Petek, 23. 5. 2014, 20.49
1 leto, 2 meseca
Zelena razpotja božičnih dreves
Različni pogledi o tem, kaj je za okolje boljše, kaj pa slabše, segajo na mnoga področja vsakdanjega življenja. Niti božična drevesa in novoletne jelke niso odporna proti tovrstnim vročim razpravam.
Tudi v letošnjem predbožičnem in prednovoletnem prazničnem obdobju bodo gospodinjstva krasile jelke in smrečice, zgolj v Evropi okrog 50 milijonov. Izjemno veliko število iglavcev, ki bodo svoje poslanstvo opravljali nekaj tednov, nato pa bodo zavrženi, je že pred časom sprožilo razmišljanja, da bi bilo treba tako veliko porabo nadomestiti z umetnimi drevesi, češ da je to bolje za naravo in okolje.
Ali je to res ali se, kot se to preveč pogosto dogaja pri zelenih razpravah, sklepe utemeljuje brez upoštevanja vseh pomembnih dejstev? Ali se tudi tokrat (predvsem metaforično, a tokrat še dobesedno) zaradi drevesa spregleda gozd?
Plusi za prave dreveščke
Višja cena, ki jo je treba odšteti za pravo drevo v primerjavi z umetnim, poleg tega, da je nakup umetnega drevesa enkraten strošek, pravega pa vsakoleten strošek, je za mnoge še vedno majhna žrtev v primerjavi s prednostmi, ki jih umetno drevo ne more zagotoviti. Celo skrb za pravo drevo, ta zajema tudi čiščenje iglic, ki se bodo nedvomno pojavile povsod okrog mesta, kjer je nameščen, mnogi doživljajo kot del vzdušja in ne kot odvečno breme.
S čim prepriča umetno drevo?
Umetni dreveščki prepričajo predvsem s kratkoročnimi finančnimi učinki za kupca: umetno drevo je praviloma cenejše od naravnega primerljive velikosti in ga je, za razliko od naravnega, mogoče koristiti več let. Postavi se ga v nekaj minutah in za razliko od naravnega ne zahteva posebne skrbi, kot je zalivanje.
Zeleno razsodišče
A če pogledamo pod površino, lahko hitro vidimo, da ima uporaba umetnih dreves velika okoljska tveganja, medtem ko ima "ekocid" naravnih božičnih dreves pozitivne posredne učinke – tudi okoljske.
Česa o umetnih dreveščkih ne povedo na glas
Osnovna surovina za izdelavo umetnih dreves je polivinilklorid, ki je javnosti bolj znan z okrajšavo PVC. Obstojnost te plastične snovi je takrat, ko postane odpadek, izjemna težava, saj PVC razpada stoletja in zato ostaja v naravi ali na odlagališču dolgo časa kot neuporaben odpadek. Recikliranje PVC-ja z umetnih dreves je praktično onemogočeno, saj so umetne iglice in veje trajno pritrjene na večinoma kovinsko ogrodje.
Predvsem za starejša umetna drevesa so v rabi postopki, pri katerem se uporablja zdravju in okolju nevaren svinec. Ti postopki so gotovo še vedno prisotni tudi na Kitajskem, kjer domuje večina tovrstne proizvodnje, okoljski standardi pa niso blizu tistim, ki smo jih vajeni in jih pričakujemo v našem delu sveta. Izsledki znanstvenih raziskav po eni strani nakazujejo, da "pri običajni rabi umetnih dreves ni mogoče dokazati povečane izpostavljenosti svincu", a v isti sapi dodajajo, da "tveganj, zlasti pri najmlajših, ni mogoče popolnoma izključiti". Vsekakor pa se izpostavljenost svincu po nepotrebnem povečuje.
PVC povezujejo tudi z dioksini – tudi tukaj sicer najdemo raziskave s povsem nasprotnimi izsledki o tem, ali naraščajoča količina PVC na odlagališčih, kjer ga sežigajo, vodi do naraščajočih količin dioksinov. Vsekakor so dizelski motorji in peči na premog večji viri teh zdravju škodljivih snovi, a nedvomno je tudi to, da se dioksini, ki jih prejmemo prek zraka ali vode, skladiščijo v maščobnih celicah in so dejavnik povečanega tveganja pred resnimi obolenji in zdravstvenimi težavami.
V nasprotju s prepričanjem, da predstavljajo naravna drevesa veliko večje požarno tveganje kot umetna, so poskusi pokazali, da mnoga umetna drevesa gorijo veliko hitreje kot njihovi naravni vzorniki.
Drug pogled na sekanje naravnih jelk in smrek
Zaradi vsakega posekanega prazničnega drevesa iz nasada bodo posadili vsaj enega novega, ki bo potem rasel povprečno 12 let, dokler ne doseže velikosti, primerne za gospodinjstva. V tem času bodo tudi ta drevesa zagotavljala kisik s fotosintezo in tako prispevala čistejšemu zraku. Z uporabo naravnih dreves in papirja iz plantažnega lesa bo tako v končnem seštevku dreves pravzaprav več, kajti zmanjšano povpraševanje bo nasade in plantaže sililo v zapiranje zaradi nerentabilnosti.
Čeprav se to morda na prvi pogled sliši protislovno, nakup naravnega dreveščka varuje domača delovna mesta in prispeva k večanju skupnega števila dreves v našem okolju.