Petek, 29. 8. 2014, 13.11
1 leto, 7 mesecev
A. T. bo po petih letih perujski zapor zamenjal za slovenskega
Pred tričlanskim senatom se je odvila javna seja o prenosu izvršitve zaporne kazni iz Peruja v Slovenijo. Po petih letih si zaradi mamil obsojeni A. T. želi slovenskih rešetk.
30. septembra 2009 je perujski nacionalni oddelek za boj proti trgovini z drogami na letališču Alejandra Velasca Asteta v Cuzcu v Peruju aretiral takrat 28-letnega A. T., 26-letnega D. S. – in 25-letnega T. S. zaradi poskusa tihotapljenja kokaina, razmočenega v oblekah.
Po prvih ocenah naj bi šlo za dobrih 55 kilogramov droge, vendar se je pozneje izkazalo, da je šlo za težo celotne prtljage. Obtožba je trojici tako očitala osem kilogramov kokaina, droga pa naj bi bila namenjena v francosko prestolnico.
Kot je danes pojasnil predsednik senata Marjan Pogačnik, je perujska država prek ministrstva za pravosodje zaprosila, da bi slovenski državljan kazen do konca prestal v Sloveniji, takšno željo pa je pred tem izrazil tudi zdaj 32-letni A. T. Predstavnika tožilstva ni bilo, a ker je bilo vabilo izkazano, je senat sejo tudi speljal, svojo odločitev pa bo sporočil pisno.
Po mnenju njegovega zagovornika Borut Černigoja iz odvetniške pisarne Marko Kosmač so izpolnjene vse formalne postavke, ki jih določa zakon, da se ta prenos izvršitve kazni tudi izvede. "Zato naj senat temu predlogu ugodi in izreče enako kazensko sankcijo, kot je bila izrečena v tujini," je povedal Černigoj.
Prenatrpanost v perujskih zaporih
Kot je pred časom za Slovenske novice povedala predsednica slovenskega društva v Venezueli Antonija Brundula, naj bi bile razmere v perujskih zaporih nemogoče, zaporniki pa si morajo sami plačevati za hrano in druge potrebščine. Ravno v času, ko so trojico prijeli, je perujski parlament sprejel zakon, ki tujcem omogoča prestajanje kazni tudi v domači državi. Za ta korak pa naj bi se odločili zaradi prenatrpanih zaporov.
Neuradno smo izvedeli, da naj bi bil D. S. obsojen na nekaj več kot sedem let zapora, T. S. pa na nekaj manj kot sedem let zapora. D. S. naj ne bi zanimalo, da bi kazen prestal v Sloveniji, T. S. pa naj bi pogojno izpustili in ga izgnali iz države.