Petek, 8. 8. 2008, 14.11
9 let, 5 mesecev
Legenda Citroën DS

S citroenom DS naj bi zamenjali slavni model traction avant, ki je napram DS-u izgledal kot starodobnik. Na razstavišču je ob pojavi Citroënovega novinca nastal občutek pomika v znanstveno fantastiko. Ostali razstavljeni avtomobili so bili videti kot modeli iz preteklosti. Še danes, petdeset le pozneje, se DS pojavlja na cestah po zaslugi številnih zbirateljev in ljubiteljev, ki so ostali zvesti temu avtomobilskemu posebnežu.
Tri Citroënove legende
Skulptura avtomobilskega oblikovanja je bila delo dveh mož in njunih ekip: Flamio Bertoni je bil kipar in risar, André Lefevre pa inženir. Oblika in tehnologija sta se z roko v roki zlili v celosten izdelek, ki je postal znan kot posebna prelomnica avtomobilske industrije, saj je sodobno tehniko približal širši množici in ne le izbrancem. Zaradi svoje pomembne vloge se je pridružil drugima slavnima citroenoma: traction avantu in CV2 (spačku). DS-ova oblika sama po sebi namreč ni bila le estetska iznajdba, temveč se je v popolnosti prilegala tehniki pod njo.
Originalnost oblikovanja
Če pri avtomobilih lahko govorimo o originalnosti oblike, je DS nedvomno eden izmed vrhunskih primerkov. Mehke, tekoče linije so bile posledica teženja k čim bolj aerodinamični obliki. Kljub nenavadni obliki, pa ta ni žrtvovala uporabnosti izdelka - individualno oblikovanje se je tako nadaljevalo tudi v notranjosti. Posebna, elegantna, a nedvomno praktična armaturna plošča je vozniku omogočala, da ob upravljanju vozila in rokovanju z najpomembnejšimi stikali ni odmaknil roke z volana. Same linije notranjosti so posnemale naravno oblost in ustvarjale občutek prostora.
Uporabna tehnika
DS ni poseben le po svojem izgledu, ampak tudi po svoji tehnologiji. Radikalno je spremenil avtomobilske standarde na področjih vzmetenja, lege na cesti, zavor in krmiljenja. V DS-u je bila napredna tehnologija prvič dostopna. Niti vsi najbolj prestižni evropski avtomobili dotlej niso imeli hidravlične podpore krmiljenja in zavor, le redki izbranci med njimi. Današnji avtomobili veliko dolgujejo DS-u na področju udobja, zavornega sistema in lege na cesti. S prihodom DS-a so bili ostali avtomobilski izdelovalci primorani vzdigniti njihove izdelke tem področju na raven Citroena. A kljub temu je DS še celo desetletje ostal brez tekmeca, ki bi mu bil enakovreden. V središču mnogih DS-ovih inovacij je bil visokotlačni sistem, ki je bil potreben za hidropnevmatsko vzmetenje. Sistem je omogočal hidravlično podporo servo volanu in zavornemu sistemu s kolutnimi zavorami (te je takrat uporabljal le Jaguar na dirkah 24 ur Le Mansa) ter menjalniku z avtomatsko sklopko, ki je predhodnik današnjih robotiziranih menjalnikov. V DS-u so bili uporabljeni tudi avantgardni materiali, kot je aluminij za pokrov in plastika za steho.
Posebnež med kabrioleti
Leta 1960 je Citroen na osnovi že tako ali tako nenavadnega DS-a naredil kabrio izvedbo. Pravzaprav je kabriolete z blagoslovom Citroena izdelovala karoserijska delavnica Henrija Chaprona. V isti delavnici je nastalo tudi nekaj kupejev in celo podaljšanih limuzin na osnovi DS-a. A kot "uradna" izvedba je kabriolet najbolj redek, saj je bilo vsega skupaj izdelanih 1.246 primerkov, kar je manj kot odstotek vseh DS-ov. Temu ustrezne so tudi cene lepo ohranjenih primerkov, ki presegajo štirideset tisoč evrov, medtem ko je break okoli četrtino te cene, "navadne" DS-e pa se dobi za kakih sedem tisočakov. Kot zanimivost pri kabrioletu velja še omeniti, da je bil izdelan na osnovi karavana, ki je imel bolj trdno karoserijo.
Za visoko družbo
V Franciji so vladni predstavniki pogosto vozili črne DS-e. Mnogo let je bil DS uradni avtomobil za ministre, prefekte in za predsednika Francije generala De Gaulla, ki je bil resnični navdušenec. Šel je celo tako daleč, da je naročil unikatnega predsedniškega DS-a. DS je tudi zaslužen za rešitev De Gaullovega življenja leta 1962, ko je bil nanj izvršen atentat v Petit Clamart. Prerešetan od krogel in s preluknjanima prednjima pnevmatikama je bil DS še vedno sposoben nadaljevati vožnjo in doseči letališče Villacoublay.
Črni DS-i so oblikovali dolge, impresivne avtomobilske povorke na uradnih dogodkih. Ti dogodki niso bili le velika čast za Citroen, temveč tudi dobra reklama, saj so DS-a predstavljale kot najbolj prestižni avtomobil v Franciji. Leta 1959 je Citroen izdelal verzijo "Prestige", ki je imel z oknom ločen prostor med voznikom in zadnjimi sedeži ter radijski telefon. Namenjen je bil predvsem zvezdnikom, ki so imeli lastnega šoferja.
