Petek, 8. 4. 2011, 13.58
7 let, 9 mesecev
Kraljev govor: kronski dragulj letošnjih Oskarjev

Ameriška akademija za filmsko akademijo je Kraljev govor (King's Speech) nagradila za izvirni scenarij, glavno moško vlogo, režijo in najboljši film. Film, ki je sicer posnet po resnični zgodbi, je prejel 12 nominacij za oskarja in je je prvi avstralski film v zgodovini, ki je prejel oskarja za najboljši igrani film.
Colin Firth dobil oskarja, bafto in zlati globus
Colin Firth je prejel zlati globus, oskarja in bafto za vlogo kralja Jurija VI. oziroma po domače Bertieja. Helena Bonham Carter, ki igra njegovo razumevajočo ženo, je bila nagrajena z bafto za stransko vlogo, medtem ko se je avstralski igralec Geoffrey Rush, tokrat govorni terapevt, prav tako veselil svoje bafte za stransko vlogo. Film v režiji Toma Hooperja so počastili z bafto za najboljši film, izjemen britanski film, za najboljšo glasbo in najboljši izvirni scenarij. Tudi združenje filmskih producentov je Kraljev govor nagradilo za najboljši film, na britanski podelitvi nagrad najboljšim neodvisnim filmom (British Independent Film Awards) pa je prejel kar pet nagrad.
Kraljev govor je narodnostno povsem premešan: avstralski igralec Guy Pearce igra Britanca, Bertiejevega starejšega brata Edwarda, britanska igralka Eve Best igra Američanko Wallis Simpson, ameriška igralka Jennifer Ehle pa igra Avstralko, ženo Lionela Louga.
Tudi scenarist jecljal
Tudi scenarist filma David Seidler, takokot kralj Jurij VI., je kot otrok jecljal. V otroštvu je slišal prvi kraljev vojni govor, ki je tudi del filma, in je pozneje pisal kraljici materi, kraljevi ženi, za dovoljenje, da kraljevo zgodbo prenese na film. Kraljica mati ga je prosila, naj tega ne naredi za časa njenega življenja, ker bi bilo zanjo to preveč boleče. Seidler je njeno prošnjo upošteval.
Film prikazuje kraljev boj z govorno težavo, ki je ne more nikakor pozdraviti. Neuspešno mu pomagajo mu številni terapevti, dokler ga žena, kraljica mati, ne predstavi avstralskemu terapevtu Lionelu Lougu (Geoffrey Rush). Njegove terapevtske zapiske so našli devet tednov pred dejanskim začetkom snemanja in so nekaj njegovih citatov potem dodali v scenarij. Lougova metoda obrodi prve sadove in tako lahko gledalci vidijo, kako relativno uspešno izpelje prvi vojni govor. V filmu vidimo tudi njegovi dve hčeri, ena od njiju pozneje postane kraljica Elizabeta II. Kralj Jurij VI. je umrl leta 1952 zaradi raka na pljučih. Terapevt Lionel je Bertieja med filmom večkrat opozoril, da ga bo kajenje ubilo.
"To je neverjetna zgodba o ljudeh, ki so bili postavljeni na obrobje zgodovine, pa o njih nihče ni nikoli nič povedal. Film smo začeli delati z določenim tveganjem in mislim, da se nam bo obrestovalo," je na eni izmed projekcij filma povedal Colin Firth.