Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 5. 2012,
13.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 5. 2012, 13.10

8 let, 8 mesecev

V UKC Maribor s švicarsko donacijo do dveh obsevalnih naprav

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predstavniki države in švicarskih donatorjev so v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor podpisali tripartitni sporazum, ki bo bolnišnici omogočil nakup opreme za radioterapijo.

S pomočjo donacije Švicarske konfederacije, bo UKC Maribor kupil dva obsevalnika za Onkološki inštitut v vrednosti skoraj 6,2 milijona evrov. Sofinanciranje švicarskega donatorja znaša nekaj manj kot 75 odstotkov vrednosti naložbe. Omenjeni projekt je sicer del krovnega projekta izgradnje in dobava opreme Oddelka za onkologijo in radioterapijo v okviru UKC Maribor, s katerim so začeli lani.

Pivec: Donacija je za razvoj ustanove zelo pomembna Kot je povedal prvi mož UKC Maribor Gregor Pivec, je tokratna donacija za razvoj njihove ustanove zelo pomembna, saj bodo na ta način bolniki tega dela Slovenije do zelo zahtevnega zdravljenja lahko prišli tudi pri njih in se bodo tako izognili napornim vožnjam v Ljubljano. Projekt pa je koristen tudi strokovnemu razvoju, je dejal Pivec.

Donacija v vrednosti 4,5 milijona evrov Švicarski veleposlanik Robert Reich je ob tem dodal, da bo realizacija mariborskega projekta nedvomno povečala kakovost in dostopnost onkoloških bolnikov do primernega zdravljenja. S približno 4,5 milijona evrov vredno donacijo bo Švica občutno prispevala k nakupu potrebnih aparatur, okrepilo pa se bo tudi strokovno sodelovanje med UKC Maribor in kantonalno bolnišnico v Bellinzoni.

"Švicarjem najpomembnejša hiter in čim bližji dostop do zdravljenja" Ob tem je Reich poudaril, da se tudi v Švici soočajo z naraščajočimi stroški v zdravstvu, zato se bodo prihodnji mesec na referendumu celo odločali o omejevanju proste izbire zdravnikov, kar naj bi znižalo stroške. "Kljub temu pa Švicarji na prvo mesto postavljajo hiter in čim bližji dostop do zdravljenja. S tem projektom bo to omogočeno tudi prebivalcem vzhodnega dela Slovenije," je še dodal švicarski veleposlanik.

Področje onkologije kot prioriteta ministrstva Minister za zdravje Tomaž Gantar je še posebej vesel, da se takšen pomemben projekt odvija v trenutnih težkih časih. Področje onkologije je namreč po njegovem tisto, ki mu tudi na ministrstvu želijo dati prioriteto, na to pa kaže prav odločitev, da kljub omejevanju investicij nadaljujejo s projektom gradnje onkologije v Mariboru. To je pomembno za celotno Slovenijo, je dodal Gantar, ki je prepričan, da bo UKC Maribor v sodelovanju z medicinsko fakulteto do leta 2015, ko naj bi se v Mariboru zdravili prvi bolniki, uspel zagotoviti zadostno število strokovnjakov.

Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za gospodarstvo Monike Kirbiš Rojs je slovensko-švicarski program del celovitega nacionalnega razvojnega načrta, ki vključuje evropsko kohezijsko politiko, programe Evropskega gospodarskega prostora in Norveškega finančnega mehanizma.

Švicarski prispevek te programe dopolnjuje in se osredotoča zlasti na projekte, ki jih v celoti ali delno ne pokrivajo drugi viri. V času gospodarske, finančne in socialne krize so po njenem mnenju ta sredstva za Slovenijo izjemno pomemben razvojno-finančni vir.

Ne spreglejte