Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sobota,
7. 2. 2015,
12.54

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Srdjan Cvjetović

Sobota, 7. 2. 2015, 12.54

1 leto, 2 meseca

Ni prelestno vse, kar je novo

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Če je nekaj novega videti čudovito in preprosto v razvojnem laboratoriju, to še ne pomeni, da bo z enakim navdušenjem sprejeto kot preprosto in privlačno v vsakdanji rabi.

Prihodnost bi mi bila ljubša, če bi prihajala počasneje, sem nekje slišal ali prebral, a ne vem več, kje. Sem pa prepričan, da bi se marsikdo s tem strinjal še bolj kot jaz.

Nikar ne mislite, da sem proti novemu, naprednemu in sodobnemu – prav nasprotno, sem eden od tistih, ki želi (in mu marsikdaj uspe) biti med prvimi, ki preizkušajo kakšno novost, a to še ne pomeni, da moram vsako tako novo zadevo nujno, neizogibno in za vsako ceno imeti med prvimi.

Sovražim ukinitev dobrih funkcij in lastnosti

Velikokrat se namreč izkaže, da kakšna novost hitro pozabi na nekaj dobrega iz prejšnje izvedbe, nekaj, kar je za uporabnike koristno in pomembno. Na primer najnovejša peta različica Androida (Lollipop) – medtem ko nekateri še hrepenijo po tem, da jo bodo lahko prenesli na svojo mobilno napravo, jaz obžalujem trenutek, ko sem svojemu mobilnemu telefonu dovolil nadgradnjo.

Da ne bo pomote, marsikaj je v "liziki" zelo dobrega in privlačnega, a mu nikakor ne morem odpustiti, da mi je brez moje privolitve vzel možnost, da si za aplikacije na telefonu izberem temno ozadje. To je glede na stanje vida, primerno mojim letom, pa tudi z vidika varčnosti porabe energije vsaj zame (in zagotovo nisem osamljen) izjemno pomembno.

Za naročnike še dobro …

Te dni poslušam dogodivščine svojih kolegov, ki parkirajo svoj avto na enem od ljubljanskih parkirišč, kjer zdaj uvajajo najsodobnejši sistem registracije vstopov in izstopov ter obračuna parkirnine (pustimo ob strani dejstvo, da je to isto parkirišče tako zanemarjeno in brez asfaltne preplastitve in je ob deževnem dnevu skoraj nujno, da se tja odpravite najmanj v gumijastih škornjih).

Za mesečne najemnike parkirišča uporaba niti ni tako zapletena: ob prvem prihodu do zapornice morajo s svojim mobilnim telefonom samo enkrat poklicati predpisano telefonsko številko, sistem pa bo naročnino, ki je vezana na to mobilno telefonsko številko, povezal z registrsko tablico vozila pred zapornico. Ob vsakem naslednjem prihodu do zapornice bo sistem prebral registrsko označbo in ta bo takoj vedela, kaj je treba narediti.

Če se naročnik odloči priti z drugim avtom, ni (večjih) težav – le ponoviti je treba vajo s klicanjem pred zapornico in sistem bo združil registrsko označbo drugega vozila z veljavno plačano mesečno parkirnino, vezano na številko mobilnega telefona.

… za priložnostne uporabnike pa zajeten vir morebitnih zapletov

Za občasne uporabnike parkirišča pa je sistem na prvi pogled enak – a samo na prvi pogled. Oni morajo namreč ob vsakem prihodu pred zapornico poklicati predpisano telefonsko številko in sistem bo vsakokrat povezal registrsko številko vozila pred zapornico z mobilno telefonsko številko. Prav z vnosom te mobilne številke na parkirnem avtomatu bosta opravljena obračun in plačilo parkirnine, izhodna zapornica pa se bo odprla na podlagi pridružene registrske označbe.

Že vidim, kako bo to videti, ko ob jutranjih konicah pridejo tja trije ali štirje priložnostni uporabniki. Ustavili se bodo pred zapornico in če sistema ne poznajo, se bodo izgubljeno lotili iskanja navodil, potem pa še iskanja mobilnega telefona, ki mu je energija morda že usahnila ali ga sploh niso vzeli s seboj … Morda pa mobilnega telefona sploh nimajo in ga ne uporabljajo – kaj pa v tem primeru?

Ali sem že napisal, da ima to parkirišče samo eno vstopno stezo? In če vsak od teh učencev porabi za svojo lekcijo samo eno minuto, bo ubogi naročnik, ki se mu mudi v službo, čakal tudi tri ali štiri dragocene minute in ob tem oviral promet na cesti, s katere ne bo mogel zaviti na parkirišče.

"Naj kar traja, dokler traja"

Postavitev novega sistema traja že drug teden in, kot mi pravijo kolegi, ki so na parkirišču vsak dan, ni videti, da bi jim ga kmalu uspelo končati. Čitalnike registrskih označb so sicer že poskusili namestiti, a ne delajo. "Veste, gospod, zaradi svetlobe," so povedali trije (!) zaposleni skrbniki parkirišča, ki so zaradi nedelovanja novega sistema ročno odpirali zapornice mesečnim naročnikom (oziroma vsakomur, ki jim je tako rekel).

Novega sistema oziroma zapletov z njim so še najbolj veseli pogostejši uporabniki, ki plačujejo sproti, saj sta zaradi tega velikokrat tako vstopna in izstopna zapornica dvignjeni in parkirnine ne pobirajo. Stari sistem s karticami za naročnike in listki za priložnostne uporabnike so menda že odklopili, nov sistem pa še ni zaživel. "Naj kar traja, dokler traja," pove kolegica, ki tisto vsakokrat prihranjeno dnevno parkirnino zagotovo raje preusmeri v malico ali kaj drugega koristnega.

Ne spreglejte