukovac. "Gorazdu sem rekel, da on lahko gre noter, preostali pa ne, ker so premladi. Niso imeli izkaznic. Vsi so se umaknili, razen Gorazda, ki je sprva lepo prosil, če jih spustim, potem pa me je verbalno napadel, pljunil, rekel, p***a ti materna, kreteni," je našteval Bukovac in dodal, da mu je težko vse to govoriti pred očetom. Po radijski zvezi je poklical, da naj pride nekdo iz Globala, in prišel je Suljanović, lahko pa bi kdorkoli drug.
"Hotel sem iti za Gorazdom, mu povedati, da tako ne gre, da me je užalil in da tega si ne dovolim, potem pa poklicati policijo. Poleg tega so to poslušali drugi mladi, zato si tega nisem smel dovoliti."
Bukovac: Gorazd ni umrl zaradi udarcev
Na vprašanje, zakaj sta mu zadala po mnenju izvedenca 17 udarcev, če bi ga lahko kot varnostnika obvladala drugače in poklicala policijo, ki je potem na koncu nista, je dejal, da ga je Gorazd po tistem, ko ga je prijel za rame in obrnil, prijel za ovratnik in potegnil k sebi, sam pa ga je zato z dlanjo udaril v brado. "Naenkrat sva se znašla na tleh, jaz na kolenih, on na komolcih, naslonjenih na Suljanovića. Gorazd ni umrl zaradi udarcev, temveč zaradi udarca v glavo, ko je padel," je navajal. Zadnji udarec, po tistem, ko je Gorazd vstal, mu je zadal Suljanović.
Bukovac: Zaradi dogodka sem doživel infarkt
Sodnica je podvomila, da dva varnostnika fanta ne bi mogla obvladati drugače, zato je vztrajal pri vprašanju, zakaj 11 udarcev, a ji je Bukovac odvrnil, da teh udarcev ni bilo. "Ker so šle stvari predaleč, sem rekel Seadu, naj ga pusti. Ko sem se umikal in šel proti Globalu, sem slišal, da je nekaj počilo. Postalo me je strah, nisem se upal niti obrniti," je razlagal nekdanji trener kikboksa, ki je pritrdil sodnici, da bi ga lahko drugače obvladala.
"To, kar se je zgodilo, je tudi zame velik šok. Še danes mi krvavi srce, doživel sem tudi infarkt. Nisem hotel tega, kar se je zgodilo, tega ne privoščim nikomur," je skesano povedal Bukovac.