Ponedeljek, 4. 2. 2008, 19.38
8 let, 8 mesecev
Fiat stilo 3v 1,9 multijet
Minili so časi površno izdelanih italijanskih avtov, v katerih nikakor nisi mogel odkriti nadležnega črička, ki se je selil sem in tja za armaturo. Ni več kontrolnih lučk med instrumenti, ki so gorele brez-veze in se niso hotele prižigati, kadar bi se morale. Tudi glede porabe goriva, ki je bila nekdaj precej nenadzorovana, so pri Fiatu obrnili ploščo. Še posebej je to opazno pri stilu, ki ga žene multijet turbodizel. Testna poraba - 6,1 litra dizelske župce na sto kilometrov!
Zunanjost, notranjost
Zadnja sprememba na stilu predvsem izpostavlja široko zastavljen zadek, ki ga optično poudarjata veliki svetlobni enoti. Na prvi pogled bi mu kar prisodili centralni motor z zadnjim pogonom ... Bočna pločevina agresivno sili klinasto naprej, še bolj strupeno pa bi stilo izgledal, če bi imel spredaj zašiljene žaromete. Le-ti so zadržali pravilno, oglato obliko in se zato lepše skladajo z hladilnimi odprtinami. Športnost se nadaljuje tudi v črni notranjosti, ki jo razbijajo aluminijaste obrobe. Zgornji del armature deluje grobo na pogled, pa vendar gre za mehko podloženo plastiko. Vstopanje v avto je udobno za voznika in kljub trem vratom enostavno tudi za potnike zadaj. Sedeži so dovolj veliki, morda bi lahko bila zadnja naslonjala malce višja. Za štiri potnike zmernih postav je dovolj prostora, oprema dynamic pa zadovoljuje tako voznika, kakor potnike. Aja, še tole: zadnji odbijač je na testu mirno prenesel napad poljskega voznika, ki je treščil v stila vsaj z deset na uro.
Vozne lastnosti
Stilu bi glede na športni videz, neposreden volan, majhno oddaljenost od tal in še posebej glede na 140 KM prisodil tudi športno, trdo nastavljeno podvozje. Pa vendar ni. Vzmetenje prav mehko pobira neravnine, med zaporednim vijuganjem pa se tudi nagiba. Slednje sicer ni prav nič moteče, ker so kolesa postavljena dovolj na široko. Voznik dobi med vožnjo vtis, da je podvozje ustvarjeno za razrukane asfaltne podlage, na katerih se hrbtenice potnikov zlepa ne bodo utrudile. Mehko pobiranje neravnin bo sicer postalo pri zelo hitrih ovinkih tudi poskočno, kar pa spredaj sedečih ne bo posebej prizadelo. Sedeža sta dovolj velika in odlično oprijemljiva. Sicer pa je mehko podvozje po teoriji bolj primerno za spolzke površine, tako da bi bilo stila prav zanimivo preganjati po zasneženi in poledeli cesti. V načelu bi moralo biti tako nastavljeno vozilo doma tudi na makadamu, vendar je stilo, predvsem spredaj, za to prenizek. Parkiranje? Kot pri vseh fiatih zadnje čase - s pritiskom na tipko "city" se volan vrti "kar sam" ...
Zmogljivosti, poraba
Prestave šeststopenjskega menjalnika so primerno razporejene, tako da pride šesta prestava, ob varčni vožnji, na vrsto nekje pri 100 km/h. Vozilo je odlično zvočno izolirano in voznik se pri tej hitrosti pogosto brez potrebe zaloti v peti ali celo v četrti prestavi. Pri prehitevanju pa kar prestavno ročico v roke: 140 dizelskih konj silovito potegne in po dirkaško hitro doseže zgornje območje vrtljajev. Voznik, ki ga to preseneti, dobi občutek, kot da je avto med pospeševanjem nenadoma obstal in to se občuti mnogo bolj očitno kakor pri bencinarjih. Pregleden obratomer je pri tem v veliko pomoč, merilnik hitrosti pa malo manj. Številke na vsakih 30 so le malce "preredke". Potovalni računalnik je izračunal na decimalko natančno porabo goriva, s katero se lahko pohvalita oba, tako testni voznik, kot avto. No, pa tudi računalnik.
Cena, tekmeci
Trivratnih turbodizelskih tekmecev je kolikor hočeš in stilo pri tem morda stoji kar nekako ob strani. Pa vendar multijet po zmogljivostih in varčnosti ne zaostaja za TDI-ji (golf, A3), je močnejši kakor dCi (megane), HDi (307, xsara) in TDCi (focus). Pred konkurenco se dovolj odločno brani s ceno, še posebej pred tisto iz domače hiše (alfa 147). No glede slednje je treba priznati, da Alfa Romeo tako pri "fanih", kakor pri "nevtralcih" kotira precej višje od fiata. Predvsem pa velja znova poudariti, da italijanska vozila pridobivajo na kakovosti. Končno so se tudi uspehi Ferrarija pričeli s spoznanjem, da ni dovolj, če spravijo pod pokrov motorja večstokonjsko čredo in potem vse skupaj oblečejo v kar najbolj atraktivno obliko.