Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 11. 2009,
13.50

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 11. 2009, 13.50

9 let, 2 meseca

Pavlinič Krebsova: Pogled Viranta napačen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je poudarila, da so v letu dni s sodelavci na ministrstvu opravili pomembna dela, in sicer vse z željo čim bolj učinkovite in cenejše javne uprave.

O ocenah svojega predhodnika Gregorja Viranta pa pravi, da podatki kažejo, da je pogled bivšega ministra napačen.

"Virant z izjavami ponižuje javne uslužbence" Pavlinič Krebsova tako Virantu sporoča, da če spremlja področje dela ministrstva za javno upravo, naj ga spremlja bolj poglobljeno. Pravi, da njegove pomembne izjave niso resnične in da "s tem dejansko ponižuje" javne uslužbence, ki so povsem isti, kot so bili v času njegovega mandata. Na primer na področju razvoja novih elektronskih storitev ali odprave administrativnih ovir pa delajo vsaj tako dobro, kot so v prejšnjem mandatu, oz. še bolje.

Krebsova o pomenu depolitizacije kadrovanja Ministrica je zagotovila, da je bilo vprašanje depolitizacije in transparentnosti kadrovanja in delovanja javne uprave pomembno vprašanje, s katerim so se soočili že ob nastopu mandata. Spomnila je, da je bil v prejšnjem mandatu spremenjen zakon o javnih uslužbencih tako, da je tudi za načelnike upravnih enot in direktorje služb organov v sestavi določil, da so lahko v roku leta dni po nastopu nove oblasti zamenjani brez krivdnih razlogov.

Gre za pomembne položaje, ki ne bi smeli biti podvrženi političnemu kadrovanju, je prepričana Krebsova, ki napoveduje, da bodo to s spremembo zakona v prihodnjem letu tudi popravili. Zagotovila je, da tega orodja sama ni uporabila in iz nekrivdnih razlogov ni v letu dni zamenjala nobenega načelnika upravne enote.

Ob tem je poudarila, da je vlada pri imenovanju svojih predstavnikov v uradniški svet ravnala drugače, kot se je v preteklosti, in je imenovala zunanje strokovnjake ter ne več članov vlade. Ustanovljeni pa so bili tudi kadrovsko-akreditacijski sveti, s čimer se onemogoča, da ministri za najpomembnejša delovna mesta izbirajo med politiki vdanimi, nekompetentnimi posamezniki.

"Uspeli smo doseči dogovor s sindikati" Pavlinič Krebsova je na novinarski konferenci podrobneje predstavila opravljeno delo v zadnjem letu. Že takoj ob nastopu mandata so se po njenih besedah soočili z vprašanjem zniževanja stroškov na področju plač v javnem sektorju ter stroškov, ki so potrebni za delo državnih organov. Uspeli so doseči dogovor s sindikati javnega sektorja, sprejeli so zakon o začasnem znižanju plač funkcionarjev, s pravosodnimi funkcionarji pa so dosegli dogovor, ki ni imel javno-finančnih posledic, obenem pa so sodniki prenehali s stavko.

Ti trije dogovori so po ministričini oceni izjemno pomembni, ker so v krizi uspeli s socialnim dialogom doseči dogovore, "ki pomenijo dejansko zmanjšanje pričakovanj javnih uslužbencev na področju politike plač zaradi nove plačne reforme iz leta 2008," je dejala. Omenila je tudi opravljeno analizo novega plačnega sistema in prehoda v nov sistem, kjer so ugotovili veliko število pomanjkljivosti, ki jih bo treba odpravit z novo zakonodajno podlago in novimi dogovori s sindikati.

"Pristopili smo k odpravi neustavnih stanj" Takoj so po besedah Pavlinič Krebsove pristopili k odpravi neustavnih stanj. Ob tistem na področju sodniških plač je omenila tudi ureditev položaja protikorupcijske komisije, kjer gre v proceduro zakon o integriteti. Pri urejanju položaja predsednika državnega sveta pa zato, ker opozicija pri urejanju tega vprašanja ni pomagala, pripravljajo nov zakonski predlog, za katerega ob glasovanju v državnem zboru ne bo potrebna dvotretjinska večina.

"Ukvarjali smo se s pripravo zakona o javnih zavodih" Ukvarjali so se tudi s pripravo zakona o javnih zavodih, kjer je s spremembo zakona o državni upravi ministrstvo za javno upravo postalo pristojno za sistemsko ureditev in modernizacijo javnih služb, ki delujejo na področju negospodarskih dejavnosti. Oblikovali so delovno skupino, izdelujejo primerjalno analizo ureditev v nekaterih članicah EU, zakonodajni postopek pa naj bi sledil v prihodnjem letu.

"Predstavili bomo osnutek sprememb volilne zakonodaje" Ministrica je napovedala, da bo prihodnji teden javnosti predstavila delovni osnutek sprememb volilne zakonodaje, s katero naj bi zagotovili odločilen vpliv na dodelitev mandatov kandidatom. Delovno skupino so sestavljali tako strokovnjaki kot politiki. Prav tako bo, je dodala, prihodnji teden predstavila spremembe zakona o referendumu in volilni kampanji, ki po njenem odgovarjajo na vsa nerešena vprašanja.

"Prizadevanja na področju informatizacije" Pavlinič Krebsova poudarja, da potekajo tudi prizadevanja na področju informatizacije javne uprave. Med drugim se pripravlja enotna kontaktna točka za socialne prejemke, ki nastaja v tesnem sodelovanju z ministrstvom za delo. Po besedah ministrice pa so ob pripravi strategije razvoja elektronskega poslovanja ugotovili, da smo bili v Sloveniji priča popolnoma neuravnoteženemu razvoju elektronskega poslovanja: na področju pravosodja, zdravja in tudi ostalih ministrstev je bila stagnacija.

Pri tem zavrača Virantove navedbe, da v tem mandatu ni bilo nobene storitve na področju e-uprave. Kot pravi, so bile razvite nove storitve: državna portala za italijansko in madžarsko manjšino, portal za starejše in upokojence ter nove storitve za lokalno samoupravo, portal e-uprava pa so nadgradili z 42 novimi elektronskimi vlogami.

"Prizadevanja na področju priprave boljših predpisov" Ministrica je predstavila tudi prizadevanja na področju priprave boljših predpisov. Spomnila je, da je vlada sprejela resolucijo o normativni dejavnosti, s katero želijo zagotoviti sodelovanje javnosti in dejansko izvajanje presoje posledic vsakega predpisa. Vlada pa je sprejela tudi program ukrepov za odpravo administrativnih ovir in akcijski načrt za znižanje administrativnih bremen za 25 odstotkov do leta 2012.

"Za časa Viranta število zaposlenih naraščalo" Znova se je opredelila tudi do navedb, da je prejšnji vladi uspelo zmanjšati število zaposlenih v javnem sektorju za dva odstotka, kar po njenem ne drži. Sklicuje se na metodologijo Ajpesa in navaja, da je število zaposlenih od leta 2005 do leta 2008 v javnem sektorju vsako leto naraščalo. Od decembra 2008 do avgusta 2009 pa se je število zaposlenih v javnem sektorju zmanjšalo za 224.

Ne spreglejte