Tožbo zoper Facebook, ki jo je v imenu 25 tisoč ljudi zaradi kršenja zasebnosti uporabnikov aprila letos vložil avstrijski aktivist Max Schrems, je avstrijsko sodišče zavrnilo.
Max Schrems je družbenemu omrežju Facebook v tožbi očital celo vrsto kršitev zakonodaje EU na področju zasebnosti in varovanja podatkov uporabnikov, tudi v povezavi s prisluškovalno afero ZDA, ki jo je leta 2013 razkril Edward Snowden.
Tožbo je 27-letni aktivist na avstrijsko sodišče naslovil v imenu 25 tisoč ljudi, med katerimi je bilo tudi okoli 350 Slovencev in več kot 1300 državljanov sosednje Hrvaške.
Tožba zavrnjena, ker Schrems v službi uporablja Facebook
Kot piše Slovenska tiskovna agencija, je sodišče v Avstriji pritrdilo argumentom zagovornikov ameriškega družbenega omrežja, ki so trdili, da pravne podlage za tožbo ni in da se je aktivist vanjo spustil predvsem zaradi pridobitništva, ne zaradi pravic uporabnikov. Sam je to zanikal.
Eden od razlogov za zavrnitev tožbe, s katero je od družbenega omrežja zahteval simbolično odškodnino v višini 500 evrov za vsakega tožnika, je bilo tudi dejstvo, da Schrems Facebook uporablja v poklicne namene. Zaradi tega ga sodišče ni moglo obravnavati kot navadnega uporabnika oziroma potrošnika.
Na čakalni listi za nadaljnje tožbe še 55 tisoč ljudi
Avstrijski aktivist je kampanjo zoper Facebookovo domnevno kršitev evropskih pravil o zasebnosti sprožil avgusta lani, pridružilo pa se ji je precej več ljudi, kolikor jih sodeluje v tožbi. Kot še piše STA, je na čakalni listi za morebitne nadaljnje tožbe še 55 tisoč uporabnikov Facebooka.
Schrems je sicer ustanovitelj pobude Europe-v-Facebook (Evropa proti Facebooku). Nastala je zaradi domnevno malomarnega odnosa Facebooka, pa tudi na splošno Silicijeve doline, do evropske zakonodaje glede zasebnosti. Schremsov končni cilj je sicer reforma dogovora Safe Harbor, ki sta ga EU in ZDA sklenili leta 2000 in regulira upravljanje in predvsem zaščito osebnih podatkov državljanov EU.