Ponedeljek, 16. 6. 2008, 12.21
8 let, 8 mesecev
Peugeot 607 2,7 HDi V6 avt.
Oba se ponašata s samodejnim 6-stopenjskim menjalnikom in prilagodljivim podvozjem. Preizkusili smo dizelsko limuzino z veliko navora in s fitrom trdnih delcev, ki nemoteno in brez vzdrževanja deluje 200.000 kilometrov.
Zunanjost, notranjost
Klasična limuzinska oblika šeststosedmice je po razpoznavnosti prednjega dela blizu modelom 206, 307 in celo 807, nikakor pa ne štiristosedmici. Slednji ima sicer podobno zašiljena žarometa, njegova vstopna reža pa je mnogo bolj pogoltnega videza. Peugeot 607 izgleda torej bolj umirjeno, morda zato, ker je starejši. Kljub velikosti ima celo malo krajši prednji previs kot 407. Razlika sicer ni velika, ampak včasih je ravno en centimeter preveč, pa se že nasadiš na pločnik. Tudi parkiran 607 ima lepo poklopljeni zunanji ogledali, ki sporočata, da je vozilo zaklenjeno. K tako dolgemu vozilu (4,9 m) spadajo parkirni senzorji, doplačilno tudi spredaj. Notranjost je bila v testnem avtu doplačilno usnjena, od serijske opreme pa omenjamo ogrevanje vseh sedežev ter stranski varnostni blazini na zadnji klopi (poleg ostalih blazin in zaves seveda). Armaturna plošča je pestra z okroglimi merilniki, med katerimi so nameščeni manjši uporabni zaslončki. Osrednji del vključuje 7-palčni barvni zaslon s tipkovnico za upravljanje satelitske navigacije, telefona, audio naprave, klimatske naprave ... Dobro opremljeni avti omogočajo potnikom tudi izbiro: ali klima ali strešno okno. V peugeotu je bilo doplačino vgrajeno stekleno okno z zastorjem za tiste, ki ne marajo pogleda na modro nebo.
Vozne lastnosti
Vozniku so dani vsi pogoji za udobno in varno upravljanje vozila. Mislimo na osnovno namestitev, možne nastavitve, pregledne merilnike in dosegljiva stikala. Usnjeni sedeži z električnimi pomiki spredaj in z dvema spominoma na voznikovi strani, so oblikovno bolj limuzinski, kakor športni. Peugeot 607 je namreč lahko oboje. Elektronski sistem variabilnega vzmetenja deluje s spreminjanjem predtlaka v blažilnikih, prilagaja se tudi voznikovi izbiri med ekonomično in športno vožnjo. Preklop samodejnega AM6 menjalnika (triptronic system Porsche) na "S", spremeni šeststosedmico iz udobne limuzine v zmogljivega športnika. Nad menjalniki v peugeotih se nikoli nismo prav navduševali, ta v testnem avtu pa je deloval izvrstno. Preklapljanje je mehko in odzivno, naj bo med varčno ali športno vožnjo, v samodejnem ali ročnem sekvenčnem načinu. Pri slednjem je v pomoč zaslon z razločnim digitalnim prikazom vključene prestave. V mestnem prometnem vrvežu tudi ugaja enostavna uporaba ročice menjalnika, brez zapor in brez uporabe zavore med položajema N in D. Za pohvalit je tudi nekatere naprave, ki olajšajo vožnjo oziroma jo naredijo bolj varno. Na primer avtomatsko zatemnitev vseh vzvratnih ogledal, pomik ogledal navzdol pri vožnji vzvratno, parkirne senzorje s shematskim prikazom položaja spredaj in zadaj, detektor izpraznjene pnevmatike ... Seveda spadajo zraven tudi elektronski sistemi, poimenovani s kraticami ESP, ASR, EBD, BA in ABS.
Zmogljivosti, poraba
Avtomatika omogoča varčno vožnjo, s tem da pretika navzgor tam okoli 1500 vrtljajev. Pri pospeševanju je lepo opazna razlika v živahnosti med običajnim "limuzinskim" programom in športnim delovanjem. HDi nas je presenetil z ugodno porabo goriva, ki nikoli med testom ni dosegla povprečja enajstih litrov in se je ob koncu zaustavila na 10,7. Vožnja pri dovoljeni hitrosti na avtocesti je tiha in mirna, motor se v šesti prestavi, pri 130 km/h, vrti z manj kot 2300 vrtljaji. Kot pomemben Peugeotov prispevek k zmanjševanju onesnaženosti okolja omenjamo vgradnjo filtra trdnih delcev, ki ga je potrebno zamenjati po 200.000 prevoženih kilometrih, je pa rezultat večletnega sodelovanja med PSA in Fordom.
Cena, tekmeci
Model 607 je v šestem letu oziroma v drugem po prenovi. Torej bo še nekaj časa aktivno posegal med tekmece takoimenovanega višjega srednjega razreda (alfa 166, renault vel satis, volvo S80, mercedes E, BMW 5, audi A6 ...). Najbolj prestižen dizelski peugeot z 2,7-litrskim V6 motorjem in 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom je od manjšega HDi-ja 2,2 seveda precej dražji, kljub temu pa še vedno ostaja zelo konkurenčen v primerjavi z limuzinami primerljive moči. Udarna argumenta sta v omenjenem menjalniku in v elektronsko uravnavanem podvozju, pomembno odločujoča pa je tudi preostala, serijsko vgrajena oprema.