Ponedeljek, 26. 10. 2009, 22.36
8 let, 7 mesecev
Kacin: Tudi v moških političnih glavah bo treba porušiti "berlinski zid"
Iz krize bi hitreje napredovali, če bi v parlamentih bilo več ženske angažiranosti in ženskega "principa". Za to pa bo potrebno v moških političnih glavah porušiti "berlinski zid", je menil evropski poslanec Jelko Kacin.
Po mnenju Sonje Lokarjeve Evropa vedno reagira tako, da zaščiti najprej interese kapitala, nato pa delavcev, in minimumi, ki ga je EU postavila za socialno pravičnost so po Lokarjevi bistveno nizki ter prepuščeni posamičnim državam. Unija je iz neoliberalizma prešla v državni intervencionizem, je poudarila Lokarjeva. Kot je dejala, jo skrbi namreč jugoslovanska izkušnja, saj je podobnost razvoja med državami EU po njenem ogromna, kot je bila včasih med jugoslovanskimi republikami, denimo Kosova. Kriza je še mlada, ali bo EU zdržala šok krize, se je vprašala, kajti naslednja kriza bo po njenem mnenju še hujša.
Evropa je faktor stabilnosti v gospodarskem, socialnem, političnem smislu in velik del te finančne krize je uvožen, Slovenija pa ima kolateralno škodo, je dejal Kacin. Opozoril, da Slovenija ne zna črpati sredstev iz evropskega protiglobalizacijskega sklada, ki deluje v okviru odbora za zaposlovanje, katerega član je tudi Kacin. Sklad razpolaga s pol milijarde evrov, namenjen pa je za pomoč prizadetim regijam. In tu je mogoče dobiti sredstva za prebivalstvo v najbolj prizadetih regijah, je zatrdil Kacin.
Z njo se ni strinjal Jelko Kacin, ki je menil, da ženske v tej krizi niso bolj ogrožene od moških, prav nasprotno. Kot je ocenil, v krizi izgubljamo predvsem delovna mesta v t.i. moških poklicih. Po Kacinu je ključno izobraževanje na dolgi rok, zaradi katerega bodo ženske delale v boljših poklicih. Sicer je prepričan, da bodo ženske na dolgi rok prevzele večjo vlogo v politiki in moške porinile na "drugo stran, tako da se bodo čez 20 let moški potegovali za svoje pravice".