Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 7. 2013,
15.17

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 7. 2013, 15.17

8 let, 8 mesecev

20-letni reševalec iz vode rešil utapljajočega se otroka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Blejski policisti so včeraj okoli 17. ure odhiteli na zaprto kopališče v okolici Bohinja, kjer je 20-letni reševalec iz vode oživljal otroka.

Na kraj dogodka je prihitela tudi dežurna zdravnica, policisti pa so ugotovili, da se je med plavanjem v bazenu pod vodno gladino nenadoma in nepričakovano začel utapljati mlajši otrok, ki je pri tem izgubil zavest in negibno obležal v vodi.

Nevarnost je opazil 20-letni reševalec iz vode, ki je otroku takoj nudil prvo pomoč in začel temeljne postopke oživljanja ter otroka, ki je bil pozneje s helikopterjem nujne medicinske pomoči prepeljan v ljubljanski klinični center, rešil. Policisti niso ugotovili, da bi bili za dogodek odgovorni starši, ki so bili tudi sicer ves čas zadrževanja otroka v vodi v njegovi neposredni bližini, ali tretja oseba.

Čeprav je bil dogodek v bazenu povsem nepričakovan in nenaden in čeprav je vodna osvežitev v vročih poletnih dneh več kot prijetna, pri kopanju ne smemo pozabiti na osnovne varnostne ukrepe, opozarjajo policisti.

Otroka morate imeti ves čas na očeh

Tako obiskovalcem kopališč in bazenov svetujejo, naj se ravnajo po kopališkem redu in po znakih, ki so postavljeni na kopališču, ter po odredbah in navodilih reševalca iz vode in druge osebe, ki je zadolžena za vzdrževanje reda na kopališču. Kopališke naprave naj uporabljajo glede na svoje znanje plavanja in brez nevarnosti za svoje zdravje in življenje.

Vsak kopalec mora sam oceniti svoje plavalno znanje, zato naj se zadržuje v tistem delu bazena, kjer je globina vode primerna njegovemu plavalnemu znanju in izkušnjam. Igre z žogami, metanje predmetov, lovljenje in prerivanje na kopališču niso dovoljeni, saj s tem motimo in ogrožamo varnost preostalih kopalcev.

Še posebno pozornost naj kopalci, predvsem pa starši, namenijo otrokom in mlajšim kopalcem, ki so običajno manj vešči plavanja. Potreben je njihov stalni nadzor, ki je edina varna pot za preprečevanje utopitev, kar pomeni, da nikoli, niti za sekundo, starš ne sme pustiti otroka samega v ali ob bazenu. Odgovornost za varnost otrok je namreč naloga odraslih. Te naloge naj zato ne zaupajo starejšim otrokom, saj je to zanje prevelika odgovornost. Napačno pa je razmišljanje, poudarjajo na policiji, da se otrokom nepričakovano ne more nič pripetiti, zato svetujejo, naj starši otroka odpeljejo s sabo, ko zapuščajo bazen.

Divja kopališča niso varna Tisti, ki bodo za preživljanje svojega prostega časa raje uporabljali divja kopališča ob obrežjih rek in jezer, policisti opozarjajo, da lahko s takšnim kopanjem ogrožajo svojo varnost, saj so takšna kopališča pogosto nepredvidljiva, podvržena pa tudi naravnim pojavom, kot so recimo močni tokovi, nedostopnost obale, onesnaženost. Ob morebitnih nesrečah kopalci na takšnih krajih ne morejo računati na takojšnjo pomoč reševalcev, opozarjajo policisti.

Ne spreglejte