Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
27. 1. 2011,
10.43

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 1. 2011, 10.43

8 let, 10 mesecev

Medvedjev: Napad ne bo škodil Rusiji niti investicijam

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Teroristični napad na moskovskem letališču Domodedovo ne bo spravil Rusije na kolena, je ob začetku Svetovnega gospodarskega foruma dejal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.

Prav tako je menil, da napad ne bi smel prestrašiti tujih vlagateljev, ki jih je povabil k sodelovanju pri ruski privatizaciji. Medvedjev, ki je svojo udeležbo v Davosu zaradi napada na moskovskem letališču, v katerem je umrlo 35 ljudi, skoraj odpovedal, nato pa prihod odložil za en dan, se v sredo zvečer vendarle udeležil odprtja foruma in se nato že vrnil v Moskvo.

Sum leti na slovanske skrajneže

Kdo naj bi stal za napadom na Domodedovu, zaenkrat še ni znano. Ruski premier Vladimir Putin je v sredo dejal, da napadalci najverjetneje niso povezani z nemirno kavkaško republiko Čečenijo. Ruski časnik Komersant pa danes poroča, da sum leti na "slovanske skrajneže", ki pa naj bi vendarle imeli povezave s severnim Kavkazom. Gre sicer za še neuradne informacije.

Kot pa navaja ameriška tiskovna agencija AP, bo to v Davosu verjetno težko "prodal", saj ima Rusija velike težave s korupcijo, vlagatelji pa se vedno znova opečejo zaradi močne države, ki po svoje kroji pravila. Prav tako veliko investitorjev dviga obrvi nad Rusijo zaradi nove zaporne kazni za Mihaila Hodorkovskega in drugih dejanj proti nekdanjim poslovnežem. Prav tako je v Davosu večja pozornost kot ruskemu gospodarstvu namenjena naraščajoči moči Kitajske, vztrajni dolžniški krizi v Evropi in posledicam finančne krize, ki še kar traja in je za seboj pustila množice brezposelnih.

Tudi Medvedjev se je dotaknil gospodarske krize in med drugim predlagal, da bi za okrepitev svetovnega finančnega sistema Mednarodni denarni sklad v posebne pravice črpanja (SDR), ki so sedaj košarica štirih valut (evro, jen, ameriški dolar in britanski funt), vključil tudi valute držav BRIK, torej Brazilije, Indije, Kitajske in tudi Rusije. "Države BRIK imajo zdaj priložnost, da prevzamejo vodenje razvoja v svetu za dolgo časa in prevzamejo odgovornost za trajnostni razvoj," je menil Medvedjev.

Multipolaren svet bi zmanjšal tveganja in omogočil lažje prilagajanje "Večja izbira modelov tržne ekonomije in modelov demokracije je prednost, ne pa pomanjkljivost," je še menil ruski predsednik. "In kriza je pokazala, da so se zamajali tudi modeli, za katere smo mislili, da so popolni. In utrpeli so velike izgube. Zato bo svet, ki bo temeljil le na enem formatu, poln tveganj, medtem ko bi multipolaren svet ta tveganja zmanjšal in omogočil lažje prilagajanje," je še dodal.

Ne spreglejte