Torek, 21. 9. 2010, 15.00
8 let, 8 mesecev
Kdaj stisnjen zemeljski plin tudi v Sloveniji?
Razlike med stisnjenim zemeljskim in utekočinjenim naftnim plinom
Stisnjen zemeljski plin (CNG) večinoma sestavlja metan, medtem ko je utekočinjen naftni plin (LPG) mešanica propana, butana in še nekaterih kemikalij. CNG je povsem naraven produkt, saj morajo plin le prečistiti in je že takoj na voljo za uporabo. LPG je kot mešanica navedenih plinov umeten proizvod. Stisnjen zemeljski plin se utekočini, če ga ohladimo na minus 164 stopinj Celzija, pod pritiskom pa ne. LPG se utekočini pod pritiskom ali ko se ohladi.
Kako je z varnostjo?
Stisnjen zemeljski plin je lažji od zraka in se zato ob puščanju hitro dvigne in razpusti v atmosfero. Zaradi tega je v teoriji varnejši od utekočinjenega naftnega plina, ki je dvakrat težji od zraka in se zato ob puščanju nabira okrog odprtine. Tudi onesnaževanje zraka je manjše pri stisnjenem zemeljskem plinu, ki sestoji zgolj iz metana.
Zadržanost do stisnjenega zemeljskega plina
Stisnjenega zemeljskega plina pa v slovenskih avtomobilih praktično ni. Ker so sistemi za to vrst plina tehnično zahtevnejši in je tudi potencialnih odjemalcev manj, bencinske črpalke te ponudbe še nimajo. V Avstriji OMV stisnjen zemeljski plin ponuja na 63 servisih, slovenska podružnica pa načrtov za njegovo uvedbo še ni sprejela. Petrol v prihodnosti načrtuje ponudbo stisnjenega zemeljskega plina na počivališču Barje, a dokončna odločitev prav tako še ni bila sprejeta.
Že prihodnji leto dve javni polnilni mesti?
Do konca letošnjega leta bo v Ljubljani, ob osnovni enoti polnilne tehnike, dograjeno še priročno skladišče stisnjenega zemeljskega plina. Taka tehnična rešitev bo že omogočila polnitev osebnega avtomobila v času od treh do petih minut. V letu 2011 naj bi bili postavljeni najmanj dve javni polnilni mesti v Ljubljani in Mariboru. "Ljubljanski potniški promet je že začel z javnim razpisom, po katerem bo že v naslednjem letu kupil prvih dvajset avtobusov na stisnjen zemeljski plin, v naslednjih letih pa še šestdeset. Do leta 2020 pričakujemo, da bo v Sloveniji med deset in dvajset tisoč avtomobilov na stisnjen zemeljski plin. V začetku bodo to predvsem vozila urbanega mestnega prometa, v nadaljevanju pa še ostala vozila," je v pojasnilo še dodal Odar. Po podatkih Agencije za promet RS Slovenije je bilo letos julija v Sloveniji registriranih 1.070.511 osebnih avtomobilov. Od tega jih je le enajst namenjenih za uporabo stisnjenega zemeljskega plina, dodatnih 2015 pa za uporabo utekočinjenega naftnega plina.
Predelava za CNG je za več kot tisoč evrov dražja
Ovira pri uveljavitvi stisnjenega zemeljskega plina je zahtevnejša predelava avtomobila kot v primeru predelave za uporabo utekočinjenega naftnega plina. Cena predelave honde accord za uporabo avtoplina znaša dobrih dva tisoč evrov, predelava za uporabo stisnjenega zemeljskega plina pa bi bila za več kot tisoč evrov dražja. Že samo rezervoar stane okrog tisoč evrov, rezervoar za avtoplin pa okrog sto evrov. V primeru avtoplina so najpogostejše predelave bencinskih motorjev. Pri dizelskih motorjih je potrebno namreč zmanjšati še kompresijsko razmerje in dodati vžigalni sistem s svečico.
Rezervoar, ki prenese 250 barov
Če hočemo predelati avtomobil za uporabo stisnjenega zemeljskega plina, moramo vanj namestiti rezervoar, ki mora prenesti tlak 200 do 250 barov. Rezervoarja sta v osnovi dva – toroidni, ki ima obliko rezervnega kolesa in ga nadomesti ter valjasto-cilindrični rezervoar, ki zaseda del prtljažnega prostora. Cena predelave se giblje okrog dva tisoč evrov. Ponudbe tega plina v Sloveniji še ni.
Kakšen je potencial stisnjenega zemeljskega plina?
Vse več avtomobilskih proizvajalcev ponuja modele s pogonom na stisnjeni zemeljski plin. Po zaslugi uporabe "bifuel" ti avtomobili dovoljujejo tudi uporabo bencinskega goriva. Take modele že ponujajo pri Volkswagnu, Oplu, Fiatu, Mercedes-Benzu, skupini Fiat itd. Poraba stisnjenega zemeljskega plina je za tretjino nižja kot pri gorivu. Ob tem še podatek, da je cilj Evropske unije, da bi delež stisnjenega zemeljskega plina do leta 2020 znašal 10 odstotkov vseh avtomobilskih goriv.