Četrtek, 24. 1. 2013, 17.18
8 let, 7 mesecev
"Kaže, da je imela SOVA zadržke pri predaji gradiva o obveščevalnem delovanju SDV"
V preteklih dneh smo na Planet Siol.net razkrili domnevno nezakonito delovanje Slovenske obveščevalno varnostne agencije (SOVA) v času direktorja Sebastjana Selana, zaradi katerega so v Sovi odredili notranji nadzor in katerega obravnavo na komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb so zahtevali poslanci koalicijskih strank. Sova je namreč pred volitvami leta 2011 zbirala podatke o politikih, domnevno nekorektno obveščala sodišča in zapisovala podatke o zasebnem življenju nadzorovanih oseb.
Sova si je pod Selanovim vodstvom prizadevala tudi za sprejem novele zakona o arhivskem gradivu, ki bi omejila dostop do arhivskega gradiva nekdanje Službe državne varnosti (SDV). Pri tem se je aktivno vključila v referendumsko kampanjo, vendar so državljani 5. junija 2011 zakon kljub temu zavrnili z več kot 70-odstotno večino.
Direktorja Arhiva RS Jožeta Dežmana smo zato povprašali, kako je danes urejeno arhivsko gradivo SDV, ki jim ga je dolžna izročati Sova.
"Za področje predajanja arhivskega gradiva pa je bil v preteklih letih, in je deloma še, pomemben 55. člen Zakona o Sovi, ki ji je naložil predajo arhivskega gradiva nekdanjega SDV Arhivu RS. Zakonodajalec je z njim izročitelju določil obvezo predaje predmetnega gradiva v enoletnem roku in s tem za navedeno gradivo določil drugačen pogoj izročanja, kot je sicer v veljavi za 'običajno' arhivsko gradivo, za katerega velja po zakonu o arhivih določilo o izročanju najpozneje trideset let po nastanku," je poudaril.
V Sloveniji smo, kot pravi Dežman, po letu 1998 sprejeli odločitev, da se ohranjeno arhivsko gradivo nekdanje politične policije zaupa državnemu arhivu, ne posebni arhivski inštituciji, kot je to primer v številnih srednje- in vzhodnoevropskih državah, v katerih bodo po Dežmanovih besedah večinoma gradivo sčasoma prav tako prenesli v državne arhive.
Glede primernosti ureditve arhiva SDV je zatrdil, da izrazita pomanjkljivost arhivskega gradiva SDV ni sama urejenost, temveč dejstvo, da obsežni deli gradiva – zlasti gradiva s t. i. področja notranje problematike, torej gradiva o delovanju SDV kot politične policije – niso bili predani Arhivu RS, saj naj domnevno ne bi bili ohranjeni. "Arhiv RS danes hrani manjši del odprtih osebnih dosjejev nadzorovanih oseb. Prav tako mu niso bili predani dosjeji sodelavcev in virov Službe državne varnosti," je dodal.
"Kot kaže, je imela Sova dolgo zadržke predvsem pri predajanju gradiva, ki je bilo tesneje povezano z obveščevalnim in protiobveščevalnim delovanjem nekdanje SDV, manj zadržkov pa je imela pri predajanju gradiva o delovanju SDV kot politične policije (seveda pa so bila navedena področja dela pogosto prepletena). Del gradiva je tako tudi po prevzemih v Arhivu RS v letih 2004‒2008 ostajal fizično hranjen v posebnem skladišču na sedežu Sove," je zapisal.
Danes je velika večina gradiva nekdanjega SDV, ki so ga po demokratizaciji političnega sistema hranile obveščevalne službe slovenske države, v Arhivu RS. Ker pa se je v letu 2012 izkazalo, da vse arhivsko gradivo nekdanjega SDV ni bilo predano, je za leti 2013 in 2014 predvidena predaja še preostalega arhivskega gradiva, ki je trenutno še pri izročitelju, torej Sovi, opozarja Dežman.
"Gre za dokumente, ki so bili uvrščeni v zadeve, ki so bile na varnostnem in obveščevalnem področju odprte po mejnem datumu 17. 5. 1990, tudi na VIS in Sovi. V te zadeve so bili očitno uvrščeni tudi predhodno nastali dokumenti. V prihodnjem letu bodo ti dokumenti izločeni iz navedenih zadev ter bodo po prevzemu v Arhivu RS dostopni javnosti, seveda ob omejitvi dostopa do nekaterih občutljivih osebnih podatkov," je sklenil.