Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 4. 2008,
10.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 4. 2008, 10.14

8 let, 8 mesecev

Aprilia pegaso strada 650

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Aprilia pegaso 650 strada je nadgradnja izjemno uspešnega in prijaznega pegasa, ki pa ga močno presega. Tako oblikovalsko kot tudi iz uporabniškega in vozniško-užitkarskega vidika.

Za športnost ne skrbi le agresivnejši izgled, ampak tudi bolj tog okvir, zmogljivejši pogonski agregat in vrhunske Brembove zavore s sprednjim kolutom premera dvaintrideset centimetrov, povzete po dokazanih tisočkubičnih športnih modelih iz iste hiše. Strada je postala pravi funbike.

Oblika

Strada že na prvi pogled deluje zelo agresivno. Čeprav pišemo o nadgradnji že poznanega pegasa, novinec oblikovno izhaja iz atraktivnega posebneža, modela moto 6,5 iz devetdesetih let. Linije so zato drzne, nenavadne in sveže. Motor kljub temu, da nima superšportnih ali "supercenovnih" karakteristik vzbuja pozornost, tudi občudovanje, in to ne glede na to, ali nastopa v rdeči ali črni barvi. Toda ker lepota ni vse, strada streže še s kopico tehničnih rešitev in predvsem praktičnostjo. Že pod sedežem je presenetljivo veliko odlagalnega prostora, na vrhu posode za gorivo pa se bohoti še hidravlično odpiran priročen predal za dokumente, mobilni telefon, denar in sončna očala. Komur je to premalo, si lahko omisli potovalne kovčke z do 45 litri prostornine ali potovalne torbe, seveda iz Apriliine ponudbe.

Armatura je sodobno oblikovana in poleg velikega analognega merilca vrtljajev podaja na digitalnem prikazovalniku hitrost, količino goriva, temperaturo hladilne tekočine in napetost akumulatorja. Med temi podatki in še kopici nastavitev se sprehajamo s pomočjo stikala na levi strani krmila. Domiselno in funkcionalno.

Vozne lastnosti

Z vodljivostjo daje strada med vožnjo vedeti, da se spogleduje s supermoto segmentom, pri čemer ohranja kar nekaj preprostosti in prijaznosti, zaradi katere je lahko tudi potovalnik. Po drugi strani ima s 45 mm premera najrobustnejše vilice v razredu, ki pri štirinajstih centimetrih hoda omogočajo tudi nekaj vragolij vključno s skoki, vožnjo po zadnjem kolesu in makadamu. K temu veliko pripomore tudi dvignjeno krmilo, ki lepo sede v roko, majhna prednja maska pa dobro ščiti pred vetrom vse do 160 km/h, ko se veselje na stradi bolj ali manj ustavi. Škoda, da je menjalnik le petstopenjski, saj motor zelo hitro leze v rdeče obrate, ki se pri enovaljniku seveda začnejo že precej nizko. Tako pri dolgi vožnji z visoko hitrostjo (na primer na avtocesti) začnemo čutiti rahle vibracije v krmilu. Strada zato ni "pan-evropski" potovalnik, vse druge funkcije pa opravlja z lahkoto.

Zmogljivosti, poraba

Najbolje se počuti na zavitih gorskih cestah in v mestu. Tu pride do izraza neverjetna okretnost, saj je možno obračati krmilo kar za 76°. Meje strade so zelo visoko in zdi se, da bi motocikel zmogel krotiti tudi precej močnejši agregat. A na papirju "šibak" Yamahin vodno hlajen štiritaktnik s štirimi ventili in elektronskim vbrizgom je v praksi dovolj. Predvsem zato, ker strada dobro povleče že iz najnižjih vrtljajev, kar je na zaviti cesti in v mestu, torej v stradinem domačem okolju, najbolj pomembno. Motocikel tako ni le odlična izbira za voznice in začetnike, ampak tudi za vse, ki imajo radi "ne-nevarno" zabavo in cenijo cele kosti. Avtonomija? Vsaj 250 kilometrov. Motocikel je še bolj prepričljiv v drugi smeri. Zavore so, čeprav gre spredaj le za en disk, povzete po vrhunskem Apriliinem superšportniku. 32 centimetrov premera plavajočega koluta in štiribatna Brembova zavorna čeljust zagotavljata prepričljive pojemke le 170 kg težkega motocikla. Zelo pohvalna je odločitev, da motorju, ki ni superzmogljiv namenijo prav take zavore, saj ko gre na cesti kaj narobe ni pomembna zmogljivost agregata, ampak le zavor.

Cena, tekmeci

Prvi pegaso je nastal v sodelovanju z BMW-jem: aprilia pegaso in BMW F 650 GS sta bila v osnovi enaka motocikla, cestni enduri. Tovarni sta osnovni motocikel nadgrajevali po svoje in končno predstavili vsaka svoje izdelke (BMW-jev se imenuje scarver), ki pa sta si značajsko spet podobna. Noben od njiju ni več cestni enduro, oba sta postala prijazna supermoto motocikla in spet največja tekmeca, čeprav v drugem segmentu. Seveda je BMW ponovno dražji, nekaj dražji pa je tudi značajsko podoben dvovaljni ducati multistrada 620. KTM-ov 640 duke je kljub podobni prostornini, moči in okretnosti vendarle bolj "moški" motocikel, podobno velja za ostrejše supermotarde yamaho XT660 (ima enak pogonski agregat kot strada), husqvarno 610 SM, KTM-a LC4. Hondi FMX650 in transalp ter aktualni BMW F 650 GS so precej bolj enduro naravnani, dvovaljni suzuki 650 V-Strom pa je že iz zmogljivejše zgodbe.

Ne spreglejte