Sreda, 26. 10. 2011, 13.26
8 let, 10 mesecev
Železničarski kadrovski vrtiljak …
Zajec, Miklavčič, Živec, Jurkovič, Omerzu, Puhan, Schara, Tasič, Tavčar, Brankovič in končno enajsti Blejec … Da, Igor Blejec je zadnja osvežitev enajsterice? To seveda niso imena prve enajsterice, ki bi si jo v ciklusu kvalifikacij za svetovno nogometno prvenstvo v Braziliji 2014 gotovo zaželel novi slovenski selektor Slaviša Stojanović, ampak deset "menedžerjev", ki so se v zadnji "desetletki" zvrstili na čelu državnih železnic. Nekateri le začasno, za mesec, dva ali tri. Vsem pa je bilo skupno, da jih je nastavljala in odstavljala politika. Po mili volji! Za drugačno kadrovsko politiko preprosto ni bilo prave politične volje, zato tudi zanimanja "pravih" in uveljavljenih menedžerjev za "šefovanje" na železnicah v preteklem desetletju v glavnem ni bilo. Na tirih so se zato večkrat znašli tudi tisti, ki drugače nikoli ne bi prišli do direktorske titule. Celo posamezni župani so ob svojem županovanju poskušali še malce direktorovati, pa seveda ni šlo. Slovenske železnice niso s. p.
Podjetje pa je tonilo in tonilo. Z okoli 15-milijonskim minusom bo najbrž končalo tudi letošnje poslovno leto. Pa čeprav rešiteljev in odrešilnih scenarijev ni manjkalo. Pahorjevi svetovalci so poskušali celo "na horuk" združiti Luko Koper in Slovenske železnice v logistični holding, na pomoč poklicali celo velikega Hartmuta Mehdorna, ki je nekoč že saniral nemške železnice, zdaj pa pomaga preživeti Air Berlinu, pa ni šlo. Odpor proti "fuziji" je bil na Obali preveč močan, na koncu je tudi odhajajoči predsednik vlade Borut Pahor moral priznati, da na silo pač ne gre. Če bi se vsega skupaj lotili drugače, bi bil morda rezultat povsem drugačen. Zagotovo pa ne bi bilo stran vrženega veliko časa in tudi denarja.
Slovenske železnice tako še vedno ostajajo trdno prisesane na državne seske tudi v časi vodenja odhajajočega generalnega direktorja Gorana Brankoviča. V dobrih dveh letih direktorovanja je le dodobra spoznal, kaj so problemi in kdo zares vodi Slovenske železnice – sindikati. Zdaj je pred vrati (konec novembra se mu izteče pogodba) s šestimi plačami odpravnine oziroma z okoli 45 tisoč evri, za povrh pa še z nagrado 50 tisočakov, ki si jih bosta po bratsko razdelila z delavskim direktorjem Albertom Pavličem. Podjetje je namreč lani menda prepolovilo načrtovano čisto izgubo, ki jo je bilo ob koncu leta še vedno za okoli 20 milijončkov. Zdaj je napočil čas za nagrado! Narobe svet. Da je vse skupaj neetično in nemoralno, pa je tudi vsakomur jasno.
Zdaj je, kar je. Goran Brankovič se dokončno poslavlja od Slovenskih železnic, nadzorniki pa so za njegovega naslednika izbrali Igorja Blejca. Ekonomista, ki je na zadnjo pot kot pogrebnik spremil podjetji Teol in Siteep. Železnice najbrž ne bodo ugasnile? Je pa že zdaj jasno, da novega direktorja oziroma predsednika uprave državnih železnic, čaka izjemno težko delo. Že stara in oguljena resnica vseh dosedanjih direktorjev. Tudi tovorni promet je zdaj v težavah. Njegovi prihodki bodo letos za dobra dva milijona manjši od načrtovanih, kar samo dokazuje, da "ekipa" na Slovenskih železnicah ni kos času in iskanju primernega ter ne le "najcenejšega" tovora. Še bolj železniško prihodnost temnijo oblaki predvidene 134-milijonske državne dokapitalizacije (zaradi nekdanje ločitve infrastrukture) v prihodnjih petih letih. Zaradi proračunskih težav je vse skupaj malce v zraku. V zraku je zato tudi vprašanje insolventnosti podjetja. Če ne bo dokapitalizacije, potem črni scenarij...
Na Slovenskih železnicah je treba končno začeti zelo, zelo resno varčevati, pa ne nazadnje tudi poiskati vse možnosti, ki bi na tire pripeljale več dražjega in zahtevnejšega tovora. Kar je konec koncev v začetku tedna priznal tudi prvi nadzornik Bojan Brank. Pa to še ni največji problem Slovenskih železnic in njihovega prva železničarja. Večji preoblem ostaja dejstvo koliko časa bo novi prvi železničar sploh v šefovski vlogi. Po volitvah se običajno pri nas vedno premešajo enajsterice in takrat mora skoraj gotovo oditi tudi prvi železničar. Bo Igor Blejec novi kapetan le do nove zamenjave po novem letu? Bo torej le nekaj mesecev glavni igralec? Takšnih kratkotrajnih direktorjev zadnje enajsterice na državnih železnicah sploh ne štejejo več...