Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
8 let, 8 mesecev
Subaru trezia 1,3i
Toyota + Subaru = No. 1?
Trezia predstavlja rezultat lastniške povezave med Toyoto in Subarujem. Sledil bo štirisedežni kupe, ki ga je najavila študija FT-86 in ga bosta izdelovala tako Toyota kot Subaru. Špekulativno menimo, da Toyota kljub svoji velikosti sama ne more zadostiti svojim ambicijam, da bi postala prva na svetu. Cilj naj bi dosegla s pomočjo Subaruja, kjer ima pomemben lastniški delež. Ni pa povsem jasno, zakaj se trezia že vozi, na versa-S pa bo treba še počakati. Morda pri Toyoti malo tipajo, kako se bo zadeva prijela ...
Lahko bi bil bolj enoprostorski
Namestitev za volan je primerna za manjše in srednje postave. Za voznike, ki morajo pomakniti sedež povsem nazaj, je pomik volanskega obroča po osi premajhen, tudi naslonjalo se ne pomakne dovolj naprej. Prostorna kabina, dva predala pred sovoznikom, sedem utorov za pijačo, visoka namestitev prestavne ročice in polaganje zadnjih naslonjal iz prtljažnika so enoprostorski elementi. Manjkajo letalske mizice, žepa za sedežema in morda pomik zadnje klopi. Opazni so tudi varčevalni ukrepi: ročna klimatska naprava in "navijanje" zadnjih stekel. Moteča so zaklenjena vrata, tudi potem ko voznik izstopi iz vozila.
Dober občutek med vožnjo
Enoprostor(ček) se izkaže z odlično lego brez posebnega nagibanja, obenem pa oblika sprednjih naslonjal nudi telesu dobro oporo. Ravno prav trdo tekoča prestavna ročica je postavljena navzgor, tudi namestitev stikal (s pridihom Toyote) je ergonomska. Potovalni računalnik lahko kot pri marsikateremu japoncu označimo z "za manj zahtevne voznike".
Posebna prestavna razmerja
Prestavna razmerja so izbrana tako, da se vrtljaji v drugi prestavi skoraj razpolovijo, v tretji se zmanjšajo za 32 odstotkov, v četrti za 21 odstotkov, v peti in šesti pa le za 15 odstotkov glede na predhodno prestavo. Zato lahko voznik povsem brez škodljivih posledic za motor uporablja naslednji vrstni red prestavljanja navzgor: prva – druga – četrta – šesta. To tudi pomeni, da je menjalnik prilagojen za optimalno vožnjo po odprtih cestah, kjer gre za hitrosti med 60 in 90 kilometri na uro, za avtoceste pa je menjalnik prekratek. Pri dejanski hitrosti 130 kilometrov na uro (števec na 136) se motor vrti z dobrimi (in glasnimi) 3800 vrtljaji.
1,3i oziroma 133-VVT-i
Motor 1,3i smo preizkusili že v yarisu in urban cruiserju, le da je tam nosil ime 1,33 VVT-i. Še več, v urban cruiserju je bil povezan celo s povsem enakim menjalnikom. Indikator prestavljanja je posebnež, ker razume, kako motor "diha". Kazalec običajno pokaže prestavo višje malo nad 2000 vrtljaji, med vožnjo navzgor pa je drugače. Tudi pri 3000 vrtljajih lahko zahteva prestavljanje nazaj, če meni, da se motor muči s premajhnimi vrtljaji. Zmerno porabo goriva smo pohvalili že pri testu urban cruiserja z enakim motorjem in menjalnikom, to pot pa smo jo spustili še za dva "deci".
Trezia se podaja na področje, kjer v zadnjem času uspevajo ix20, meriva in venga. Japonski konkurent je jazz in pogojno malo drugače naravnani urban cruiser. Seveda, dokler ne pride hišni tekmec verso-S. Zamero bi si nakopali, če ne bi omenili C3 picassoja, pa tudi nota in modusa.