TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 12. 2008,
11.56

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 12. 2008, 11.56

8 let, 8 mesecev

OZP podprl vlado glede Hrvaške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Odbor DZ za zunanjo politiko, je podprl stališče, naj vlada v času pristopnih pogajanj Hrvaške z EU opozori na odprta vprašanja med državama in pri tem ščiti interese Slovenije.

Odbor DZ za zunanjo politiko, ki se je na današnji zaprti nujni seji seznanil s stanjem odnosov med Slovenijo in Hrvaško, je podprl stališče, naj vlada v času pristopnih pogajanj Hrvaške z EU opozori na odprta vprašanja med državama in pri tem ščiti interese Slovenije.

Vajgl: Pravi trenutek, da se upošteva interese naše države

Kot je po seji povedal predsednik odbora Ivo Vajgl (Zares), je odbor vlado podprl v tem, da je tudi trenutek vstopanja Hrvaške v EU "pravi trenutek za to, da se opozori na odprta vprašanja in za to, da se v tem v zadostni meri upošteva interese naše države kot članice EU".

Vajgl: Sloveniji je v interesu, da Hrvaška vstopa v EU

Člane odbora je zunanji minister Samuel Žbogar izčrpno seznanil s stanjem odnosov med državama, posebej pa so govorili tudi o pogajanjih Hrvaške z EU, kot tudi med Ljubljano in Brusljem, vključno z nekaterimi odprtimi vprašanji. Dotaknili so se tudi vloge, ki naj jo odigra francosko predsedstvo EU pri definiranju obvez dokumenta, ki bi "vseboval obvezujoče stališče Hrvaške kot kandidatke za EU do nekaterih stališč, ki jih v tem postopku uveljavlja Slovenija in ki se nanašajo predvsem na zahtevo Slovenije po tem, da nihče ne prejudicira meje med Slovenijo in Hrvaško", je povedal Vajgl.

Kot je poudaril, je Sloveniji v interesu, da Hrvaška vstopa v EU. Na vprašanje, ali so govorili tudi o tem, da je premier Borut Pahor dejal, da bi bila Slovenija glede spornih hrvaških dokumentov zadovoljna s posebno izjavo Hrvaške in ali Slovenija vztraja tudi pri tem, da mora to izjavo podpreti tudi EU, je Vajgl odgovoril, da je o tem morda danes še prezgodaj govoriti.

"V vsakem primeru je dal OZP vladi podporo, ampak tudi zavezo, da tekoče obvesti OZP in da za vsakršno tehtno potezo dobi soglasje parlamenta," je pojasnil. Dodal je še, da v naslednjih dneh pričakuje vsebinsko in temeljito razpravo.

OZP je na današnji seji obravnaval tudi izhodišča za zasedanje Sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose prihodnji teden v Bruslju, na katerem bodo zunanji ministri povezave, med njimi vodja slovenske diplomacije Žbogar, govorili tudi o nadaljevanju pogajanj s Hrvaško.

Predsedstvo EU spoštuje in razume stališče Slovenije do Hrvaške Francosko predsedstvo EU "popolnoma razume" in "spoštuje" stališče Slovenije, da ne more soglašati z napredkom Hrvaške v pogajanjih z EU, dokler ne bo dobila trdnega političnega in pravnega zagotovila, da pogajalska poglavja Hrvaške nikakor ne bodo prejudicirala njune kopenske in morske meje, so v Bruslju povedali viri pri predsedstvu.

Zunanji ministri EU bodo v ponedeljek sprejeli sklepe o širitveni politiki EU, torej o pristopnih pogajanjih Hrvaške in Turčije, v katerih običajno ob koncu opozorijo na napredek in obveznosti držav na poti v EU. "Pozornost predsedstva je osredotočena na medvladno pristopno konferenco s Hrvaško in Turčijo, ki bo 19. decembra," so povedali viri.

"Naš cilj je še vedno, da bi odprli čim več poglavij," so povedali. "Vendar se je to vprašanje zapletlo zaradi dvostranskih težav med Hrvaško in eno državo članico. Ta država članica zaradi notranjepolitičnega razvoja ne more zavzeti takšnega stališča, in to iz popolnoma razumljivih razlogov," so poudarili viri pri francoskem predsedstvu.

"Pogajalska stališča ne smejo prejudicirati meje" "Spoštujemo stališče Slovenije," so še poudarili visoki viri pri francoskem predsedstvu EU in zatrdili, da si bodo močno prizadevali doseči zagotovilo, da pogajalska stališča ne bodo prejudicirala meje. "Zavedati se je treba, da cilj širitvenega procesa med Hrvaško in EU ni reševanje dvostranskih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško," so pojasnili viri.

"Časa je malo" "Časa za rešitev tega zastoja je malo," so opozorili viri pri francoskem predsedstvu. Francosko predsedstvo je v stalnem stiku s Slovenijo, ki je pred dnevi predstavila svojo pobudo za rešitev tega problema. Ko bo predsedstvo z vseh vidikov uskladilo svoj predlog s slovensko pobudo, bo kompromis predstavilo Hrvaški.

Pahor: Slovenska vlada dejanj Hrvaške ne more spregledati Da se čas za Hrvaško izteka, je ta teden na obisku v Bruslju jasno poudaril tudi premier Borut Pahor. Če Slovenija ne bo dobila zagotovil, ki jih zahteva in ki bi v celoti zaščitila njene nacionalne interese, ne bo popustila. "S tem ko je hrvaška vlada Evropski komisiji poslala dokumente, v katerih so tudi navedbe, ki jih je mogoče razumeti kot prejudiciranje meje na kopnem in na morju med državama, je storila nekaj, česar slovenska vlada ne more spregledati, ne prejšnja, ne sedanja," je v torek v Bruslju opozoril predsednik vlade.

"Slovenija od tega stališča ne more odstopiti" Slovenska vlada ima za stališče do Hrvaške široko politično podporo in podporo javnosti. Slovenski predstavniki so po navedbah virov pri EU v Bruslju jasno opozorili, da Slovenija od tega stališča ne more odstopiti, ker s tem tvega referendum o vstopu Hrvaške v EU, ki bi bil glede na javnomnenjske raziskave zelo verjetno negativen.

Ob vsem tem bodo zunanji ministri EU v ponedeljek Hrvaško spet pozvali, naj "nadaljuje prizadevanja za dobre odnose s sosedami, sploh v iskanju dokončnih rešitev za dvostranska vprašanja s sosedami, še posebej glede vprašanj meje", izhaja iz osnutka ministrskih sklepov.

Vprašanje meje s Slovenijo pa sicer še zdaleč ni edini problem, ki ga ima Hrvaška v pristopnih pogajanjih z EU.

Letnice 2009 v osnutku sklepov za Hrvaško ni Evropska komisija je v novembrskem poročilu o napredku Hrvaške na poti v EU sicer opredelila pogojen načrt za končanje tehničnih pogajanj s Hrvaško do konca prihodnjega leta, vendar letnice 2009 v osnutku sklepov za Hrvaško ni, po navedbah virov zaradi nasprotovanja nekaterih velikih članic EU. Komisija je novembra Hrvaško izrecno opozorila, da nima veliko manevrskega prostora, če želi uresničiti načrt za končanje pogajanj.

Ne spreglejte