Četrtek, 28. 2. 2008, 16.48
8 let, 8 mesecev
Smart cabrio 61 KM
Smart je povsem drugačen avto. Ne samo zato, ker je le za dva, enako kot kakšen skuter ali motorno kolo... Pa saj ga tudi ni več skupaj kot za en par bočnih vrat, ki imajo spredaj in zadaj nataknjena kolesa. Le-ta niso enaka, zadnji sta širši od sprednjih, tako kot pri formulah. Notranjost smarta zahteva tudi od uporabnika, da je "smart" in še "clever" za povrhu, če hoče izkoristiti vse, kar avtomobilček ponuja. Testna različica pa je glede cabrio elementov spet tako drugačna, da je treba pred uporabo prebrati kakšno navodilce za uporabo.
Zunanjost, notranjost
Po svoji osnovni obliki je smart nič-celih-enoporostorec. Poševen prednji del brez spremembe v naklonu med "haubo" in velikim vetrobranom, ravna streha in navpično padajaoč zadnji del. Tako kot "ta-veliki avti" ima tudi mali smart luči z dvojno optiko (v obliki črke S), meglenki, pa tudi odprtine za vstopanje zraka - čeprav je motor nameščen zadaj, se hladilni radiator nahaja spredaj. Platneni strešni del se zaključuje s spojlerjem, ki nosi tretjo zavorno luč. Bočno ni videti kaj več kot velika vrata s pokončno kljuko, vendar brez okvirjev okoli stekel in 15-palčna platišča iz lahke litine. Notranjost preseneča s prostornostjo za dva, s športno oblikovanima školjkastima sedežema. V testnem avtu ni manjkala niti dvostopenjsko delujoča klimatska naprava, niti radio s kasetnikom - hm, zvočniki so nenavadno vgrajeni v zgornji del armaturne plošče, nekako na mestu, kjer imajo enoprostorci kakšne predale. Zgornji, valoviti del armaturne plošče je razsežen kot pri velikih enoprostorcih, njen centralni del(ček) pa je ergonomsko obrnjen proti vozniku. Celotna notranjost je zelo skrbno izkoriščena tako v področju armature kot v vratih. Instrumenti dajejo vozniku več kot samo osnovne podatke o hitrosti, gorivu in temperaturi. Zaslon z jasnim izpisom obvešča, katera od šestih prestav je vklopljena, kaže zunanjo temperaturo in odšteva zadnje litre goriva v tanku.
Eden od adutov smarta cabrio je njegova preobrazba za poletne dni. Platnena streha se električno zloži s pomikom proti zadnjemu delu, v naslednji stopnji se zloži še zadnje okno, v končni položaj pa je treba stvar utrditi z rahlim ročnim pritiskom. Pri tem se pokaže zaščitni lok, ki je tako kot pri dirkalnikih nameščen takoj za školjkastima sedežema. Nad obema bočnima stekloma sta vpeta profila, ki predstavljata strešni rob, vendar jih je mogoče enostavno odstraniti. Tako nastane pravi kabriolet, pri tem pa obeh nosilcev ni treba puščati doma, ker imata svoje mesto v pokrovu prtljažnika, to se pravi zadaj. Pri vsem tem ostane celo nekaj malega prostora za prtljago za sedežema nad motorjem. Do prtljažnika se pride iz kabine ali pa z odpiranjem pokrova od zadaj. Desni sedež se da poklopiti, tako da v malem smartu lahko prevažate tudi večji fikus, samo streho morate prej odpreti, ker rastlina pač potrebuje zrak.
Vozne lastnosti
V poletnih dneh smo uživali v varianti cabrio, z zloženo streho, spuščenimi okni in odstranjenimi strešnimi nosilci. Ni bilo pretiranega prepiha, ob katerem bi kaj poletelo iz avta. Sicer pa: velik dvokraki volanski obroč, ki ni nastavljiv (niti sedež ni nastavljiv po višini), s štirimi zavrtljaji ni preveč športen, pa tudi noben servo ojačevalnik volana motorju ne krade moči. Na ročno spretnost voznika se tudi podvozje odziva spretno. Na trdo je nastavljeno, med ostrim vijuganjem za preizkus ESP-ja pa mi je malo ponagajala desna noga. S kolenom sem parkrat sunil v prestavno ročico in jo iz vklopljene prestave premaknil v N. Sicer pa ESP na suhi asfaltni podlagi pušča veliko svobode in se skoraj ne vtika v vozniške vragolije, na makadamu in na mokrem pa elektronika hitro vzame stvari v roke. Kar je prav! Majhna pripomba pa bi letela na sekvenčni menjalnik: najprej zmoti cukanje pri prestavljanju navzdol - hm, s sklopko znamo precej nežneje prestavljati... Sekvenčni menjalnik pa bi bil mnogo bolj zanimiv, če bi Smart ponudil tudi prestavljanje preko obvolanskih ročic (naprimer tako kot pri Citroënovem sensodrivu).
Zmogljivosti, poraba
Če najprej preberemo podatke o zmogljivosti, jim morda takoj niti ne verjamemo. Ko se zapeljemo, deluje motor med prestavljanjem malo razvlečeno, kot da bi drsela sklopka (leve stopalke v avtu ni), vendar vozilce pospešuje kar urno. Zakaj pa ne, saj gre končno za motor(ček) s turbopolnilnikom in hladilnikom vstopnega zraka. Končna hitrost pa je celo programsko umirjena na 135 km/h, kar pomeni, da bi motor ob povečani medosni razdalji zmogel še več. Glede porabe goriva pa je smart bolj skromen od 700-kubičnih motornih koles.
Cena, tekmeci
Pri posebnosti, kakršno v avtomobilskem svetu predstavlja smart, bi težko govorili o tekmecih. Vozila za dve osebi so izdelovali že kdaj prej, BMW-jevo isetto lahko tudi pri nas redno spremljamo na tekmovanjih starodobnih vozil, atraktivni Messerschmittov tg 500 iz takratnega obdobja pa se skoraj ne pojavlja več. Smart ni prav poceni vozilo glede na svojo majhnost in uporabnost, ki je omejena na dve osebi. Dve pomembnosti pa mu opravičujeta ceno. Prva je stopnja opreme, ki krepko sili iz razreda (kaj pa je sploh smartov razred?). In drugo opravičilo - smart je pravzaprav Mercedes...