Politične skupine v Evropskem parlamentu so izrazile veliko zaskrbljenost zaradi očitkov korupcije, v katerih so se znašli trije evropski poslanci, med njimi tudi Slovenec Zoran Thaler (SD/S&D).
Thaler je odstopil, že v nedeljo je odstopil Avstrijec Ernst Strasser, poslanec iz Romunije Adrian Severin pa o odstopu ne razmišlja.
Daul(EPP): Neetičnih ravnanj se ne sme tolerirati
V največji skupini, Evropski ljudski stranki (EPP), so menili, da v evropskem parlamentu ne bi smelo biti nobene tolerance do korupcije. Predsednik skupine v Evropskem parlamentu Joseph Daul je ostro obsodil ravnanja vseh treh poslancev, ki naj bi sprejeli denar v zameno za vlaganje amandmajev. "Naši državljani morajo zaupati v svoje evropske poslance in nikakršnih nemoralnih ali neetičnih ravnanj se ne sme tolerirati," je poudaril Daul.
Socialisti bodo od obtoženih zahtevali pojasnila
Med evropskimi socialisti (S&D) so očitke označili za "izjemno resne", predsednik skupine Martin Schulz pa je pozval k sestanku vseh 186 poslancev iz skupine. Zahteval je tudi pojasnila tako Thalerja kot Severina, ki prihajata iz njihovih vrst. Če se bodo očitki potrdili, bo sprejel "primerne in potrebne ukrepe". "Osupel sem nad količino denarja, ki ga omenja članek. Mislim, da delo svetovalca ob uporabi javne podobe evropskega poslanca ni združljivo z vrednotami skupine socialistov in demokratov," je še zgroženo dejal Schulz v izjavi za javnost.
"Poslanci, ki jemljejo podkupnino, naj odstopijo"
V Konfederalni skupini evropske združene levice - Zelene nordijske levice (GUE/NGL) pa so pozvali, da bi morali poslanci, ki jemljejo podkupnino, takoj odstopiti. Poslanec Dennis de Jong pa je pozval tudi k okrepitvi kodeksa obnašanja evropskih poslancev glede odnosov z lobisti. Kot je dejal, so bili v skupini že večkrat kritični do "pretesnih stikov" poslancev s približno 15.000 lobisti in da lahko poslanci sprejemajo vsa darila kakršnihkoli vrednosti. "Ponovno bom predlagal, da parlament prepove poslancem sprejemanje daril v vrednosti nad 50 evrov," je še dejal de Jong.
Bo imela afera posledice tudi za Evropski parlament?
Podpredsednica Evropskega parlamenta Diana Wallis pa je od britanskega časnika Sunday Times že prejela obsežno dokazno dokumentacijo, povezano s korupcijsko afero. Službe Evropskega parlamenta bodo sedaj dokumentacijo temeljito preučile, v sredo pa naj bi se na pobudo Wallisove sestalo tudi predsedstvo Evropskega parlamenta.
Kot so sporočili iz Evropskega parlamenta, so se seznanili z odstopoma dveh poslancev, Wallisova ob tem poudarja, da gre za njuni osebni odločitvi. Podpredsednica parlamenta še dodaja, da bo treba vsak primer preučiti posebej in ugotoviti, kakšne posledice bo afera imela za institucijo.