TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
4. 8. 2009,
12.32

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 8. 2009, 12.32

9 let

Greenslo: Stroške povečanih emisij naj nosijo povzročitelji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na novico, da bo morala Slovenija zaradi prekoračitev emisij toplogrednih plinov plačati 80 milijonov evrov, se je z odprtim pismom predstavnikom države odzvalo okoljsko združenje Greenslo.

Menijo, naj stroške povečanih emisij nosijo povzročitelji, in to toliko časa, dokler se te ne bodo zmanjšale.

Največji onesnaževalci so tovornjaki in mestni promet

Kot v odprtem pismu predsedniku države, članom slovenske vlade in državnemu svetu navaja predsednik združenja Vojko Bernard, so največji onesnaževalci zraka in s tem povečanega globalnega segrevanja v Sloveniji med drugimi težki tovornjaki in mestni promet, ki izpustijo v zrak po ocenah strokovnjakov kar polovico vseh izpustov v Sloveniji.

Kot ugotavlja združenje, slovenske vlade na tem področju vse do danes niso naredile ničesar, pri čemer so vse podpirale avtoprevozniške lobije, združenje pa jim očita tudi "tiho" podporo povečevanju prometa v mestih. Kot ugotavljajo v združenju, večina vladnih uslužbencev in poslancev na delo v Ljubljano prihaja z lastnimi avtomobili, namesto da bi z uporabo javnega potniškega prometa dajali vzgled drugim.

Tovorni tranzitni promet bi moral biti usmerjen na železnice

Združenje, ki opozarja tudi na razmere na slovenskih železnicah in avtocestah, poudarja, da slovenske avtoceste uničujejo v glavnem tuji in domači težki tovornjaki, ki prispevajo bistveni delež h kršitvi kjotskega protokola, hkrati pa obremenjujejo promet.

Po mnenju združenja bi moral biti tovorni tranzitni promet v celoti preusmerjen na železnice, a vlada za tak ukrep po oceni združenja nima poguma. Kot ugotavlja združenje, vlada raje podleže vsaki zahtevi avtoprevoznikov in jim bo lahko še naprej sofinancirala onesnaževanje okolja, ki bi ga morali plačati avtoprevozniki sami.

Največji razlog za večanje emisij je tranzitni promet

Kot je znano, je vlada ocenila, da Slovenija ne bo dosegla obveznosti kjotskega sporazuma do leta 2012, zaradi česar bo morala na trgu kupiti bone, ki bodo državo za štiri leta stali 80 milijonov evrov. Kot ugotavlja vlada, je največji razlog za večanje emisij in nedoseganje zavez kjotskega sporazuma promet, zlasti tranzitni, in prepočasne tehnološke prenove.

Ne spreglejte