Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matevž Tomšič

Sreda,
21. 8. 2013,
7.17

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Sreda, 21. 8. 2013, 7.17

8 let, 3 mesece

Ujetniki iluzionistov

Matevž Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Medtem ko gospodarstva večine evropskih držav počasi, a zanesljivo okrevajo, imamo v Sloveniji še vedno opraviti z nazadovanjem.

Slovenija je namreč poleg Cipra edina članica evrskega območja, ki ji Evropska komisija za leto 2014 napoveduje recesijo. Celo povsem zavoženi Grčiji se obeta minimalna rast. To dokazuje, kako zmotno – ali pa kar zavajajoče – je bilo prepričanje tistih, ki so ob izbruhu krize trdili, da bo le ta Slovenijo praktično obšla. Izkazalo se je nasprotno: malo kje bo kriza trajala tako dolgo.

Država, ki je postkomunistično tranzicijo začela z najboljšega izhodiščnega položaja med vsemi v regiji, je postala eden od "bolnikov Evrope". To nazadovanje je v največji meri posledica etatiziranosti družbe in prevlade monopolov na vseh ključnih področjih, v povezavi z ideološko omejenostjo in ekskluzivizmom. Zdaj pa je pajdaški kapitalizem slovenskega tipa zadel ob čeri globalnih ekonomskih zakonitosti, zato se mu obeta potop. S čimer se mnogi ne morejo ali nočejo sprijazniti. Zato v javnosti ustvarjajo predstave, ki nimajo nikakršne zveze z realnostjo. In prikazujejo krivce povsod drugje, samo ne pri sebi.

To velja tudi ali predvsem za tiste, ki nam vladajo. Tako je po prepričanju predsednika Socialnih demokratov Lukšiča blagostanje v Nemčiji in ZDA zasluga Slovencev. In stanje v Sloveniji je posledica izkoriščanja s strani neoliberalnih kapitalistov, ki želijo iz nje napraviti kolonijo. Zopet bi bilo torej treba iti na okope v obrambo pred "zlobnimi tujci".

Takšno besedovanje močno spominja na obnašanje slovenskih/jugoslovanskih komunističnih oblastnikov po drugi svetovni vojni, ko so prek svoje propagande na vso moč udrihali čez "zahodne imperialiste" in vzklikali parole v stilu tujega nočemo, svojega ne damo, hkrati pa se niso branili zahodne pomoči, od katere je bila država močno odvisna (brez paketov, ki jih je dostavljala organizacija UNRRA, bi mnogo ljudi dobesedno stradalo). Prav tako zdaj brez tujih posojil Slovenija ne more preživeti. In zelo verjetno bo kmalu napočil trenutek, ko bo Slovenija za to, da se "obdrži nad vodo", potrebovala mednarodno pomoč.

Slovenijo lahko reši zgolj odprtost – do tujih investicij, sodelovanja, idej. Reši jo lahko trdna vpetost v kulturni prostor zahodnih družb, ki so v razvojnem smislu najuspešnejše. Edino tako se bo postavila na zdrave temelje. "Iluzionisti", ki ustvarjajo nekakšno vzporedno realnost, v kateri naj bi bilo po njihovi zaslugi vse v najlepšem redu, pa jo vodijo zgolj v propad.

Ne spreglejte