Množični avto
DS je bil namenjen širokim množicam različnih kupcev. Skozi dvajsetletno kariero je DS postal standard na tržišču in zadovoljil različne vrste kupcev. Zagotavljal je udobno in varno vožnjo družinam, trgovskim potnikom, doktorjem ter drugim. Tako v Franciji kot drugod. DS je bil priljubljen tudi med lastniki karavanov, ki so ga uporabljali za tovorno vozilo. Pozabiti se ne sme tudi njegova uporaba v reševalne namene, taksisti pa so bili navdušeni nad njim zaradi udobja in prostornosti na zadnjih sedežih, ki so ga lahko ponujali svojim strankam. Pogosto so ga izbrali tudi vozniki, ki so potovali na dolge razdalje. Še posebej izvedba Pallas je s svojo bogato obloženo notranjostjo in kovinskimi vložki navduševala poslovneže.
Svetovni avto
Veliko primerkov DS-a se je tudi izvozilo. Tako je danes znan širom sveta, začenši v mnogih državah Evrope, v Združenih državah Amerike, v Kanadi in celo v Avstraliji. Njegove natančne in prepoznavne linije so dale Citroenu svetovni sloves. V nekaterih deželah je DS dobil tudi vzdevke, v Italiji na primer je postal "La Pallas". V Veliki Britaniji, kjer so DS izdelovali do leta 1965, je dobil veliko lokalnih značilnosti kot na primer lesena armaturna plošča in posebne zadnje luči. Še posebej priljubljena je bil karavan.
Nenavaden športnik
Citroen se je prvič uradno udeležil mednarodnih avtomobilskih dogodkov z DS-om in hitro dosegel impresiven rekord na stezi. Najljubše discipline so bile reliji in dirke na dolge razdalje, na katerih je bil ponovno inovator. Citroen je postavil ostre profesionalne standarde v organizaciji in pripravi avtomobilskih dirk. Zato so oblikovali center za avtomobilske športe, v katerem so pripravljali avtomobile na tekme. Kot posledica vseh prizadevanj je DS zmagoval na najrazličnejših prizkušnjah, kot so dirka v Monte Carlu (1959 in 1966), Tour of Belgium (1961), Tour of Corsica (1961, 1963) Marocco rally (1969) ... Izvrstno se je odrezal tudi na East African safariju, dirki London-Sidney in dirki Wembley-Mexico. DS je zmagal na vseh tipih terena - snegu in ledu, pesku in asfaltu - seveda s pomočjo najboljših voznikov v tistem času.
Indvidualnost oglaševanja
V letu 1955 je DS prišel na prve strani in ne samo zaradi tega, kar je sam po sebi bil, temveč tudi za to, ker je ponujal nekaj povsem novega glede na tedanje stanje. Predstavitev DS-a je bil pozitiven dogodek, ki je predstavljal upanje za prihodnost. DS je zahteval natančno in inovativno komunikacijsko politiko. Originalno predstavljanje oblikovnih podrobnosti v katalogih je bila druga inovacija. Fotografije in risbe so bile množično uporabljane za prikaz najrazličnejših prednosti DS-a, kot je na primer hidropnevmatsko vzmetenje in lahko odstranljivi avtomobilski deli. V letih, ki so sledile, je oglaševalska agencija Delpire ustvarila umetniško predstavitev vsakega detajla DS-a. Priznani fotografi in grafični oblikovalci so DS upodobili na slikah. Med njimi so bili Pierre Jahan, Henri Cartier-Bresson, William Klein in drugi.
Kulturna ikona
DS se je pogosto pojavljal tudi v filmih. Z njim so bili zaznamovani francoski filmi kot sta "Fantomas" iz leta 1964 in "The Brain" iz leta 1969 ter nekatere hollywoodske uspešnice ("Back to the Future II" iz leta 1989, "Gattaca" iz leta 1997 in "Catch Me if You Can" iz leta 2002). Blestel je tudi na 11. Milanskem trienalu leta 1957, ki je bil posvečen povezavi med industrijo in umetnostjo, kjer je osvojil tudi nagrado. Pol stoletja kasneje je DS eden izmed stebrov globalnega oblikovanja. Za vedno bo ena izmed zvezd v avtomobilski industriji ter eden večjih uspehov Citroena.
Dejstva in datumi
1955: DS 19 na pariškem salonu 1958: DS 19 estate in DS 19 family, DS 19 prestige 1960: Kabriolet 1961: Nova armaturna plošča DS 19 1962: Nov prednji del 1964: DS pallas saloon 1965: DS 21 1967: Luči, ki se obračajo v ovinek 1968: Nova armaturna plošča, DS 20 1969: DS Spécial, DS Super (zamenjava za DS 19 in 20), DS 21 dobi elektronski vbrizg 1971: Avtomatski menjalnik kot opcija za DS 21 1972: DS 23 1975: Proizvedejo zadnjega DS. Skupno število znaša 1.455.746 vozil